Самостійна робота учнів


Складання карти вин
Правила складання карти вин
Карта вин ресторану - це перелік алкогольних і прохолодних напоїв, тютюнових виробів, що реалізуються на підприємстві в день продажу, із зазначенням ціни, а для напоїв - місткості пляшки. Для напоїв, якість яких не погіршується після відкупорювання пляшки, ціна вказується за 50 і 100 мл. Також в карті повинно не менше 100 пунктів напоїв.





Основні вимоги до складання карти вин

- Карта вин повинна поєднуватися з оформленням меню (мати той же дизайн, але інший формат).
- Вона повинна відповідати категорії підприємства харчування.
- Відповідати кухні ресторану.
-Повинна бути надрукована на двох мовах.
-Відображати той асортимент напоїв, які ресторан може запропонувати на даний момент.
- Повинна враховуватися сезонність обслуговування.
Винна карта повинна бути чітко структурована. Ніяких спеціальних законів її складання немає, проте діє негласне правило порядку розташування напоїв в карті.

Якщо ресторан спеціалізується на певній кухні країни, то і перелік вин в карті повинен починатися з вин даної країни.

В карту вин включаються вина основний цінової категорії.

Першим пунктом йдуть напої, які подаються до їжі - аперітіви- це група слабоалкогольних напоїв з низьким вмістом цукру, що подаються перед їжею, які викликають апетит, і сприяю травленню. Наприклад - вермут, сухе ігристе вино, херес, портвейн, кампарі.
Слідом за ними, як правило, розташовуються вина, які планується продавати не тільки пляшками, а й в розлив (або тільки в розлив).

Потім - основа винної карти - вина пляшками, які групуються певним чином.

За винами слідують інші алкогольні напої - діжестіви (це спиртні напої, які допомагають переварюванню їжі і зняти смакові відчуття, що подаються в кінці трапези. Як дижестива найчастіше подають коньяк).
Почінають зазвічай з виноградних родічів вина - коньяків, арманьяков и Бренді, потім черга доходити до віскі, горілки, текілі, рому и т.д., а так само коктейлів.

Замікають карту слабоалкогольні та безалкогольні напої и сигари з сигаретами, за умови, что в ресторані немає окремої сігарної карти.
У винній карті повинно бути вказано назву вина. Дуже бажано дати переклад (транскрипцію) назви, щоб не змушувати який знає мов людини ламати мову, деякі фахівці радять навіть на початку розміщувати назву російською мовою, а потім - на мові країни-виробника. Якщо вина не діляться по країнам, то після назви вина вказується країна. Якщо країна вказана, опис починається з регіону і т.д
  Крім того, необхідно вказати рік виробництва вина.

Приклад послідовності опису вин в карті:

-Назва виробника
- Колір вина
-Назва вина
- Класифікація якості і місця походження
-Рік збору винограду (вантажу)
- Кількість вина в пляшці (750 мл. - стандарт пляшки в країнах Європейського Союзу)
- Вміст алкоголю
Стандартне співвідношення між винами в ресторані з російсько-європейською кухнею повинно бути 30% - 70% _белое / червоне вино.

Складанням винної карти займається сомельє або менеджер ресторану (або директор ресторану).

Включати в винну карту необхідно вина з різних країн світу.

Ціни на напої в винній карті вказуються за пляшку або за певну кількість сантилітра (Європейська міра об'єму. 1 cl = 10 мл.)
Напої у винній карті діляться на дві групи:


1. алкогольні

2. безалкогольні

і розташовуються в наступному порядку:

1. Аперитиви

2. Білі вина

3. Рожеві вина

4. Червоні вина

5. Ігристі вина

6. Міцні спиртні напої (горілка, джин, ром, коньяк)

7. Пиво

8. Змішані напої (коктейлі)

9. Безалкогольні напої



Температура напоїв при подачі


Горілка, віскі, джин 4-6 

Гіркі настоянки, лікери всіх найменувань  10-15

Французький коньяк  18-19

Білі столові вина   8-12 

Червоні столові вина  16-18 , взимку 20

Десертні вина, вермути  13-16

Ігристі вина  6-8

Сухе і напівсухе шампанське   8-10

Солодке і мускатне шампанське  14-16

Пиво світлих сортів   8-10

Пиво темних сортів   10-12

алкогольні коктейлі  4-5


Види винних карт


Серед винних карт можна виділити чотири найбільш поширені види: традиційна, прогресивна, регіональна і сортова. Яку карту слід вибрати в конкретному закладі, залежить від багатьох чинників, вже зазначених вище: типу ресторану, різновиди страв, пропонованих кухнею, контингенту відвідувачів, зайнятого в обслуговування клієнтів персоналу. У будь-якому випадку, кожен вид винної карти буде мати свої переваги і свої недоліки.
Традиційна карта вимагає від упорядника угруповання вин за стадіями трапези. Зазвичай її структура виглядає так: аперитиви, ігристі вина, білі вина, рожеві вина, червоні вина, десертні вина (можуть бути як білі, так і червоні), дижестиви (кріплені вина та спиртні напої великої фортеці).
Слід враховувати, що це не скасовує розподілу в кожній групі напоїв по країнам і регіонам, а також виробникам і цінами (як правило, від менших до великого). Вид традиційних винних карт підійде ресторанам з дорогою кухнею, тобто з ресторанами високої цінової категорії. Найчастіше відвідувачі таких закладів добре розбираються в сортах вин, і такий вид винної карти буде для них найбільш зручним.
Але у традиційній винної карти існують і свої недоліки. Така карта представляється середньому відвідувачу складною, так як вина, абсолютно різні за ціною і характером, вказані разом, а, приміром, міцні спиртні напої можна зустріти як серед аперитивів, так і серед діжестивів. Клієнти, не надто обізнані в питаннях виноробства, можуть відчувати труднощі у зверненні з таким винною картою. З цього випливає невеликий висновок, що закладу, зупиненого на виборі подібної карти, необхідний штат сомельє.
Регіональна винна карта ділить представлені в ній вина по країнам і регіонам, що і випливає з її назви. Вже всередині цих груп напої поділені за стадіями трапези – така угруповання вносить відому частку ясності в дану карту. Регіональна винна карта найбільш підходить для закладів, де присутній кілька видів страв, представлених кухнями різних країн. Прогресивна винна карта ділить зазначені в ній спиртні напої за принципом їх інтенсивності і повноти, аромату і смаку.
У прогресивної винній карті класифікація йде по наростаючій. Перелік починається від легких фруктових, приємних на смак, і м’яких вин до більш сильним солодким, сухим, повнотілою, багатим і комплексним винам. Розподіл вин в групах відбувається без урахування їх походження, виробника і ціни.
У класичній прогресивної карті можуть бути наступні розділи: сухі червоні вина сильної інтенсивності; сухі червоні вина середньої інтенсивності; сухі червоні вина легкої інтенсивності; десертні білі вина; напівсухі/напівсолодкі білі і рожеві вина; сухі білі вина сильної інтенсивності; сухі білі вина середньої інтенсивності; сухі білі і рожеві вина легкої інтенсивності; солодкі ігристі вина; напівсолодкі ігристі і шампанські вина; сухі ігристі і шампанські вина.
Одна з особливостей оформлення прогресивної винної карти є те, що кожен розділ вин забезпечується невеликим уточнюючим описом. З допомогою нього відвідувач може сам орієнтуватися у виборі напоїв, навіть не володіючи спеціальними знаннями і не вдаючись до допомоги професійних сомельє. Подібним описом можна супроводити і кожен зразок вина. Наприклад, білі вина легкої інтенсивності можна охарактеризувати як «малоалкогольные», «живі», «квіткові», «легко п’ються». У той же час сухі червоні вина сильної інтенсивності можна позначити як «танинные», «багаті», «могутні», «концентровані».
У прогресивної винної карти можуть бути свої різновиди.
Сортова прогресивна винна карта ділить вина на групи за відповідними сортами винограду. Найбільш ймовірно, що це будуть такі сорти, як Шардоне, Каберне, Совіньон, Бордо і т. п. В регіональній прогресивної винній карті напої діляться спочатку по регіонах, а там вже розташовуються як у звичайній прогресивної карті. Відмінною особливістю прогресивних карт є розташування вин: спочатку вказуються регіони з більш легкими винами, а потім регіони з більш сильними.
Прогресивна винна карта значно полегшує долю відвідувачів закладу у виборі напоїв і зменшує можливість помилитися в ньому. Вона є відмінним рішенням для ресторанів із середньою ціновою категорією, мають хороший вибір вин і спиртних напоїв і при цьому не мають в штаті сомельє. Іноді складності виникають з позначенням ассамбляжных і купажних вин. Їх доводиться позначати як вироблені на основі того чи іншого сорту, що, звісно, неправильно.
Опис вина у винній карті
Якщо основна структура винної карти визначена, також як і мова преподносимой інформації, то є сенс розібратися з обов’язковими пунктами, що описують вино.
Насамперед вказується назва вина. Це потрібно робити в обов’язковому порядку без помилок. Якщо написання викликає сумніви, краще звернутися до фахівця.
Далі вказується рік збору врожаю. Це особливо важливо, так як саме це вирішує, по-перше, ціну напою, по-друге, в рази підвищує вартість напою в очах клієнта, по-третє, у переліку алкогольних напоїв може бути кілька вин однаковою маркування, і різниця між ними буде як раз таки в ціні.
Наступний момент – якісна категорія вина, що приводиться в скороченому варіанті. Мовою оригіналу ця абревіатура несе в собі певне значення: Італія – DOC, DOCG; Франція – VdT, VdP, VDQS, AOC; Іспанія – DO, DOC. Через різночитання класифікацій перекладені на російську мову, вони втрачають первісне значення. Можливі деякі варіанти. Найбільш оптимальним засобом буде використання транслітерації (передача іноземних слів відповідно до їх написання в иноязычном мовою, але шляхом заміни букв на російські). Наприклад, VdT – французьке вино столове – вказуємо в російській варіанті як ВдТ. VdP – це вино певної місцевості – вказуємо Вдсп. Не підходять під цю категорію лише вина справжніх найменувань за походженням – АОС, DOC, DOCG. У російській класифікації є досить близьке визначення контрольованих назв за походженням: ВПП. В крайньому випадку, можлива заміна на цю абревіатуру. У звичайній інтерпретації це буде виглядати наступним чином: АОК, ДОК, ДОКГ.


Відомості про виробника також є вкрай важливими. Зазвичай дані розміщують після вказівки виноградника, і вони містять у собі назву господарства, де напій був виготовлений або назва заводу, де вино було розлите по пляшках. Це робиться тому, що найчастіше вина, що мають однакові назви, включаються до винну карту, але при цьому виробники у них різні. Всі інші дані є інформацією технічної специфіки і кажуть про таких моментах, як, обсяг фасування, спиртове зміст, ціна.

 Культура споживання вина зростає рік від року, тому правильно і з розумом складена винна карта буде безперечним доказом відповідного рівня закладу.



Презентація https://svitppt.com.ua/rizne/podacha-vin.html


Завдання: Скласти регіональну  карту вин. 



21.04.2020


Спеціальна карта чаю
За її допомогою відвідувачів інформують про
наявність сортів чаю, що подається до столу. Такі карти зручні під час презентацій нових сортів, проведенні дегустації, а також необхідні в закладах, які спеціалізуються на подачі цього напою. При складанні карти чаю необхідно вказати найменування продукту і кількість порцій (чашок, склянок) чайнику.
Складання карти чаю здійснюється у такій послідовності.
Листовий чай:
ферментований листовий чай (чорний); полуферментований листовий чай (оолонг); неферментований листовий чай (зелений). Гранульований чай: ферментований брокен тіз; ферментований фаннінгс тіз. Чайна суміш (східна суміш, англійська суміш). Ароматизований чай (з бергамотом, апельсиновий, манго, вишневий).
Плодовий і лікарський чай (чай із фенхелю, шипшини, ромашковий).
Чайні напої гарячі (грог, пунш).
Чайні напої холодні (чай з льодом, чай з крюшоном).
Спеціальна карта кави

При складанні карти кави рекомендується
вказувати сорт. На початку карти слід розміщувати гарячі кавові напої без змісту алкоголю:
мала кава мокко, велика кава мокко;
мала чорна кава, велика чорна кава;
кава чорна із збитими вершками;
кава капучіно;
кава по-східному.

Потім вказують гарячі кавові напої з додаванням алкоголю, наприклад кава по-французьки, кава по-ірландськи та ін. Після цього йдуть холодні кавові напої без вмісту алкоголю, наприклад кава-глясе по-відеиськи, кава-глясе по-берлінськи, кава-глясе по-американськи та ін.
Завершують карту холодні кавові напої, які містять алкоголь.


Латте Арт або як малювати на каві


Лате Арт - мистецтво малювання на каві, яке з кожним днем стає все популярніше. Щоб зробити свою каву оригінальною, не обов'язково поспішати до кав'ярні, розмалюйте її власноруч.

Можна постаратися і зробити це диво для себе коханої, а можна - постаратися ще більше і порадувати близьку людину. Чарівні візерунки з вершків, какао і сиропів перетворюються в чудові малюнки.

Існує кілька елементарних способів малювання на каві:

Спосіб 1. Малюнок за допомогою трафарету. З паперу, картону, листа тонкого пластику або фольги можна зробити трафарет з потрібним вам зображенням. Можна вирізати не тільки малюнок, але і букви. Готовий напій прикрасьте пишною шапочкою із збитих вершків. На цій білій основі дуже мило буде виглядати малюнок з розсипаного крізь трафарет какао-порошку. Замість простого какао можна використовувати суміш какао, кориці і дуже дрібно перемелених горішків

















Спосіб 2. Малюнок з допомогою шприца. Шприц для прикраси кондитерських виробів згодиться і для кави! Візьміть саму тоненьку насадку, наповніть шприц розтопленим шоколадом або густим шоколадним сиропом. Можна використовувати і молочний, білий густий сироп. Шприцем вийде намалювати смайлик, квітку, зигзаг, невелику забавну фігурку. Для фантазії простір величезний! Робіть малюнок неквапливо, і у вас все вийде.


https://www.youtube.com/watch?v=ECTugq0zYrk







Спосіб 3. Малюнок за допомогою шпажки. Цей варіант трохи складніший, але, якщо добре попрактикуватися, він теж вийде відмінно! Видавіть шприцом або полліть тонкою цівкою з глечика густий сироп зі збитих вершків в чашку. Тепер за допомогою тонкої шпажки промалюйте задумані деталі. Тут потрібна точність рухів! Навіть якщо спроба намалювати щось конкретне буде невдалою, ніжні візерунки зроблять цю чашечку кави незабутньою.
Переглянте відео:
                                     https://kava-map.com/articles/detail/Video/262/1







Завдання: 
.Зробити малюнок на каві різними способами  та надіслати відео або фотозвіт  на Вайбер





Барна карта та правила її складання


Барна карта – найважливіша частина такого типу підприємства ресторанного господарства як бар. Вона є початком кожного барного чи ресторанного проекту. Якщо в барі вже є карта, то місце бару, його забезпечення обладнанням, інвентарем, певними видами посуду, кількість операцій і робітників буде розраховуватися виходячи з неї. Якщо ж спочатку обирається місце розташування бару, то барну карту слід розробляти з урахуванням вимог контингенту, який стане основним споживачем в певному місці розташування підприємства ресторанного бізнесу. Барна карта розробляється не тільки для того, щоб задовольнити бажання та смаки постійних споживачів, а й для рівномірного розподілу робочого навантаження обладнання.
Перш ніж розробляти барну карту, перш за все, має сенс познайомитися з картами та роботою інших барів, зрозуміти переваги та недоліки конкуруючих закладів ресторанного господарства. Провести маркетингові дослідження, щоб визначити бажання та смаки потенційного контингенту споживачів.
Після ретельного аналізу отриманих результатів дослідження розробляється карта майбутнього бару. Складання карти бару – це мистецтво під назвою інжиніринг барної карти.
Плануванню барної карти повинні передувати відповіді на наступні питання:
- цілі та причини створення бару певної спеціалізації;
- категорія споживачів, які будуть відвідувати даний заклад ( вік, професія, матеріальний статус та ін.);
- переваги споживачів;
- рівень та вид обслуговування;
- напрямок спеціалізації діяльності бару;
- конкуренти та найбільш популярні бренди ринку барів;
- розрахунковий рівень прибутку;
- витрати;
- час роботи закладу та кількість місць в залі;
Барна карта закладу повинна бути ясною, чіткою, оформлена згідно із спеціалізацією бару. Оскільки бари - це невеликі підприємства харчування, які реалізують різноманітний асортимент змішаних напоїв як гарячих, так і холодних, закуски, солодкі страви та організують відпочинок споживачів, то карта бару певної спеціалізації буде відрізнятися саме специфікою асортименту. Та для всіх видів барів правила запису напоїв будуть наступними:
напої, які вказано в барній карті, повинні містити повну інформацію щодо даного напою, тому слід переписувати з етикеток пропонованих напоїв всі назви, які вказують на їх приналежність до певної категорії (для коньяків – VS? VSOP та ін., для віскі – Single Malt, Blend і т. ін.). Також слід вказувати рік урожаю (якщо такий вказано на етикетці), місткість пропонуємих напоїв та їх ціни.
Доцільно в барній карті вказувати назви напоїв на мові оригіналу, а такі словосполучення, як Shot Drink, Single Malt, Fine Champagne і т.ін., належать міжнародній мові барів і ніде у світі не перекладаються.
Барна карта виступає однією з основ успішної роботи бару. В ній можна виділяти ті напої, на котрі бажано підвищити попит. Споживач, коли вивчає барну карту, більше уваги звертає на першу сторінку, на текст, який розташовано в її центрі й нижній половині. Тому в цій частині барної карти доцільно розміщати об’яву про фірмовий напій, про організацію промоушен чи маленьку фотографію того напою, якого досить багато затрималось на складі.
Якщо використовувати для перелічених цілей невеликі картки, міняючи їх кожен раз на нові, не прийдеться постійно переробляти карту бару.
В Європі барну карту обов’язково вивішують перед входом в бар, що дуже зручно для споживачів. Тому такий хід для українських закладів теж вважається успішною ініціативою.
Послідовність запису продукції в барах можна здійснювати за різними ознаками (основними та другорядними). Так, за об’ємом змішані напої можна записати наступним образом :
- Shot Drinks - короткі, до 100 мл;
- Long Drinks - довгі, від 150 мл;
- Party Drinks або Bowles - напої, що виготовляються великими порціями (від 8 і більше порцій).
За впливом на організм людини барну карту можна сформувати з наступних груп:
- аперитиви (pre-dinner cocktails)– напої, які збуджують апетит і рекомендуються до вживання перед початком їжі;
- діжестіви (After dinner cocktails) – напої, які рекомендовані до вживання наприкінці або після їжі;
- тонізуючі та прохолодні напої, які характеризуються освіжаючим впливом на організм людини;
- витверезо-збуджуючі напої (pick-me-ups [підбадьор мене]).
За сировинною основою змішані напої можуть бути записані наступними групами:
- на основі віскі;
- на основі бренді;
- на основі джину;
- на основі рому;
- на основі горілки;
- на основі текіли;
- на основі ігристих вин;
- на основі кріпких чи десертних вин;
- на основі лікерів;
- на основі кальвадосу;
- на основі південних солодких вин;
- на основі абсенту і т.ін.;
Чи ці ж групи можна зробити більш ємними :
- на міцноалкогольній основі (віскі, бренді, джин, ром, текіла, горілка і т.ін.);

- на основі вин (кріпких, десертних, сухих напівсухих, напівсолодких, солодких, ігристих, іскристих, тощо);
- на основі соків;
- на основі пива та ін. слабоалкольних напоїв;
- на основі мінеральних та солодких вод, і т.ін.
Можна групи поділяти за температурою подавання:
- холодні;
- гарячі.
Барну карту можна сформувати, виділяючи певні групи напоїв, такі як:
- дейзі;
- джулепи;
- коблери;
- коллінзи;
- круста;
- сауери;
- слінги;
- пус-кафе;
- егг-ноги;
- фізи;
- фліпи;
- фрапе;
- хайболи тощо.
За смаковими якостями перелік груп напоїв в карті бару може виглядати наступним чином:
- ароматичні (White Lady, Kip Royal);
- гірко-солодкі (French Connection);
- густі вершкові (Alexander, Golden Cadillac);
- освіжаючі (Cuba Libre, Campari Orange);
- фруктові (Mai Tai, Zombie);
- терпкі (Bacardi cocktails);
- напівсухі (Gin and It);
- міцні (Band B, Brandy Egg-Nog);
- легкі (Sent Orange, Americano II);
- м'які (Horse's Neck II, Apotheke);
- пікантні (Bloody Mary);
- кислуваті (Side Car, Tequila Sour);
- шипучі (Ananasbowle);
- сухі (Bronx, Manhattan, Martini Dry);
- пряні (Angel's kiss), тощо.
Не менш популярним може бути виділення груп напоїв за вмістом алкоголю:
- напої з дуже високим вмістом алкоголю (до 100 мл);
- напої з високим вмістом алкоголю (50-70 мл);
- напої з низьким вмістом алкоголю (20-50 мл);
- напої з дуже низьким вмістом алкоголю (до 20 мл);
- безалкогольні напої.
Чітко складена барна карта з виділенням груп напоїв за певними критеріями дозволяє бармену швидко підібрати напій, який ідеально буде підходити до того чи іншого приводу, для конкретної події чи конкретного споживача.
Окрім змішаних напоїв в барну карту, як правило, включають і натуральні напої. Порядок їх запису відповідає послідовності запису напоїв в меню закладів ресторанного господарства, а саме:
- горілки;
- настойки і наливки (гіркі, солодкі);
- вина виноградні кріпкі (білі, рожеві, червоні);
- вина (білі, рожеві, червоні);
- бренді і коньяки (ординарні, витримані, марочні);
- лікери;
- креми-лікери;
- вода мінеральна, фруктова, соки;
- пиво (розливне, баночне, бутилочне);
Завершують барну карту групи :
- закуски;
- кондитерські вироби;
- гарячі напої;
- тютюнові вироби.
Слід зазначити, що в залежності від спеціалізації бару першими записують в барній карті саме той вироб, на якому спеціалізується даний заклад ресторанного господарства. Так, у винному барі – першими повинні записуватися вина; у коктейль-барі чи коктейль-холі – змішані напої за певними класифікаційними ознаками, які вказано вище; у пивному барі – першою позицією стає група «Пиво»; у гриль-барі – продукція «гриль» з різних видів продуктів (м’ясо, птиця, риба, овочі, гастрономічні товари, фрукти і т. ін.); у мілк-барі – змішані напої на основі молока та молочнокислих продуктів; ТАБ і ПАБ барах основі барної карти складають пиво та спирти (марочні, витримані, ординарні і різні за ціновим фактором); в снек-барах – легкі сніданки (снеки); вітамінних барах (фреш-бари, смузі-бари та ін.) – основною групою є напої та вироби на основі свіже виготовлених соків, вітамінної продукції, настоїв та відварів і т.ін.

http://staremisto.kiev.ua/menyu/koktejlnaya-karta

Питання  для самоконтролю:


1.Що таке барна карта та її призначення?
2. Загальні вимоги до барної карти?
3. Особливості складання барної карти?
    4. Ознаки, за якими можна розміщувати змішані напої в барній карті?
5. Найбільш поширена ознака формування барної карти?
 Відповіді на запитання надсилайте на Вайбер
Завдання : скласти карту бару

Організація робочого місця бармена
Належна організація робочих місць персоналу в барі сприяє ритмічній роботі й підвищує ефективність діяльності підприємства в цілому.
Велике значення, яким часто нехтують при організації роботи закладу, є правильне оформлення вітрини бару й раціональне використання робочої зони бармена. Виходячи з конкретного асортименту продукції (спеціалізації підприємства) та виробничого процесу, що буде проходити в тому або іншому закладі, ретельно здійснюється організація внутрішнього простору робочої зони бармена. При цьому кожна ділянка несе своє функціональне навантаження і має певне призначення.
Оптимальним рішенням питання вважається виготовлення металевого каркаса й технологічних модулів з нержавіючої сталі за заданими розмірами з урахуванням спеціалізації закладу й визначених завдань. Звичайно це модулі: під кавомашину, льодогенератор, сміттєзбиральник, касовий апарат, пивне обладнання (драфт-машину), скло для напоїв, охолоджувальний модуль, для кондитерських виробів і інші. Всі модулі розташовуються під загальною верхньою стільницею, виконаною без зайвих стиків. У такому барі все зручно розміщується, для всіх комунікацій передбачаються спеціальні канали, а застосовувані при виробництві матеріали значно збільшують строк експлуатації барної стійки й пристінного модуля.
Разом з тим є певні загальні правила, які повинні враховані в барі будь-якої спеціалізації та призначенні. Загальними правилами організації робочого місця бармена є: необхідні компоненти для приготування напоїв, страв і інвентар, які бармен буде брати правою рукою, слід розташовувати праворуч, а ті, що лівої - ліворуч.
Умовно робоче місце бармена поділяється на 3 зони:
1-а зона перебуває в радіусі витягнутої правої або лівої руки з поворотом корпуса вліво (вправо), де розташовуються інвентар, прибори, які використовуються часто, обладнання, напої;
2-а зона розташовується в радіусі витягнутої правої й лівої руки з нахилом корпусу ліворуч (праворуч), де розташовуються посуд, інвентар, напої, використовувані рідше;
3-я зона розміщується в радіусі кроку вліво, вправо від основної робочої зони, в ній розташовуються обладнання, напої, які використовуються рідко.
Ліворуч бармен розташовує інструмент, посуд для напоїв і т.ін. Тут же розміщена ванна для миття посуду, інвентарю. Скло полірується й встановлюється на таці, покриті лляними серветками, або розміщується на спеціальних стійках (у підвішеному стані чашею долілиць). Інвентар чистий і відполірований також розташовують на тацях, застелених полотняними серветками. Слід дотримуватися бездоганної чистоти і порядку, оскільки споживач завжди слідкує за роботою бармена.
Безпосередньо перед барменом розміщують обробну дошку для нарізки фруктів, цитрусових, приготування гарнірів до напоїв, доведення до готовності закусок і нарізки інших продуктів. Для нанесення крусти й оформлення скла використовується ріммер (2-х або 3-х ярусний) з цукровою чи/і сольовою пудрою й змащеною соком лимону губкою. У висувних ящиках зберігають різні ножі, виїмки й інший інструмент.
Праворуч на робочому місці бармена знаходиться посуд з льодом і фруктовими компонентами, шампанське у відерці з льодом, напої у фабричній упаковці або глечиках. Пляшки виставляють в один чи більше рядків: спочатку міцно алкогольні (віскі, горілка, ром); потім лікери та креми, вина (кріплені, десертні і в останню чергу - столові). Перед пляшками з напоями розташовують графини з сиропами та соками.
Праворуч від бармена розташовують також лотки з тістечками та іншими кондитерськими виробами і відповідний інструмент - лопатки, щипці, ножі, які використовують при їх подаванні та порціонуванні.
Попередньо підготовлені й нарізані фрукти, цитрусові, деякі холодні закуски зберігаються до використання в спеціальних закритих ємностях в холодильних шафах, вбудованих в барну стійку.
На робочому місці бармена кожна річ - пляшки, інструмент, посуд, скло тощо завжди мають знаходитися на своєму постійному місці. На робочому місці бармена мають бути також ваги, мікрокалькулятор, касовий апарат або інші пристрої для ведення розрахункових операцій.
Біля ніг бармена з лівої сторони передбачають відро для відходів (бажано використовувати педальне відро).
 Підготовка бара до обслуговування
Ефективність роботи барів багато в чому визначається організацією його діяльності по обслуговуванню споживачів. При підготовці бара до обслуговування слід забезпечити санітарне прибирання приміщення, зручне розташування меблів, оформлення вітрини бару, підготовка барної стійки до обслуговування. Все це виконується заздалегідь.
Робочий день бармена умовно можна поділити на три частини: перша - час, який затрачується на підготовку підприємства до відкриття, отримання зі складу сировини, продукції в кількості, що забезпечить безперебійне обслуговування споживачів протягом часу роботи залу бара; друга частина - безпосередня час обслуговування споживачів за барною стійкою; третя частина включає прибирання продукції, товарів і робочого місця, заповнення звітної документації й остаточний підрахунок результатів роботи за робочий день.
Підготовчий етап у роботі бармена займає, як правило, 1/3 робочого дня, і за цей час необхідно повністю підготувати бар до роботи. Важливе значення в організації обслуговування бара має вірне оформлення вітрини бара й барної стійки. Оформляти вітрину бармену слід з використанням різних видів реклами, що дозволяє більш повно представити його асортимент, фірмові напої й закуски.
Асортимент барів виключно різноманітний, тому в жодному підприємстві його практично неможливо представити на вітрині в повному обсязі. В першу чергу на вітрині виставляють базові напої, які використовуються під час приготування продукції бару згідно з картою вин.
При оформленні вітрини враховують популярність продукції. За міцністю розміщення напоїв здійснюється від меншого вмісту алкоголю до більшого, справа наліво.
При підготовці бару до обслуговування споживачів варто керуватися наступними основними правилами:

1. Перевіряється працездатність електрообладнання бара й касового апарата (або іншого устрою реєстрації реалізації продукції на підприємстві харчування).
2.Перед початком роботи бармен одержує всі необхідні продукти, напої, інвентар, посуд, білизну й розміщує їх на робочому місці певним чином.
3. Скло полірується й встановлюється на таці, покриті лляними серветками, або розміщується на спеціальній стійці (у підвішеному стані чашею долілиць).
4. Деякі компоненти для змішаних напоїв бармен готовить самостійно попередньо: сиропи (чайний, кавовий, цукровий і ін.); окремі види соків (лимонний, апельсиновий); гарніри (вишня в сиропі, спіраль цедри, цукрова скоринка, фрукти на шпажках і ін.); лід і т.ін.
5. Охолоджується певна кількість келихів (для цього частину скла тримають у холодильнику або в морозильнику). Можна охолоджувати посуд за допомогою льода - покласти кілька шматків льоду в келих і обертати його навколо власної осі, надаючи рух льоду. Потім цей лід видалити.
Нагрівати скляний посуд можна:
- Спеціальною спиртівкою.
- Паром з кавоварки (якщо дозволяє розмір кавоварки, то можна тримати спеціальний посуд безпосередньо на ній).
- Наповнивши келих гарячою водою на деякий час (Айріш кава, Шот).
6. Частина келихів оформляється крастою (сольовою або цукровою крайкою).Для цього протирається край келиха скибочкою лимону або апельсину й ставиться келих «долілиць головою» у сільову або в цукрову пудру. Для цього можна використовувати ріммери (2-х ярусні або 3-х ярусні). Також можна одержати різнобарвну крусту, занурюючи край скла в блюдце з лікером певного кольору, а потім у сільову або цукрову пудру. Блакитний лікер Curasao дає блакитний колір крайки, м'ятний лікер - зелений і т.ін.
7. Розставляються меблі в залі бару таким чином, щоб зручно було обслуговувати офіціантам і проходити споживачам.
8. Перевіряється освітлення залу й барної стійки, рекламних щитів і інших засобів.
9. Виставляється барна карта на стійку (при обслуговуванні офіціантами барна карта подається споживачам, які присіли за стіл, офіціантом).
10. Підбирається музика для робочого дня бару.
Другий етап – безпосередньо обслуговування споживачів напоями і продукцією бару. Цей етап займає більшу частину робочого часу бармена. В процесі другого етапу бармен використовує професійні знання й вміння. І завершується робочий день і зміна – прибиранням барної стійки, наведенням порядку в залах бару й планування робочого часу на наступний день.


 Питання для самоконтролю:
1. Правила організації підготовки бару до роботи?
   2. Призначення і розміщення робочого місця бармена?
   3. Які зони виділяють на робочому місці бармена?
   4 Особливості розміщення барного обладнання, інвентарю, інструментів,         аксесуарів, посуду на робочому місці бармена?
5. Що таке барна карта та її призначення?
Відповіді надсилаємо до Вайбер або Google Classroom

Завдання :Скласти технологічні картки скляного посуду за призначенням ( наприклад:"Скляний посуд для коктейлів аперитивів" та ін.)
 Звіт виконаної роботи надсилаємо на Вайбер



Способи  вживання  основних  видів  міцних  алкогольних напоїв.
Напій
У чистому вигляді
Посуд подачі
Кращі поєднання
Горілка,граппа
Сильно охолоджена(+10...+12 °С)
Чарка,стопка
З тоніком, з соками, з вермутом
Віскі
Кімнатної температури або з льодом
Тумблер
3 водою, з содовою, зкока-колою
Коньяк
Кімнатної температури на діжестів; з льодом на аперитив (для VSі VSOP)
Бокал для коньяку; стакан тумблер
3 содовою, з водою, з тоніком
Арманьяк
Кімнатної температури на діжестів
Стакан тумблер, келих для коньяку
З содовою, з водою, з тоніком, з шампанським, з кавою
Бренді
З  льодом  на  аперитив; кімнатної  температури  на діжестів
Стакан   тумблер, келих для коньяку
З  тоніком, зводою, запельсиновим соком
Кальвадос
Кімнатної  температури  на діжестів; у середині вечері; з льодом на аперитив
Бокал для коньяку, стопка,    стакан, тумблер
З содовою, з апельсиновим соком,  з кавою
Текіла і москаль
Охолоджені зсіллю   і скибочкою   лимону   або лайму
Стопка
З  тоніком,  лимонним соком,  апельсиновим соком
Ром
Витриманий  ром  кімнатної температури на діжестів
Бокал для коньяку
З колою, з соками

Презентація "Барне скло" https://svitppt.com.ua/rizne/barniy-posud-iz-skla.html

Презентація "Бар та барне обладнання"
https://ppt-online.org/50128

Келихи для напоїв

Олд-фешн/віскі склянка
Почнемо зі старомодних склянок типу “олд-фешн”, або старомодних склянок, як їх ще називають. Від іншого схожого типу — тумблерів — вони відрізняються тим, що вони більш приземкуваті і мають компактніший розмір. Зазвичай у такому посуді сервірують напої без використання будь-яких додаткових інгредієнтів — наприклад, віскі або джин без льоду або лимону. Часто бармени наливають у такі склянки напої-аперитиви. Її об'єм — від 100 до 320 мл.





Коллінз

Існує також особливий вид склянок, які мають назву коллінз — це висока та дещо витягнута на кінцях склянка, у яку наливають усі види лонгдрінків (коктейлі великого об'єму), у яких використовуються різноманітні види додаткових напоїв, для надання нового аромату та відтінку смаку. 150-300 мл.

Сніфтер/коньячний келих/бренді глас/баллон

Келих для бренді і коньяку (келих-сніфтер) має свою особливість — у нього також наливають тематичні коктейлі з бренді. Такий келих більше схожий на коньячну рюмку, тільки значно більший за розміром. Чудово підходить для подачі напоїв з використанням льоду, а також будь-яких коктейлів з коньяком або бренді. Об'єм келиха — 250-875 мл.


Флюте

Для різних видів шампанського існують свої особливі келихи — залежно від сорту та виду, келихи відрізняються не тільки за розміром, а й за щільністю скла та ободків на кінцях келиху. Частіше всього використовуються флюте — тонкий і високий келих з тонкою ніжкою. Не менш часто бармени при подачі коктейлів з використанням ігристого вина, використовують келих, що називається туліп — він за формою нагадує тюльпан і має більший об'єм. Такі келихи мають об'єм від 160 до 300 мл.


Флюте 

Келих для вина

Для різних вин потрібний свій особливий келих. Для червоного вина підходить широкий келих середньої висоти, досить приземкуватий, об'ємом 200-300 мл. Для білого вина, навпаки, келих більш витягнутий, хоча має і менший об'єм — до 260 мл. Також є спеціальний келих для хересу — дуже компактний келих, у якому також може подаватись і кріплене вино. А взагалі винні келихи можуть мати об'єм від 150 до 850 мл.

Келих для арманьяку

Келих для арманьяку виглядає набагато меншим від свого коньячного побратиму. Довга, тонка ніжка та згладжений кінець келиху створюють необхідні смакові відтінки, коли арманьяк потрапляє у ротову порожнину. Зазвичай його об'єм не перевищує 250 мл.


Шот/стопка

У барному сленгові “шотом” називається маленька стопка, об'ємом 40-60 мл, у яку наливають горілку та різноманітні коктейльні шоти. Окрім горілчаної стопки існує ще лікерна рюмка, яка використовується для подачі лікерів у чистому вигляді, без будь-яких домішок.

Склянка для мартіні/коктейльна рюмка

Це витягнутий по бокам келих на довгій ножці. Використовується як для подачі мартіні, так і різних коктейлів на його основі. Дуже важливий фактор — будь-який коктейль, який наливається у такий келих, повинен бути без льоду, інакше смак не буде відчуватись належним чином. Об'єм у келиха змінюється від 90 до 280 мл.


Келих Маргарита

Келих для коктейлю “Маргарита” — схожий на келих для мартіні, однак має заглиблення посередині і більш “квадратні” кути. Підходить не тільки для подачі Маргарити, а й інших заморожених коктейлів. Має об'єм 200-250 мл.


Харрікейн

Серед найбільш екзотичних келихів яскраво виділяється харрікейн — від англійського слова “hurricane”, що значить “шторм, смерч”. Келих досить високий та відрізняється високою щільністю скла, об'єм — від 400 до 480 мл. Частіше всього до нього звертаються при подачі тропічних алкогольних та безалкогольних коктейлів.

Хайбол

Ще один тип келиху, схожий на коллінз, але нижчий та ширший — усім відомий хайбол. Така склянка використовується для подачі різноманітних безалкогольних напоїв, соків, мінеральної та газованої води. Також, хайбол використовується для подачі “Мохіто” та схожих за рецептурою коктейлів. Втім хайбол не дуже підходить для коктейлів, що містять 3 і більше види алкоголю. Справа навіть не у самих напоях, а у щільності скла — через те, що вона є високою, навіть різний по щільністю алкоголь погано утримується і перемішується — а рецептура таких коктейлів в основному передбачає багатошаровість. Келих може містити 150-300 мл.

Тумблер/рокс

Тумблер дуже схожий на традиційні склянки для віскі, з тією різницею, що його дно є тоншим, а стінки келиха витягнуті у різні боки. Виходить такий собі невеликий овал, який зразу відрізняє тумблер від будь-якої іншої схожої склянки. Рідко використовується для коктейлів, в основному для подачі соків, води та різних охолоджуючих напоїв. Об'єм — 150-300 мл.

Лікерна рюмка/поні/кордіал

Маленька рюмка на високій ніжці, яку використовують для подачі чистих лікерів. Об'єм такого келиха — 25-60 мл мл.

Пус кафе

Збільшений варіант келиха для лікерів. Використовується для приготування башатошарових коктейлів. Об'єм — 50-120 мл.

Склянка для айріш кави

Такий келих використовуються для подачі грогів, глінтвейнів і гарячих кавових напоїв. Особливість такої склянки у тому, що вона виготовлена із термостійкого скла і має зручну ручку. Містить 240-280 мл.




Шампанське блюдце

Такий келих підійде як для шампанського, так і для коктейлів, до складу яких входять вершки або збитий білок. 120-200 мл.





Пивний келих

Традиційний келих для пива. Його краї спеціально трохи нахилені всередину, щоб утримувати піну. 220-1000 мл.


Пивна кружка

Традиційна кружка для пива. Пивні коктейлі у ній не подають, тільки пиво без будь-яктх домішок. Її об'єм також становить від 220 до 1000 мл.


Завдання для самостійної роботи учням: 
1.За поданим матеріалом зробити технологічні картки "Барний скляний посуд"
2. Підібрати потрібний скляний посуд до коктейлів:
Кривава Мері, Мохіто ,Апероль, Шпріц, Маргарита, Мартіні, Мартіні Драй, Манхеттен, Дайкірі, Віскі Сауер, Негроні, Олд-Фешен,
Лонг айленд айс ті, Піна колада, Текіла Санрайз, Космополітен, Куба Лібре, Б-52, Викрутка.
Виконані завдання надсилаємо на Вайбер.


Обов’язки бармена та вимоги до його роботи
Бармен –це людина, що експлуатує бар відповідно до правил і
атмосфери закладу, має низку професійних обов’язків: вітає, інформує, дає раду своїм гостям, приймає і виконує їхні замовлення.Два принципових стимули, що мотивують його поводження, -це рентабельність бару і задоволення гостя.
Обов’язки бармена
Бармен стежить за тим, аби напої які подає він чи його підлеглі, відповідали смаку гостя а також правилам гігієни і безпеці та були приготовлені і подані відповідно до стилю і в дусі закладу.
Бармен стежить за запасами напоїв, вирішує питання закупівлі продуктів і устаткування, також підтримує його у робочому стані, контролює касові операції, бере участь у складанні карти бару.
Бармен перевіряє запаси посуду, стежить за відкриттям приміщення, проводить інвентаризацію.

Бармен має володіти бездоганними манерами і дотримуватися правил етикету:
Не теревенити зі своїми колегами;
•Уміти слухати своїх гостей і підтримувати з ними розмову, але завжди дотримуватися дистанції;
•Бути здатнім зменшувати дозу алкоголю сп’янілому гостю і відмовитися від замовлення п’яного, котрий можу бути небезпечним;
•Поважати конфіденційність своїх гостей;
•Знати вихід зі скрутних становищ
•Бути ініціативним і допитливим у деталях (заміна попільниць, пропозиція вогню своїм гостям, постійно прибирання робочого місця і т.д.)
 Вимоги до бармена:Психофізіологічні:
▪Швидкість реакції, швидкість виконання мислення, координація рухів обох рук;
▪Стійкість уваги, самовладання витримка;
▪Моторна пам'ять, здатність до швидкого переміщення уваги
;▪Психологічна підготовленість, сумлінність, доброзичливість, привітність.
Санітарні:
▪Завжди бути чисто і бездоганно одягненим, у начищеному взутті, тримати свої руки в повному порядку, бути свіжовиголеним, а якщо користуватися одеколоном, то в міру;
▪Суворо виконувати правила безпеки, викладені у Посібнику з експлуатації устаткування, що є в барі за стійкою та у залі;
Кваліфікаційні:
▪Професійна підготовка, знання асортименту і рецептури, технологію приготування, правила оформлення і подавання алкогольних, слабоалкогольних коктейлів, напоїв,а також закусок, страв і кондитерських виробів;
▪Знання правил міжнародного етикету, специфіки і техніки обслуговування іноземних споживачів (для працюючих у барах класу «люкс» і «вищий»);
▪Знання іноземної мови міжнародного спілкування в межах міжнародногомінімуму;
▪Відмінне знання рецептів усіх класичних коктейлів, їхніх пропорцій і варіантів, а також фірмових коктейлів закладу, знання смаку всіх пропонованих ним напоїв;
▪Знання правил експлуатації контрольно-касових апаратів, порядок оформлення рахунків і розрахунків по них зі споживачами;
▪Знання видів інвентарю, столового посуду, приборів, устаткування, що використовується під час приготування і відпускання напоїв та закусок
;▪Знання правил експлуатації відео-і звуковідтворюючої апаратури;
▪Знання номерів телефонів виклику таксі, міліції, швидкої допомоги, пожежної команди і т.д.
Підготовка до обслуговування гостей
1.Підготовка до відкриття –займає майже третину робочого часу.
•прибирання (ввечері);
•протирання вологою ганчіркою підлоги (перед початком роботи);
•провітрювання приміщення;
•перевірка справності механічного, теплового і холодильного обладнання;
•перевірка справності касового апарату (заправлення касової стрічки, звіряння показників лічильників, встановлення відповідної дати).
2.Підготування та оформлення вітрини
•зліва направо у верхньому ряду –високосортні напої (коньяки, віскі, ром, джин, горілка) і горілчані вироби сувенірного призначення
•зліва направо у нижньому ряду слабоалкогольні та безалкогольні напої.
3.Підготування продуктів
•нарізування фруктів кубиками, кружальцями
•підготування апельсинів, лимонів
•приготування харчового льоду;
•приготування цукрового сиропу
•підготування консервованих оливок, маслин
4.Підготування келихів
•натирання келихів;
•оформлення ободка.
5.Підготування додаткового інвентарю
 •ручка для записів;
•запальничка;
•відкривачка для пляшок і «помічник офіціанта».
Способи продажу напоїв
1.Ефективними е тоді коли замовляє напій, якого немає на барі. В даному випадку бармен повинен запропонувати гідну заміну, а не обмежуватися відмовою.
2.Реклама більш дорогого напою.
Наприклад, якщо гість замовляє шампанське, то бармен повинен запропонувати в першу чергу дороге французьке шампанське
3.Найбільш ефективна політика продажу напоїв виглядає наступним чином: у годи «пік» вигідніше продавати дешеві напої, бармен працює біля передньої стійки бару;
4.У спокійні години на початку робочого дня і тоді, коли наплив відвідувачів зменшується бармен продає більш дорогі напої, тобто ті, що стоять на полицях заднього бару.Порядок і форми розрахунку.Техніка виконання чисельних замовлень гостей.Контроль за обігом грошових коштів у барах здійснюється за допомогою:-касових книг обліку-контрольно-касових апаратів-контрольно-касових комп’ютерних програм
Техніка виконання численних замовлень
Перегрупування напоїв за їхнім вмістом, тобто об’єднання декількох напоїв з однаковими інгредієнтами з різних замовлень.
Перегрупування напоїв залежно від тривалості приготування й технологічних особливостей.

Питання для самоперевірки
1.Як розраховується кількість місць за стійкою
2.Як правильно організувати робоче місце бармена
3.Види барних стійок

4.Основні правила оформлення вітрини

Відповіді надсилаємо на Вайбер

Завдання: Зробити презентацію:"Оформлення барної вітрини " з характеристикою алкогольних напоїв
Виконане завдання надсилаємо на  Google Classroom



Кривава Мері Мохіто Сазерак Московський мул Апероль Шпріц Маргарита Еспресо Мартіні Мартіні Драй Манхеттен Дайкірі Віскі Сауер Негроні Олд-Фешен
Источник: https://mandry.club/cikavi-facty/top-15-najbilsh-prodavanix-klasichnix-koktejliv/

Кривава Мері Мохіто Сазерак Московський мул Апероль Шпріц Маргарита Еспресо Мартіні Мартіні Драй Манхеттен Дайкірі Віскі Сауер Негроні Олд-Фешен
Источник: https://mandry.club/cikavi-facty/top-15-najbilsh-prodavanix-klasichnix-koktejliv/
Кривава Мері Мохіто Сазерак Московський мул Апероль Шпріц Маргарита Еспресо Мартіні Мартіні Драй Манхеттен Дайкірі Віскі Сауер Негроні Олд-Фешен
Источник: https://mandry.club/cikavi-facty/top-15-najbilsh-prodavanix-klasichnix-koktejliv/
Підготовка до проведення бенкету
При прийманні замовлення влаштовувач повідомляє метрдотелю мету бенкету, а відповідно до цього висловлює побажання щодо оформлення залу, музичного супроводу, меню, порядку проведення свята. Приміром, на початку урочистого вечора гостям буде подано аперитив, урочиста вечеря проходитиме в одному залі, десертний стіл може бути накритий в іншому і т. ін.
Відповідно до цих побажань вирішується питання про можливість проведення бенкету в даному підприємстві. Потім організатору заходу пропонують ознайомитися з приміщенням для бенкету, погоджують із ним план розставляння столів, місця почесних гостей.
Норма площі на одну людину залежить від виду бенкету. При проведенні його за столом вона складає 1,5-2 м , бенкету-фуршету - 0,5-0,7 м .
Столи розміщують з урахуванням кількості учасників бенкету, виду бенкету, конфігурації залу.
Залежно від кількості запрошених розрізняють зосереджену і розосереджену форму розміщення гостей за бенкетними столами.
При зосередженій формі гостей розміщують за загальним столом, форма якого, залежно від конфігурації залу, може бути круглою, квадратною, прямокутною або Т-, П-, Ш-видною; при розосередженій - за кількома столами 
Розстановка бенкетних столів


При розосередженій формі розміщення гостей прохід між головним столом і перпендикулярними йому столами, а також між торцями столів складає 1-1,5 м. При розставлянні столів варто враховувати те, що жодний із учасників бенкету не повинен сидіти спиною до почесних гостей. Ширина бенкетних столів має складати 1,2-1,5 м, іноді навіть до 2 м; якщо стіл для почесних гостей сервірують з одного боку, ширина його не повинна бути менше 70 см.
У бенкетному залі спочатку розставляють столи, а потім на деякій відстані від них стільці, крісла чи напівкрісла. Біля стін, колон, у кутах залу, де організовується бенкет, чи в суміжному з ним приміщенні ставлять підсобні столи або серванти для запасних предметів сервірування та напоїв. Зазвичай один підсобний стіл або сервант розрахований для обслуговування 10-15 осіб.
Довжина столів визначається з урахуванням кількості гостей і рекомендованої довжини стола на одну персону: при бенкеті-фуршеті - 0,4 м (тому що не всі гості одночасно підходять до столу), бенкеті за столом для почесних гостей - 0,7-0,8 м, інших - 0,6 м.
Важливим етапом підготовки бенкету є упорядкування меню. При його складанні враховують, що загальна маса страв за столом складає 1-1,5 кг на одну персону, вина, шампанського - 0,35 л, коньяку, горілки - 0,15-0,2 л, соків, води - 1 л. Остання позиція влітку може збільшуватися, взимку - зменшуватися.
В меню фуршету маса страв складає 0,5-0,8 кг на одну персону, вина, шампанського - 0,15 кг, коньяку, горілки - 0,1 л, соків, води - 0,25-0,5 л.
Відповідно до меню підбирається столовий посуд і набори. їх кількість залежить від виду бенкету, чисельності офіціантів, які беруть участь в обслуговуванні. Наприклад, при бенкеті за столом із частковим обслуговуванням офіціантами холодні страви і закуски ставлять на стіл до приходу гостей так, щоб кожний міг узяти будь-який виріб самостійно чи за допомогою того, хто сидить поряд. Тому при визначенні місткості багатопорційного посуду враховують кількість секцій, на які поділяють бенкетний стіл відповідно до зон досяжності. При бенкеті за столом з повним обслуговуванням офіціантами місткість багатопорційного посуду і кількість наборів для розкладання залежить від кількості офіціантів, які беруть участь у подаванні визначеної групи страв.
Залежно від виду бенкету визначені нормативи столового посуду і наборів індивідуального користування.
Кількість наборів для розкладання дорівнює кількості багатопорційного посуду.
При підготовці до бенкету використовують білу або кольорову столову білизну, яку підбирають з урахуванням особливостей інтер'єру залу, тематики свята.
Для накриття бенкетних столів використовують прямокутні скатертини розміром 173 х 208 (250) см, 200 х 250 см або бенкетні скатертини завдовжки 5-10 м і завширшки 2 м. Якщо використовують декілька скатертин, то стіл починають накривати з боку, протилежного головному входу, і кладуть їх так, щоб край кожної наступної покривав край попередньої.
Кількість бенкетних скатертин залежить від довжини столів і форми їх розставляння. Якщо всі гості розміщуються за одним столом, то його накривають зі спуском скатертини приблизно на 30 см; якщо почесні гості сидять за одним столом, то його накривають зі спуском скатертини з боку, зверненого до залу, на 5-10 см від підлоги, решту столів накривають, як описано вище.
При визначенні кількості скатертин (Кск) для фуршетних столів враховують їхню ширину, відповідно до якої стіл по ширині можна накрити двома або трьома скатертинами. Розрахунок здійснюють за формулою:

де l - норма довжини столу на одного гостя, м; lm - довжина скатертини на торці столу, м; Lck - довжина скатертини, м; N - кількість гостей, чол.
За формулою (1) розраховують кількість скатертин, коли стіл накривають двома скатертинами: перша, зі спуском 5-10 см від підлоги, з одного боку стола накриває його кришку, друга - поверх неї зі спуском 5-10 см від підлоги з другого боку столу.
За формулою (2) розрахунок кількості скатертин здійснюється у випадку, коли стіл накривають трьома скатертинами: перші дві кріплять до чохла на кришці столу, а третьою накривають його кришку.

Кількість серветок визначають, виходячи з нормативу на одну особу і загальної кількості гостей. Враховують також, що серветки використовують для накриття таць. Для офіціантів передбачені ручники. Столову білизну беруть з деяким запасом (приблизно 10 %). Для своєчасного одержання її слід завчасно складати заявку.
Бар або спеціальний стіл з гіркою для напоїв може бути встановлений і в бенкетному залі . Для цього використовують місця біля стін та ніші.
За відсутності барної стійки використовують стіл висотою 1,1 м та довжиною 2-4 м. З боку бенкетного залу його накривають скатертиною зі спуском до підлоги або задрапіровують. Поверхню столу накривають білою або кольоровою скатертиною, а бічну, з боку бенкетного залу - призібраною або плісированою кольоровою тканиною (краще однотонною). З боку бармена її не опускають, тому що під столом зберігається запас напоїв у пляшках.
На поверхні столу або барної стійки зліва і справа ставлять групами келихи, чарки і стопки, на торцях - високий посуд, в центрі - низький. Наприклад, справа, починаючи від краю, можна поставити рядами келихи для шампанського, потім фужери, келихи для пива, склянки для соків, а зліва від краю - рейнвейні, лафітні, мадерні, горілчані чарки. До початку бенкету на стіл ставлять половину посуду для різних напоїв.
На столі перед барменом розміщують термос з льодом, щипці, глечики із соками, крюшонницю з коктейлем, а справа на підсобному столику - пляшки з різними напоями та інструмент для їх відкривання.

За 20-30 хвилин до початку бенкету бар має бути повністю підготовлений, а за 10-20 хвилин бармен починає розлив напоїв.

Завдання для самостійної роботи учнів:
розрахувати ромір бенкетного столу на 30 гостей та кількість скатертин.
Відповіді присилаємо на Вайбер.

Обслуговування  бенкету

Обслуговування споживачів при наданні кейтерингових послуг
Кейтерингове обслуговування проходить поза межами підприємств ресторанного господарства, іноді в місцях, де організувати процес споживання їжі складно. Після прийняття замовлення і погодження місця та часу проведення заходу менеджер завчасно виїжджає на зазначене місце. Там він повинен вирішити наступні питання:
1. Чітко визначити межі території, будівлі, відведені під організацію свята.
2. Визначити місця розміщення фуршетних (бенкетних) столів, розробити план-схему.
3. Улагодити питання водозабезпечення, електропостачання, кондиціювання тощо.
4. Улагодити питання аварійних виходів, пожежної та екологічної безпеки.
5. Вирішити питання розташування на місці проведення заходу приміщень для персоналу, доготівельних приміщень тощо.
Проведення заходу на відкритому повітрі передбачає зведення над столами шатрів, встановлення тентів для захисту гостей та продуктів від сонячних променів і можливих опадів. Приклад план-схеми розташування тентів, допоміжних приміщень, меблів, декорацій та руху обслуговуючого персоналу під час виїзного обслуговування з приводу презентації продукції фірми-замовника наведено на рис. 2.1.
Рис. 2.1 - План-схема розташування тентів та столів при проведенні фуршету з приводу презентації продукції фірми-замовника
1а - тенти з фуршетними столами під ними;
1б - тенти зі столами-барами з напоями;
2 - виставкові шатри з продукцією фірми-замовника;
3 - майданчик для підготовки посуду, переодягання персоналу;
4 - доготівельне приміщення;
5 - квітник;
6 - дерева
Підсобні приміщення необхідно розташовувати так, щоб можна було забезпечити зручний їх зв'язок із залом (майданчиком) для обслуговування гостей.
Обслуговування заходу починається з написання сценарію підготовчих робіт та самого свята із зазначенням часу виконання операції. Якщо передбачається масовий та важкий з точки зору оформлення захід, підготовка починається ввечері попереднього дня.
Кожний захід потребує розробки аналогічного плану, що дозволяє точно скоординувати роботу офіціантів і барменів.
Кожне свято передбачає певні особливості накривання та прикрашання столів. Тому для зручності роботи обслуговуючого персоналу менеджер (управляючий) складає план-схему сервірування бенкетних столів, на якій вказується розміщення столового посуду, страв, декорацій тощо. Як правило, при підготовці бенкету-фуршету окремо накриваються столи під страви та напої, що дозволяє офіціантам постійно контролювати кількість страв, барменам - напоїв, своєчасно їх поповнювати.
Обслуговування споживачів починається після того, як підготовка до проведення свята закінчена, столи оформлені і сервіровані, обслуговуючий персонал одягнув форму.
Важливу роль на початку проведення свята відіграє правильна організація зустрічі гостей та їх розміщення за столом.
Кількість офіціантів, які беруть участь в обслуговуванні, розраховується в такому співвідношенні: один офіціант на 10-15 гостей на бенкеті-фуршеті та 6-7 гостей на бенкеті за столом. Перед початком заходу менеджер (управляючий) призначає бригадирів офіціантів - один бригадир на 5-10 чоловік. Бригадирам пояснюються всі особливості обслуговування, час початку заходу та подавання страв тощо, які вони потім доводять до членів своєї бригади. Бригади офіціантів розподіляються по ділянках (секторах) залу, за обслуговування яких вони надалі відповідають. При обслуговуванні офіціанти працюють за загальною схемою: подають страви та напої, слідкують за чистотою столів, прибирають використаний посуд. Паралельно в доготівельному приміщенні працюють кухарі, які дооформляють страви та відпускають їх офіціантам, і бармени, які готують алкогольні та безалкогольні напої до подавання.
Завданням менеджерів на бенкетах є координація роботи обслуговуючого персоналу, вирішення поточних питань і проблем, що виникають під час проведення заходу. До обов'язків офіціантів входить подавання страв за розкладом, прибирання столу і задоволення прохань замовників. Кожний офіціант є відповідальним за окремий стіл (столи), але у разі необхідності може допомагати іншим.
Після закінчення бенкету обслуговуючий персонал прибирає використаний посуд, роздрапіровує столи, збирає меблі, пакує все в коробки та транспортує на склад, проводить часткове прибирання приміщення. Ці операції виконують офіціанти та інший обслуговуючий персонал.
Під час проведення будь-якого заходу може виникати ряд непередбачуваних ситуацій, але це не повинно привертати увагу гостей.
Заклад, що спеціалізується на проведенні кейтерингового обслуговування, може взяти на себе обов'язки з вивезення сміття, організувати прибирання приміщення.
Кейтеринг-бар
Одним з основних видів діяльності закладів ресторанного господарства є організація виїзного бару.
Замовлення виїзного бару включає в себе виїзд персоналу на місце проведення заходу, установка мобільного барної стійки, підготовка робочого місця, сервіровка посуду та безпосереднє приготування коктейлів. Бармени віртуозно жонглюють пляшками, влаштовують флейринг і файр-шоу.
Наприклад, спектр послуг виїзного бару від компанії Jam Catering:
· Професійні бармени-віртуози, майстерно готують класичні та авторські коктейлі
· Коктейльна карта, яка налічує понад 50 найменувань
· Фонтани шампанського і каскади з келихів будь-якого розміру та складності
· Кисневі і безалкогольні коктейлі на дитяче свято
· Флайрінг і шоу барменів: групові та сольні виступи
· Оригінальна подача коктейлів
· Оперативна обробка та підготовка замовлення
· Послуги коктейль-бару в будь-якому місці і в будь-який час
· Мобільні барні стійки, прокат посуду та інвентарю
· Послуги професійного сомельє і барісто на святі
· Виїзний фумелье (сигарний кейтеринг)
· Виїзні чайні церемонії на будь-який смак
· Фонтани із і чорного і молочного шоколаду
· Більше 30 видів кальянів і професійні кальянщики.
Бармен-шоу

Робота барменів вже давно вийшла за рамки ресторанів і клубів. Зараз це ще й особливий напрямок мистецтва, наповнене видовищністю і оригінальністю. Бармен-шоу проходить за участю лише професійних барменів, прагнучі до творчої реалізації і розвиваючих своє мистецтво. Бармен-шоу буде доречно на будь-якому святі. Виступ проходить під запальну музику з віртуозними елементами жонглювання пляшками в поєднанні з вогненним шоу (фаєр-шоу). Виїзне бармен-шоу не має аналогів по техніці, винахідливості і видовищності. Шоу барменів прикрасить будь-який захід, будь то весільну торжество, день народження, приватна вечірка або корпоративне свято. Використовуючи всі свої професійні навички, бармени готують не просто коктейлі, а справжні витвори мистецтва, представляють неймовірні трюки з підпалом та підкиданням пляшок і безліччю інших сюрпризів. Бармен шоу триває близько 6 хвилин, під час бармен шоу жонглює пляшками, льодом, шейкерами і т.д. У бармен шоу також присутні елементи піротехнічних ефектів безпечних для приміщення. У бармен-шоу важливу роль відіграє артистичність та видовищність, що є основою виступів. Так само є синхронне шоу барменів, яке вразить кожного глядача на святі. Наприклад, для організації заходу компанія Jam Catering може запропонувати:

· Welcome drink
· Піраміди з келихів шампанського
· Винний фонтан
· Шоу барменів з приготуванням коктейлів будь-якої складності
· Робота бармена в барі або за столами
· Розробка карти коктейлів під формат будь-якої вечірки
· Оренда обладнання: барні стійки, посуд та інвентар
· Організація роботи бару для будь-якого заходу
Піраміда з келихів шампанського (каскад)

Зустріч гостей на весіллі, дні народження або корпоративному святі завжди починається з аперитиву, який подається у вигляді келиха вина чи шампанського. Щоб зробити цю частину торжества більш захоплюючою, можна організувати справжнє бармен-шоу і здивувати всіх гостей пірамідою з келихів шампанського або ігристого вина. Біла піна і спадаючий струмок золотистого напою доставлять естетичне задоволення і не залишать байдужими гостей і винуватців торжества. Піраміда з келихів шампанського (гірка шампанського) стане ще більш ефектним доповненням торжества, якщо стіл красиво задрапірувати і декорувати пелюстками троянд, а келихи прикрасити коктейльної вишнею, полуницею або зірочкою карамболі.
Банкетна служба Jam Catering пропонує для заходів піраміду (каскад) з келихів шампанського або ігристого вина. Побудувати піраміду можна з будь-якого, необхідної кількості, починаючи від 55 келихів і більш, зробивши її різної форми: круглої, квадратної чи трикутної. Шампанське заливається в верхній келих, поступово заповнюючи всю піраміду. Це по-справжньому феєричне, красиве і зачаровує видовище, гідне прикрасити будь-яке свято. Установка піраміди здійснюється професійними досвідченими барменами і займає від 30 хвилин до 1,5 години в залежності від кількості келихів. Крім самої гірки, можна вибрати додаткові опції, будь то: підсвічування свічками, нанесення на келихи логотипу компанії, імені молодят або винуватця торжества, ефект сухого льоду і багато іншого.
Варіанти оформлення каскаду практично безмежні. Це може бути просто різнокольорове підсвічування, коктейльні вишні, свічки або ж бутони квітів у кожному з келихів. У підстави піраміди з шампанського, стелитися білий, холодний, дим, все це підсвічується яскравими, кольоровими прожекторами. На весіллях, останню пляшку шампанського розливають молодята, цей момент відображають фотографи.
Піраміда з келихів шампанського - це, поза всяким сумнівом, прикраса будь-якого заходу. Вона доречна як на корпоративних святах, весіллях та приватних ювілеях, так і на конференціях та презентаціях.
Флейринг
Багато років тому з розвитком барної індустрії і посиленням
конкуренції в цій області, бармени почали шукати нові способи залучення клієнтів у свої заклади. Одні, намагаючись зацікавити відвідувачів, спритно підкидали пляшки і склянки, інші намагалися жонглювати шматочками льоду, треті, робили акцент на незвичайній подачі напоїв. І, звичайно, всі вони намагалися під час цих хитромудрих дій спілкуватися з клієнтом. Так почав зароджуватися «флейринг».
Слово flaring прийшло до нас з Америки. Воно складається з двох смислових частин: flare -- летить, ring -- по колу. Саме такий рух і задає бармен інструментам своєї праці.
Організація робочого місця бармена
Робоче місце бармена має бути обладнаним всім необхідним для роботи.
Зліва від нього розміщують підноси, покриті лляними серветками або рушником з посудом для подавання коктейлів, необхідний інвентар (шейкер, мірний посуд, ложечки, щипці, ключі для відкривання банок, пляшок з водою, штопор, рушники для протирання стійки), нарізані цитрусові, плоди і угоди (для оформлення напоїв).
Справа ставлять пляшки з напоями, глечики, графини із сиропами, соками у певній послідовності: у першому ряду - сиропи і соки, є другому - зліва направо розміщують коньяк, горілку, ром, лікери, кріплені і натуральні, вина, а також: подрібнені горіхи, терті вафлі і шоколад.
Перед барменом кладуть соломку для коктейлів, чашку-термос, відерко з льодом, обробну дошку для нарізування фруктів, цитрусових та інших продуктів, справа біля дошки - інвентар для нарізування (ножі кухарські, карбувальні).
Якість продукції барів багато в чому залежить як цей бар забезпечений необхідним посудом, приборами, інвентарем та інструментами Для роботи в барі слід мати такий інвентар:
· обробні дошки для нарізування фруктів, овочів, хліба;
· ножі кухарської трійки;
· ножі для нарізування фруктів;
· спеціальний ніж для знімання цедри з цитрусових;
· карбувальний ніж для карбування плодів і овочів;
· виделки для наколювання цитрусових;
· терки для натирання мускатних і волоських горіхів, шоколаду, цедри лимона;
· лійки різних розмірів із пластмаси, частіша з них повинна мати вмонтоване волосяне ситечко;
· розсіювач для цукрової пудри;
· шпажки коктейльні для наколювання маслин, різних фруктів;
· шпажки і виделки пластмасові для бутербродів (накладанців) і дрібних закусок;
· пляшечки з дешевими корками для відмірювання і розбризкування компонентів, які належать до ароматичних модифікаторів;
· ситечко або стрейнер (плоске сито з ручкою, всередині обідка якого прикріплені пружини для утримання його на склянці);
· ручну соковижималку;
· виделки для фруктів, овочів;
· щипці для харчового льоду;
· вінчик для збивання;
· млинки для перемелювання кави, цукру, мигдалю, горіхів, чорного перцю;
· відерка для харчового льоду;
· мішечок для подрібнення льоду для окремих напоїв;
· дерев'яний молоток для подрібнення льоду;
· контейнер для зберігання льоду прямокутної, або квадратної форми з золяційною прокладкою;
· лопатку для наповнення контейнера льодом;
· підставку для зберігання яєць - дерев'яну, пластмасову або паперову;
· шумівку для виймання смажених виробів із фритюру;
· друшляк, сита для проціджування, протирання продуктів;
· дерев'яні качалки для розкачування тіста;
· дерев'яні копистки для перемішування: кухарські лопатки;
· прибори для перекладання готових закусок і десертів;
· ножі - лопатки для нарізування і перекладання десертів.
 Контрольні запитання

1.       У чому полягають особливості організації кейтерингового обслуговування порівняно з класичним обслуговуванням споживачів? У чому його переваги?
2.      Охарактеризуйте технологію організації повносервісного кейтерингового обслуговування.
3.      Особливості матеріально-технічного забезпечення кейтерингових послуг.
4.      Вимоги до складання меню при кейтеринговому обслуговуванні.
5.      Послідовність проведення бенкету при кейтеринговому обслуговуванні.
6.      Які види бенкетного обслуговування пропонують кейтерингові компанії?
Відповіді на запитання надсилайте на Вайбер
 
Обслуговування бенкет -коктейлю
Основними відмінностями банкету-коктейлю є асортимент закусок і своєрідне обслуговування. У залі банкетних столів не ставлять, а обмежуються невеликими окремими столиками, розставленими в зручних місцях, попід стінами, біля колон, у нішах і т.ін. До початку банкету на них кладуть сигарети, сірники, попільниці, паперові серветки. Ні тарілки, ні набори індивідуального користування на банкеті-коктейлі не застосовуються.
Всі закуски, викладені на блюдах, а також напої в чарках і келихах на підносах пропонують гостям офіціанти, замість виделок гості користуються спеціальними банкетними шпажками.
Величина всіх виробів або окремих шматочків продукту має бути такою, щоб їх можна було цілими покласти до рота. Тому холодні закуски рекомендуються у вигляді невеликих канале або сандвічів, нарізаних у вигляді трикутників, ромбиків, квадратів, кружечків і т.ін.; тарталеток або волованів, начинених по-різному приготованими салатами (рибним, м'ясним, із птиці), паштетом, ікрою, овочами і гастрономічними продуктами. В якості гарячої закуски можна порекомендувати вироби з натуральної січеної або фаршированої яловичини, баранини, телятини, свинини, птиці, риби, овочів у вигляді невеликих котлеток, брусочків і т.ін., сосиски-крихітки або звичайні сосиски, нарізані невеликими шматочками й обсмажені в маслі. До закусок подають соус середньої консистенції. При замовленні десерту слід виходити з тих самих вимог, які висуваються до закусок, і рекомендувати такі вироби і страви, які, як і закуски, можна їсти стоячи без застосування столового набору: тістечка асорті (крихітки), вергуни із листкого тіста, яблука, запечені в тісті, і т.ін.
Напої на банкеті-коктейлі можуть подаватися найрізноманітніші: горілка, настоянки, коньяки, лікери, вина натуральні, кріплені і десертні, соки, води, пиво, коктейлі, шампанське.
При прийомі замовлення і складанні меню слід звертати увагу на відповідність асортименту закусок і напоїв, пору (сезон) року, контингент учасників банкету.
Як відзначалося вище, для банкету-коктейлю необхідний невеликий асортимент і обмежена кількість порцелянового, скляного і металевого посуду: для закусок - блюда порцелянові і мельхіорові (круглі або овальні), глечики для соків, води, термоси і щипці для харчового льоду, підноси, попільниці, вазочки або підставки для паперових серветок, дерев'яні або пластмасові банкетні шпажки замість виделок.
Однак чарок, бокалів та склянок треба багато. Дорогий кришталь використовувати не рекомендується, доцільніше брати простий, стійкий і недорогий посуд. Розрахунок його кількості залежить від кількості учасників банкету, асортименту закусок і напоїв, кількості і кваліфікації обслуговуючого персоналу, пристосованості приміщення та деяких інших обставин.
При організації банкету-коктейлю необхідно передбачити приміщення (бажано сусіднє з банкетним залом), в якому можна було б розмістити буфет для підготовки, розливання і відпуску напоїв, готувати закуски і розкладати їх на блюда, мити посуд і т.ін.
Якщо банкет-коктейль влаштовують поза рестораном у будинку, не пристосованому для цього, необхідно знайти приміщення, в якому можна було б організувати буфет. Тут же можна готувати закуски і розкладати їх на блюда, мити посуд. Бажано мати дві кімнати, в одній з яких розмішують буфет, а іноді й посудомийну, в іншій готують закуски.
При обслуговуванні такого банкету з великою кількістю учасників у ресторані, де закуски готують і розкладають на блюда на кухні, а посуд миють у посудомийній, підсобне приміщення також необхідне. У ньому організовується буфет, тут же зосереджуються блюда із закусками, отриманими з виробництва для подачі в банкетний зал. Столи застеляють скатертинами, а столи, призначені для буфету, ще й товстою тканиною. Працювати на столі, застеленому клейонкою або поліетиленовою плівкою, незручно, тому що вони не вбирають випадково розлиту рідину. Для підготовки буфету до роботи, приготування коктейлів і сумішей та швидкого розливання напоїв призначають одного або кілька барменів чи досвідчених офіціантів. Бармен повинен добре знати особливості наявних у буфеті напоїв, уміти приготувати у певній пропорції і послідовності коктейлі та суміші. Як правило, складні і трудомісткі в приготуванні коктейлі в меню не включаються.
При обслуговуванні банкету з великою кількістю учасників на допомогу буфетнику-бармену виділяють працівника, який допомагає йому вчасно і швидко розливати напої, підносити в буфет лід, чистий посуд, виносити порожні пляшки, банки, балони і т.ін. При підготовці до банкету на столи, виходячи з наявності напоїв, ставлять групами частину посуду (чарки, склянки, бокали). Решта скляного посуду, підготовленого і розміщеного в ящиках та коробках, має знаходитися тут же в буфеті.
Виставляючи посуд на стіл, уздовж його краю, залишають вільне міс* це для підносів, а в середині - для напоїв і льоду. До початку банкету всі напої мають бути доведені до тієї температури, при якій вони рекомендовані до подачі. Заздалегідь готують харчовий лід невеликими порціонними шматками в достатній кількості, особливо в спекотну погоду. За кілька хвилин до початку банкету частину напоїв підносять до буфету, відкорковують пляшки, соки наливають у глечики, готують коктейлі та суміші.
До прибуття першого гостя одну чверть усіх раніше виставлених на стіл буфету чарок, бокалів заповнюють напоями на 1/3 їх ємності і розставляють на застелені серветками підноси. Напої у високому посуді ставлять посередині підносу рядами, а в низькому - по його краях, з інтервалом між чарками, стопками, келихами не менше 1-2 см. Напої, різні за смаком, міцністю й іншими ознаками, але близькі за кольором, ставити на підноси рекомендується окремо, тим більше якщо вони налиті в однаковий посуд. Розміри серветок для покриття підносів повинні відповідати їх розміру. Серветки великих розмірів небажані, тому що їх доводиться підгортати, порушуючи цим рівну площину підносу, а отже, і стійкість чарок. Зручні в роботі і недорогі серветки, тиснені зі щільного паперу білого або іншого кольорів. У буфеті має бути запас серветок, рушників, попільниць і т.ін. У той час, коли буфетники й офіціанти підготовляють посуд зі скла, напої, лід, оформляють банкетний зал, кухарі готують закуски, викладають їх на блюда, які офіціанти потім розставляють на підготовлений для цього стіл у підсобному приміщенні за кілька хвилин до початку банкету. Обов'язковою є наявність запасних блюд із закусками, які можуть знадобитися в процесі обслуговування. Найбільш зручні для обносу гостей закусками на банкеті-коктейлі круглі блюда, але можна використовувати й овальні. Кількість заздалегідь приготовлених блюд із закусками має вдвічі-тричі перевищувати кількість офіціантів, які подають їх у зал.
У зв'язку з тим, що на банкеті-коктейлі необхідна велика кількість чарок, бокалів, склянок, треба правильно організувати їх миття, особливо якщо обслуговування здійснюється в не пристосованому для банкетів приміщенні. У посудомийній ставлять два столи: один для принесеного з банкетного залу використаного посуду, інший - для чистого, який потім відносять в буфет-бар. Посуд миється в проточній гарячій воді і протирається сухим рушником.
Гостей зустрічають організатори банкету при вході в зал. Поява перших гостей у залі є для офіціантів сигналом до початку обслуговування. Залежно від кількості людей, що знаходяться в залі до початку обслуговування, всі або частина офіціантів виходять з підсобного приміщення з напоями, а слідом за ними - офіціанти із закусками, тримаючи підноси і блюда на лівій руці на рівні ліктя. Зупинившись перед одним з гостей, вони пропонують йому наявні на підносі напої, називаючи їх, наприклад: "Будь ласка, горілка, вино, соки".
Після того як гість узяв з підноса напій або відмовився що-небудь взяти, офіціант підходить до наступного. Якщо гість бажає випити, наприклад, томатного соку, якого на підносі в даний момент немає, але він є в буфеті, слід вибачитися і пообіцяти принести його трохи пізніше, запропонувавши поки що випити щось інше. Якщо такого напою в наявності немає, слід відповісти: "Вибачте, томатного соку немає, будь ласка, сік апельсиновий".
Коли з підносу розібрані всі напої або їх залишилося мало й у неповному асортименті, офіціант повертається в буфет для поповнення підносу напоями або, залишивши його в буфеті, відразу бере вже підготовлений піднос з напоями і виходить з ним у зал. Деякі з гостей можуть попросити дозволу поставити чарку, що звільнилася, келих або стопку на піднос з напоями. Можна дозволити їм це зробити, але краще взяти її в праву руку, підійти до найближчого столика і залишити там. Подаючи напої, офіціант постійно має слідкувати за тим, які напої мають більший попит у гостей, повідомляти про це бармена-буфетника і ставити їх на піднос у більшій кількості. У парі з офіціантом, який розносить напої, працює інший, який подає гостям закуски. Закуску пропонують гостю після того, як йому запропонували напої. Блюда, що звільнилися від закуски, або із закускою, що залишилася на них у невеликій кількості, повертаються в підсобне приміщення для поповнення.
Подача гарячої закуски здійснюється за погодженням з організатором банкету і розпорядженням метрдотеля або старшого офіціанта. На підігріте металеве або порцелянове блюдо викладають гарячу закуску, до якої подають дерев'яні або пластмасові шпажки. Якщо окремі шматочки продукту викладені в один ряд, шпажки мають бути в кожному зі шматочків. При викладанні продукту гіркою шпажки повинні бути в тих шматочках, які лежать зверху, а для всіх інших шпажки в необхідних кількостях кладуть у стійкий стаканчик, ставлячи його на блюдо поряд із продуктом. При цьому тупі кінці шпажки повинні виступати над бортами стаканчика на 10-20 мм, що зручно для гостей. Обносячи гостей закускою, офіціант тримає блюдо в лівій руці, а в правій - невелику тарілку, в яку пропонує покласти використані шпажки.
До гарячої закуски можна подати соус у неглибокому соуснику, який ставлять біля краю блюда поряд із продуктами або в його центрі. Деякі продукти, обсмажені в жирах, безпосередньо перед викладанням їх на блюда для подачі в зал відкидають на друшляк, що запобігає таким чином утворенню крапель жиру на окремих шматочках і попаданню їх на костюм гостя чи на підлогу.
Гостей обносять напоями і закусками з моменту появи першого відвідувача в банкетному залі і до відходу останнього.При обслуговуванні банкету з великою кількістю учасників робота офіціантів має бути організована так, щоб подача напоїв і закусок здійснювалася рівномірно незалежно від перебування гостей у тому чи іншому кінці залу.
Для прибирання використаного посуду, як зі столів, на які його ставлять гості, так і безпосередньо з їхніх рук, призначають одного або кількох офіціантів-збирачів. Правою рукою він збирає і ставить посуд на піднос, що знаходиться в лівій руці, і виносить його з банкетного залу в посудомийну. Ці самі офіціанти замінюють попільниці, очищують їх від недопалків, прибирають використані паперові серветки зі столиків і т.ін. При обмеженій кількості офіціантів посуд збирають офіціанти, які подають напої і закуски, в міру його використання. Крім напоїв і закусок, гостям можна запропонувати сигарети, цигарки, сигари. Сигарети і цигарки, вміщені в сигаретниці, а сигари у відкритих фірмових коробках ставлять на підноси. Для обрізання кінчика сигар має бути секатор (гільйотина). Для прикурювання на цьому ж підносі рекомендується поставити запалену свічку.
При організації банкету-коктейлю можна передбачити розливання напоїв у чарки і бокали безпосередньо в банкетному залі. Для цього в зручних місцях, найчастіше в нішах, попід глухими стінами банкетного залу, влаштовують бари. Кількість їх залежить від кількості учасників банкету і площі банкетного залу.
За відсутності спеціальних буфетних стійок для бару ставлять звичайні столи, застеляють їх товстою тканиною і скатертинами, роблячи спуск до підлоги, як при накритті банкетного фуршетного столу. Довжина такого столу - 2-4 м, ширина - 1-1,5 м. У центрі столу-бару влаштовують вітрину; виставляють напої в пляшках (етикетками в зал) та глечиках і крюшонницю. Тут же має бути термос або інший посуд з харчовим льодом, набори для відкривання банок і відкорковування пляшок, серветки і невеликі підноси для подачі 1-5 чарок.
На столі-барі виставляють групами чарки, бокали, стопки для напоїв. При цьому для зручності роботи бармена високий посуд ставлять ближче до торців столу, а низький - до його центру. Напої наливає буфетник-бармен, який стоїть за барною стійкою. Для зручності і швидкості роботи справа від нього має бути невеликий столик з напоями в пляшках і глечиках.
Запас напоїв знаходиться в ящиках, коробках, які знаходяться під столом. Там же має бути ящик для пробок, місце для порожньої і непотрібної тари, запас харчового льоду та ін. За 20-30 хвилин до початку банкету бар має бути повністю підготовлений і забезпечений усім необхідним. За 10-20 хвилин до приходу гостей бармен розливає напої і забезпечує під час банкету необхідний запас наповнених напоями чарок. Він пропонує і наливає напої як безпосередньо гостям, які підійшли до бару, так і офіціантам для подачі їх у зал. При обслуговуванні банкету з великою кількістю учасників на допомогу бармену, як і при організації буфету поза банкетним залом, призначається помічник, в обов'язки якого входить поповнення бару чистим посудом, збирання використаного, доставляння відсутніх напоїв, а у разі потреби подача їх з підносу окремим гостям, які стоять поблизу, а також допомога бармену в розливанні напоїв.
У дипломатичному протоколі має місце розподіл прийомів на денні та вечірні.
Денні прийоми мають менш офіційний, але більш діловий характер. Час їх влаштування - з 12.00 до 15.00. Денні прийоми поділяються на такі види: "Сніданок", "Діловий сніданок", "Бокал шампанського", "Бокал вина".
Вечірні прийоми мають більш офіційний та урочистий характер. Час їх влаштування - з 16.00 до 23.00. Вони поділяються на такі види: "Чай", "Коктейль", "Фуршет", "Обід", "Обід-буфет (шведський стіл)", "Вечеря".

Як зробити піраміду шампанського.

Піраміда з келихів з шампанським є яскравою деталлю різних урочистих заходів: ювілею, презентації або весілля. Шипучу піраміду зовсім не обов'язково замовляти в святковому агентстві, спробуйте зробити її самостійно.

Вам знадобиться
  • - 55 келихів;
  • - 16 пляшок шампанського;
  • - столик для піраміди;
  • - скатертину;
  • - піднос ;
  • - штопор;
  • - прикраси для столу;
  • - картон;
  • - лід.
Інструкція

1 .Визначтеся з розмірами майбутньої піраміди. Кількість використовуваних келихів залежатиме від числа запрошених гостей. Краще для першого разу зробити невисоку конструкцію, наприклад, з 55 або 35 штук. Підготуйте підходящі фужери. Ідеальними для каскаду є широкі фужери-блюдця або келихи для мартіні.
2 .Перед тим як робити піраміду з шампанського, порахуйте необхідну кількість пляшок цього напою. Можна скористатися такою формулою: однієї пляшки ігристого вина об'ємом 0,75 л вистачить на 3,5 келиха піраміди. Так, наприклад, для піраміди, що складається з 55 келихів, вам знадобиться 16 пляшок шампанського.
3 .Виберіть надійну і стійку меблі для піраміди. Добре виглядає піраміда з шампанського, розташована на круглому невеликому столику, вкритому скатертиною з «спідницею», яка повністю приховує ніжки стола. Поставте на столик тацю, щоб захистити скатертину від ненавмисно пролитого шампанського.
4 .Починайте складати піраміду. Для будівництва нижнього ярусу візьміть 25 келихів, якщо всього їх буде 55. Розставте келихи нижнього ярусу у вигляді квадрата, кожна зі сторін якого складатиметься з 5 келихів. Намагайтеся, щоб ряди були рівними і щільними і йшли паралельно один одному. Після закінчення побудови квадрата вирівняйте його лінії шматком картону.
5 .Візьміть 16 фужерів для формування другого ярусу. Розташовуйте їх так, щоб денце кожного келиха стояло зверху на чотирьох фужерах з нижнього ярусу. Ставте келихи рівно, не поспішайте, робіть ряди паралельними.
6 .Точно таким же чином, як ви встановлювали другий ярус, вишиковуйте інші ряди - третій, що складається з дев'яти келихів, четвертий - з чотирьох. На самій вершині піраміди поставте останній келих.
7 .Заповнюйте келихи шампанським, коли зберуться всі гості. Обережно вливайте напій в самий верхній келих, поступово їм заповняться фужери на всіх ярусах. Наливайте шампанське в верхній келих рівномірно тонким струменем. Звідти воно буде переливатися в другий рівень і так до самого останнього. Якщо піраміда побудована правильно, мимо келихів проллється буквально кілька крапель, причому з самого нижнього рівня.
8 .Готову піраміду прикрасьте пелюстками квітів або поставте ємності з сухим, ефектно димлячим, льодом.
Корисна порада
Врахуйте, що при найменшому зміщенні келихів ваша піраміда може розсипатися. Тому, перш ніж приступати до спорудження великих конструкцій, потренуйтеся на маленьких.


       Не всі келихи підходять для створення весільної піраміди. За основу беруться коктейльні чарки або фужери з широкою шийкою. Не варто брати фужери на занадто довгих ніжках. Конструкція ідеально буде балансувати, якщо довжина ніжки і самої чаші буде приблизно однакова. Класичні весільні келихи не кращий варіант, набагато доречніше використовувати келих для мартіні і низькі келихи для шампанського.



Завдання для самостійної роботи учнів: За допомогою 

пластикової посуди зробити піраміду і фотозвіт прислати на Вайбер.

 

Банкет-фуршет
Перевага даного прийому полягає в можливості обслужити значно біль­шу кількість гостей, ніж під час організації банкету за столом. Фуршет прово­диться між 17 і 20 год і триває годину-півтори. Це може бути офіційний прийом, ювілей, сімейне свято або інший святковий захід: театральні прем'єри, презентації.
На банкеті гостям надається вільний вибір місця в залі, для цього уздовж стін розставляються м'які крісла або дивани. Гості самі вибирають стра­ви та напої, розставлені на столах. У будь-який час вони можуть піти з банкету, не чекаючи його закінчення і не прощаючись із господарями.У кутках залу або біля стін розміщують невеликі круглі або квадратні сто­ли, накриті скатертинами, на які.ставлять сигарети, попільнички; сірники, папе­рові серветки, квіти у вазах, таці для збору використаного посуду, а також уста­новлюють додатково посуд і прилади.Меню фуршету складається в основному із широкого асортименту одно- порційних закусок із можливістю подачі однієї гарячої страви.

Організація робочого місця бармена

Робоче місце бармена має бути обладнаним всім необхідним для роботи. Зліва від нього розміщують підноси, покриті лляними серветками або рушником з посудом для подавання коктейлів, необхідний інвентар (шейкер, мірний посуд, ложечки, щипці, ключі для відкривання банок, пляшок з водою, штопор, рушники для протирання стійки), нарізані цитрусові, плоди і угоди (для оформлення напоїв).
 Справа ставлять пляшки з напоями, глечики, графини із сиропами, соками у певній послідовності: у першому ряду - сиропи і соки, є другому - зліва направо розміщують коньяк, горілку, ром, лікери, кріплені і натуральні, вина, а також: подрібнені горіхи, терті вафлі і шоколад.
 Перед барменом кладуть соломку для коктейлів, чашку-термос, відерко з льодом, обробну дошку для нарізування фруктів, цитрусових та інших продуктів, справа біля дошки - інвентар для нарізування (ножі кухарські, карбувальні).
Якість продукції барів багато в чому залежить як цей бар забезпечений необхідним посудом, приборами, інвентарем та інструментами

Послідовність виконання роботи
- встановити столи у вигляді букви Т;
- накрити їх скатертиною для фуршетпих столів (кінці повинні звисати однако­во з усіх боків, не дістаючи до підлоги 5-Ю см);
- підгорнути кути скатертини з торцевого боку всередину, скріпляючи кінці з бічними сторонами, утворюючи прямий кут;
- сервірувати стіл за двома варіантами:а) двостороннім;б) одностороннім;
- спочатку сервірувати стіл скляним посудом (фужерами, стопками, лафітними, рейнвейними й горілчаними чарками);
- сервірувати в два ряди, чергування чарок в обох рядах повинне бути однако­вим, а ряди - симетричними, спочатку виставити один ряд чарок, а за ним - другий;
- фужери розставити на кінцях столу трикутниками;
- скляний посуд на столи можна виставити «групою», «ялиночкою», «змійкою»;
- поставити один-два глеки із соком із торців столу перед фужерами; *
- стакани для соків розташувати групами біля глеків;
- винести закусочні тарілки стопами по 6-10 шт. і поставити вздовж столу на відстані 2 см від краю;
- винести десертні тарілки й поставити трохи правіше, перед закусочними, сто­пами по 3 - 4 шт. ближче до чарок, відстань між стопами повинна бути 1,2 м;
           -на тацях винести приладдя - виделки покласти на ребро ліворуч від кожної стопи тарілок вістрям до них , а ножі закусочні (3 -4 шт.) - праворуч;
- винести на тацях фруктові ножі й виделки і праворуч від десертних тарілок розмістити ножі, ліворуч - виделки (число ножів і виделок тотожне кількості тарілок);
- полотняні серветки, складені вчетверо, а потім- навпіл, розкласти стопами по 3 -4 шт. за закусочними тарілками;
- тарілки з хлібом, перечниці й сільниці поставити за стопами тарілок;
- винести вази із фруктами й поставити в центрі столу, чергуючи з вазами з кві­тами;
- винести пляшки з напоями і поставити між чарками групами так, щоб їх мож­на було легко взяти (пляшки відкривають за 5— 10 хв до початку банкету);
- винести закуски в такому порядку: високі блюда поставити ближче до центру, середні — в середині, низькі — ближче до краю столу, залишаючи при цьому уздовж усього столу вільне поле 20 см;
- розставити закуски, чергуючи їх за видами продуктів;
- біля кожної закуски розкласти для перекладання необхідні виделку, ложку, лопатку;
- підготувати таці: застелити серветками, установити стопами, тарілки й при­ладдя;
- на інші таці розставити чарки, стакани й келихи. Якщо гості не змогли підійти до столу, їх необхідно обслуговувати з та­цею;
іншим офіціантом із групи обслуговування необхідно прибрати викорис­таний посуд, розливати напої.
- через 20 - 30 хв після початку банкету винести гарячі закуски «в обхід»;
- зібрати використаний посуд і віднести його;
- на тацях винести десерт;- розлити на підсобному столі шампанське й рознести гостям;
- закінчити банкет можна подачею кави «в обхід»;
- після закінчення фуршету послідовно прибрати посуд: спочатку пляшки, вази з квітами і фруктами, серветки, потім - приладдя, креманки, фарфоровий посуд і в останню чергу - чарки, хелихи, фужери.
Питання для самоконтролю
1. Із якого приводу організовують банкет-фуршет? Які особливості фуршету?
2. Які столи і скатертини використовують для даного виду банкету?
3. Яке меню використовується для даного виду банкету?
4. Який посуд використовується для даного виду банкету?
5. Як розставити чарки, тарілки, прилади для даного банкету?
6. Які напої використовуються і як вони розставляються на столі?
Відповіді надсилаємо на Вайбер

Обслуговування весільного меню

 

Розрахунок кількості їжі на людину - весільний банкет

  Гості збираються на банкет, як правило, поступово. Хтось приходить раніше, хтось пізніше. Тому хорошим тоном вважається наявність на столі аперитиву (фуршетного столу):
  близько 5-6 канапе на людину (це приблизно 150-200 гр.);

  • по 2 келихи вина або шампанського на людину.
  • Найвдалішим є наступне співвідношення їжі на людину:

  Холодні закуски - 350-400 гр. на людину. Закуски повинні бути різноманітними. Обов'язкова наявність м'ясного, сирного і овочевого асорті (плюс соління, риба, ікра).

Салати - 200-250 гр. на людину. Для того, щоб у гостей був вибір необхідно два різних салату. Наприклад, м'ясний (також курячий або шинки), рибний (або з морепродуктами) або нестандартний салат (грецький, яловичина з мовою і волоським горіхом і т.д.).

Гарячі страви - 250 гр. на людину (м'ясо і риба). Гаряче потрібно замовляти приблизно в співвідношенні 50/50 або з невеликою перевагою на користь м'яса. Гарнірів також має бути кілька - 150 гр. на людину.

Фрукти - приблизно 200 гр. на людину. Як показує практика, фрукти краще зазивати з невеликим запасом.

Торт - 150-200 гр. на людину. Після багатого весільного столу торт - вишукані ласощі.

Розрахунок спиртного на весілля

Ви можете скористатися 2-ма способами розрахунку алкоголю на весілля  - універсальним, при якому кількість алкоголю для весілля вираховується, виходячи з середніх показників. Або індивідуальним, враховуючи смакові переваги кожного гостя.

Універсальний спосіб.  Основні напої на весілля - вино, шампанське і горілка. Тобто по 300 мл. білого, 300 мл. червоного вина, 200 мл. шампанського і 300 мл. горілки на одну людину.

Індивідуальний спосіб.  Тут теж є свої цифри: для гостей, які п'ють вино - 1,5 пляшки на людину; для гостей, які п'ють горілку, по 1 пляшці 0,5 л. на людину; для гостей, які п'ють шампанське, по 1,5 л. пляшки на гостя.

Розрахунок безалкогольних напоїв для весільного меню


Кожен гість на весіллі повинен бути забезпечений приблизно 2-ма літрами соку (різноманітних смаків), плюс 0,5 л. води (без газу). Не забувайте про чай до торту.
  Для дітей: від 1 до 1,5 літра соку або газованої води.

Асортимент страв на весільне гуляння різноманітний. На стіл подають як гарячі, так і холодні закуски. Крім того, за бажанням можна оформити відмінний десертний стіл.
  Обов'язково, на весілля готуються страви з м'яса, риби, овочів, грибів, вирізки з сиру, ковбас різних сортів.

Весільне меню на 50 чоловік в домашніх умовах може включати такі страви:

1. Холодні закуски

Це те, що завжди має бути багато. Закусками і закушують спиртні напої і просто ними перекушують, тому тут економити не варто. Що слід приготувати обов'язково:
  м'ясне асорті;
  нарізка з свіжих овочів (перець, помідори, огірки);
  асорті з солоних овочів;
  гриби мариновані;
  сирна нарізка (2 види);
  нарізка з різних сортів ковбаси (3 види);
  заливний язик;
  печінковий торт;
  фаршировані овочі;
  рибне асорті;
  риба заливна;
  холодець;
  бутерброди або канапе.

2. Салати

Їх подають в невеликих салатниці. Бажано, щоб було якомога більше різних видів, ніж один у великому салатнику. Також деякі з них можна подавати в тарталетках - невеликих кошиках з тіста. Традиційними салатами є:
  «Олів'є»;
  «Цезар»;
  "Оселедець під шубою".
  У нинішній час популярністю користуються нові види салатів:
  «Середземноморський» (морепродукти, ананас);
  «Алі-баба» (кубики відвареного філе з курки, ананас, перець);
  «Блондинка» (ковбаса сирокопчена, помідор, сир, тертий смажену картоплю).
  Необов'язково готувати все по 20-річним стандартам, можна приготувати будь-який салат, тим більше, якщо весільний банкет намічається бути вдома. але найкращим варіантом  будуть різноманітні салати, де основним інгредієнтом є гриби, м'ясо, ковбаса, риба або овочі.

3. Гарячі страви

Меню на банкет обов'язково включає основні страви гарячого приготування. Вони можуть бути з м'яса і риби. Ці продукти можна відварювати, запікати, тушкувати, готувати на грилі.
  риба під соусом, під овочами;
  смажена печінка;
  голубці; (Подивитись - голубці рецепт)
  птах фарширована (качка, індичка, гусак);
  відбивні з ананасом;
  жульєн з грибами або куркою;
  баклажани або кабачки з часниковим соусом;
  котлети;
  фаршировані овочі;
  стегенця гриль;
  фарширована риба;
млинчики з м'ясною або грибною начинкою;
  гриби смажені;
  шніцель або стейк;
  спекотне або плов.
  Гарніром послужать відварну картоплю, рис, овочі. Крім того, хліб подається в асортименті.

4. Десерти

Природно, самим основним десертом на святковому столі є весільний торт. Вага шматочка торта на одну людину має становити приблизно 250 гр. Тому загальна вага торта на весільне меню 50 осіб - близько дванадцяти з половиною кілограм. Головне ласощі весільного застілля можна замовити в кондитерській, а при наявності таланту до приготування таких виробів, можна спекти торт і в домашніх умовах.
  Торт може бути багатоярусним. Важливе його оформлення - силуети молодят з мастики, їстівні перли і бісер. Модно прикрашати виріб ягодами, фруктами, живими квітами.
  Коровай - безумовний атрибут на весільному столі. На 50 чоловік його вага повинна становити не менше семи з половиною кілограм.
  Крім того, серед десертів на весільному застіллі можуть бути:
  морозиво;
  шоколадні цукерки;
  тарталетки зі згущеним молоком;
  тістечко;
  фруктова ваза (виноград, яблука, персики, апельсини, банани, ківі, мандарини);
  кекси;
  суфле.

5. Напої

На будь-якому заході не тільки на весільних бенкетах або фуршетах, потрібно обов'язково враховувати, що є люби які вживають алкогольні напої, але є й ті, хто зовсім не п'є і про кожного з них потрібно подумати. Розрахувати скільки вип'ють гості в принципі не можливо, так що в цьому питанні краще взяти більше, ніж потім гості залишаться незадоволені.
  Серед безалкогольних напоїв можна виділити:
  сік фруктовий;
  газована вода (солодка і мінеральна);
  компот з фруктів;
  чай;
  кава.
  Безалкогольні напої на 50 запрошених повинні становити не менше 100 літрів.
  Асортимент алкогольних напоїв:
  шампанське (1 пляшка на 3 особи);
  горілка (1 пляшка на три людини);
  вино (1 пляшка на двох);
  коньяк.
  Можуть бути різні винно-горілчані вироби (алкогольні коктейлі, мартіні, джин). Але пиво не входить в меню святкового застілля.
  Для проведення торжества на таку кількість гостей зазвичай орендують приміщення.

Що слідувати враховувати при складанні меню на весільне гуляння
При складанні меню слід враховувати, які продукти вживають гості. Чи є серед запрошених діти, люди похилого віку, вегетаріанці, люди, які страждають якимись хворобами. Таке меню повинно також пояснюватися вибором страв комплексного дієтичного та дитячого харчування. Необхідно, щоб з різноманітності їжі все гості змогли вибрати собі страви корисні і смачні.

Щоб скласти меню, необхідно брати до уваги кількість гостей. З огляду на середню вагу їжі на одну людину, легко скласти загальну вагу частувань на певну кількість гостей.

  Весільне меню на 40 чоловік

  Як і на 50 запрошених, весільне меню на 40 чоловік є досить витратним. Всі страви розкладаються на закусочні тарілки невеликого розміру.

  Щодо закусок на стіл подаються ковбасна, сирна, овочева нарізки, асорті з м'яса і риби, соління. Можна приготувати недорогі салати: як змішані, так і листкові. Серед гарячих страв перевага віддається фаршированої птиці, котлет або шніцель, закусочних млинців, запеченої рибі, жульєн.

  Торт готують вагою близько восьми кілограмів. Щоб заощадити на святковому столі, замість торта можуть бути коровай, цукерки, печиво, тістечко, фрукти.

  Щоб скласти весільне меню на 30 чоловік, необхідно підрахувати середню вагу кожного блюда. Для економії краще йти шляхом не зменшення порцій, а вибором більш дешевих інгредієнтів.

  Тому серед гарячих страв підійдуть відбивні з курячого філе, печеня, запечена скумбрія, м'ясні пальчики, млинчики з грибною начинкою, птицю гриль. Для холодних закусок вибирають недорогі салати, нарізку з сирокопчених ковбас, твердих сирів, нарізку зі свіжих овочів, гриби мариновані, асорті з соління.

  Компотів, соків і газованих вод в загальній кількості повинно бути не менше 60 літрів (по 2 л на людину). Шампанського та горілки - 10 пляшок, вина - 15.

 

Особливості проведення банкету в літній період
  Щоб скласти весільне меню влітку, необхідно враховувати підвищену температуру цієї пори року. Деякі страви можуть швидко зіпсуватися при спеці. Крім того, влітку найчастіше банкети проводять на свіжому повітрі. Якщо весільне гуляння організовується на природі, то існує інші труднощі - доставка їжі, відсутність холодильників. Також кілька псують свято настирливі комахи.
  Щоб запобігти певні неприємності і уникнути харчових отруєнь, важливо правильно скласти список частувань. Деякі правила, які допоможуть зробити весілля влітку незабутньою:
1. Якщо святкове застілля буде відбуватися на свіжому повітрі, хорошим варіантом стануть переносні холодильники.
  2. Коли охолоджені напої швидко нагріваються при спеці, таку проблему можна вирішити шматочками льоду.
  3. Перевага в літню спеку віддається фруктам і морозиву, а не кремовим десертів.
  4. Слід пам'ятати про погане поєднанні алкогольних напоїв та спеки. Тому такий алкоголь, як горілка, коньяк можна замінити менш міцними, наприклад, коктейлі, вино.
  5. Для приготування закусок і салатів необхідно вибирати не дуже жирні інгредієнти: куряче м'ясо, рибу нежирних сортів, свіжі овочі, соління, зелень.
  6. Відмінною ідеєю будуть на столі тарталетки і бутерброди із зелені, оливок, свіжих овочів.
  7. Літо - прекрасна пора для шашлику, м'яса або риби на решітці. Їх можна без перешкод включити в список гарячих закусок на весілля. Тим більше шашлики йдуть дуже добре, якщо ви вирішили провести пляжну весілля.
  8. На солодкий стіл також відмінно підійдуть легкі десерти - суфле, мус і інші.
  9. Також в літній час на стіл подають як десерт кавун і диню.
  10. Важливо пам'ятати про більшу кількість прохолодних напоїв.

Складаємо приблизне меню: з чого виходити?

По-справжньому змістовне меню повинно орієнтуватися на такі пропорції:

  • холодних закусок - 3 - 6 найменувань;
  • гарячих - 1 - 3;
  • других гарячих страв з різними продуктами (м'ясо, птиця, риба) - 1 - 4;
  • гарнірів - 1 - 4 (овочі, рис, гриби);
  • хлібних виробів (пиріжки, лаваш, булочки) - 200 г на людину;
  • солодких страв - 2;
  • фруктів - по 200 - 300 г;
  • мінеральної, фруктової води - по 300 - 800 г;
  • соків - по 200 г;
  • при цьому деякі частування (ікра, копченості, сири) варто розраховувати, виходячи з обсягу 0,25 - 0,5 порції на 1 людину.

Вибрати оптимальну кількість спиртних напоїв допоможе вивчення списку запрошених, але в середньому, виправдовує себе наступний розрахунок:

  • 200-400 мл міцних напоїв;
  • 400-700 мл шампанського, вин на 1 людину.

 

Розрахункова частина весілля на 120 чоловік

1. Стіл будь-якої форми на чотири чоловіки - 30 шт., 120 стільців, 14 підсобних столів.

2. Скатертини - 30 шт. серветки полотняні - 60 шт., ручники - 50 шт.

3. Салфетки для підносу - 40 шт., серветки для корзини з хлібом - 40 шт.

4. Тарілки пиріжкові - 120 шт., тарілки закусочні - 120 шт.

5. Тарілки столові дрібні - 120 шт., сервірувальний піднос - 40 шт.

6. Овальне блюдо для холодної закуски - 40 шт.

7. Чашки кавові з блюдцями - 120 шт., ложки кавові - 120 шт.

8. Бокали для води - 120 шт., келихи для вина - 120 шт.

9. Чарки горілчані - 120 шт., ваза на ніжці для цукерок - 40 шт.

10. Ножі столові - 120 шт., вилки столові - 120 шт.

11. Роздавальні ложки - 40 шт.

12. Виделка для роздавання - 40 шт.

13. Корзина для хліба - 120 шт., щипці для хліба - 120 шт.

14. Набір для спецій - 40 шт., попільнички - 40 шт., ваза з квітами - 40 шт.

15. Скляні пляшки для напоїв і муляжі кулінарної продукції.

Розрахунок спиртного за кількістю гостей

 Це питання цікавить багатьох, в ньому варто відштовхуватися від кількості запрошених, чим більше запрошених, тим більше напоїв повинно бути присутнім на столах. Не потрібно забувати про тих, хто не вживає алкоголь, для них є спеціально розроблена формула, отримана шляхом проведення статистичного розрахунку.

 Отже, в середньому один непитущий чоловік випиває за торжество 2 літри соку і 1,5 літра газованих напоїв. Тому, складаємо ці цифри, і виходить, що на одного виходить 3,5 літра, множимо на кількість людей. Але це не все, до отриманих даних додаємо ще 1/3 замовлення, щоб на всякий випадок не вийшла така ситуація, що комусь не вистачило.

 Наприклад, у нас запрошених 110 осіб, з них 50 непитущих і 60 питущих. 50 * 3,5 = 175 літрів напоїв 175 1/3 = 233 літрів напоїв 60 * 1,5 = 90 літрів напоїв 90 1/3 = 120 літрів напоїв

Основні види алкоголю: горілка; вино; шампанське; коньяк; сангрия; вермут.


Вино. Одним з популярних є червоне вино. Його, як правило, беруть більше ніж білого. У такому випадку розрахунок проводиться в співвідношенні 300 м на людину, біле – 250 г. Але це за умови, що крім вина на столі будуть присутні і інші міцні напої.

Шампанське. Це єдине з усіх спиртне, яке, без винятку, має бути присутнім на святковому весільному столі. Його п’ють небагато, і в основному після викупу нареченої. Шампанського має обов’язково вистачити. Тому його краще брати з невеликим запасом. Приблизно 1 пляшка на двох гостей

Горілка розраховується 250-300 грам на одну людину.

Для застілля розрахунок за нормою 250-500 мл шампанського на 1 гостя.

Розрахунок за нормою 0,5-0,75 пляшки вина на 1 людину. У розрахунку кількості вина враховуйте жіночий склад і молодь.

Неалкогольні напої- 1,5 – 2 літри на людину.

Як розрахувати алкоголь на весілля на 30 осіб. На 15 чоловіків з розрахунку за вищезазначеною формулою вам знадобиться приблизно 8 л міцного спиртного, 12 л вина і 4,5 л шампанського. Для жінок знадобиться 4 л міцного, 12 л вина і 6 л шампанського. Сумарна кількість алкоголю на 30 запрошених гостей становить 12 л міцного спиртного, 24 л вина і 10-11 л шампанського.

 Скільки алкоголю необхідно на весілля на 40 осіб За аналогією з попереднім підрахунком загальна кількість продуктів на 40 запрошений персон буде виглядати наступним чином: 15 літрів міцного спиртного, 30 літрів вина і 13 – шампанського.

 Скільки потрібно алкоголю на весілля на 50 осіб Відзначаючи гучна подія, будьте готові до колосальних витрат. Розрахунок може перевалити за тисячі. В даному випадку ваш список буде базуватися на наступних цифрах: горілки – 19 л, вина – 38 л, шампанського – 16,5 л.

Як розрахувати алкоголь на весілля на 60 осіб Різниця за кількістю спиртного між заходом на 50 і 60 гостей полягає всього в парі літрів. А саме: горілки – 22,5 л, вина – 45 л, шампанського – 19,5 л.


Завдання для самостійної роботи учнів.

 Розрахувати:

- кількість алкогольних , неалькогольних напоїв ;

- кількість скляного посуду для напоїв

Для 105 гостей, з яких  55  чоловіків ,45 жінок та 5 дітей.

Відповіді  надіслати на Вайбер


Приготування коктейлів на основі морозива та вершків

 

Молочний коктейль — десертний напій на основі молока і морозива. Для додання коктейлю різних смаків, у нього додають сиропи, варення, фрукти, збиті вершки, креми, тертий шоколад та ін. харчові компоненти.

До молочних коктейлів відносяться будь коктейлі, зроблені на основі молочних продуктів, а не тільки морозива. До списку входять, наприклад: кефір, молоко, вершки тощо. Рецепт класичного молочного коктейлю включає в себе молоко і морозиво.

Молочні коктейлі можна приготувати різними способами, основною властивістю яких є механічний вплив на молочну суміш — збиття. Для цього призначені такі побутові електроприлади як міксер і блендер. Також, молочний коктейль можна збити вручну: ручним міксером, за допомогою вінчика або в шейкера.

Ось рецепт класичного молочного коктейлю.

- 100 грамів морозива "пломбір";

- 200 грамів молока;

- Сироп або ягоди за бажанням.

 

Взбити усі інгредієнти в блендері не менше хвилини. Подавати в високому стакані з соломинкою.

 

Взагалі, кількість молока і морозива можна варіювати на свій смак і вподобання. Якщо добавляється сироп чи фрукти, молочний коктейль приємно змінює смак. Але можна і експериментувати з сортами морозива.

 https://naurok.com.ua/prezentaciya-na-temu-molochni-kokteyli-97523.html

ТЕХНОЛОГІЯ ПРИГОТУВАННЯ МОЛОЧНОГО КОКТЕЙЛЮ

 

І. Молочний коктейль з шоколадом і м'ятою

Рецепт приготування освіжаючого і бадьорого коктейлю з присмаком м'яти, який допоможе вам гідно перенести літню спеку.

Інгредієнти:

- кульки ванільного морозива - 4 Шт - молоко - 1 / 4 Стакан - шоколадний сироп - 1 / 4 Стакан - м'ятний екстракто або олія - 1 Крапля Кількість порцій: 2

Технологія приготування:

1. Для коктейлю завжди вибирайте найякісніше і жирне морозиво - від нього залежить базовий смак продукту. Найкраще підійде ванільний пломбір. Одна кулька морозива відповідає 60-70 грамам морозива.

2. Приготуйте високі прозорі бокали, широкі соломинки, часточки шоколаду, взбиті вершки для прикраси.

3. Складіть в блендер всі інгредієнти коктейля і збивайте, поки маса не стане однорідною і не збільшиться в об'ємі.

4. Відразу ж розлийте готовий коктейль по келихах, прикрасьте взбитими вершками, шоколадом і подавайте.

ІІ. Вітамінний напій з м'ятою і полуницею

Інгредієнти: - полуниця - 5 Шт - банан - 1 / 2 Шт - молоко - 1 / 2 Стакан (нежирного) - листика м'яти - 2 Шт - мед - 1 Ст. ложка - йогурт - 1 / 4 Стакан Кількість порцій: 1

 

Технологія приготування:

1. Ягоди полуниці помити і порізати навпіл або на четвертинки.

2. Листочки м'яти подрібнити, банан порізати на довільні шматочки.

3. Всі інгредієнти скласти в блендер і змішати коктейль до повністю однорідного стану.

4. Вилити готовий коктейль в прозорий келих і відразу ж подавати до столу, поки в ньому міститься максимум вітамінів і мінералів.

 

ІІІ. Банановий молочний коктейль

коктейль молочний рецептура напій

Інгредієнти:

- Банан - 2 штуки

- Морозиво - 100 грам

- Молоко - 400 мл

- Цукор - 1 ст. ложка

- Кориця - на смак

 

1.Чистимо банан від шкірки і нарізаємо невеликими шматочками.

2.Складаємо в високий посуд банани, молоко, морозиво і цукор- все добре збиваємо міксером або блендером.

3.Розливаємо по келихах і все готово. Бокал можна прикрасити часточкою апельсина.

https://rud.ua/consumer/recipe/napitki/milkshakes-the-best-recipes-70/

Завдання для учнів:

1.Підготувати технологічну картку для молочних коктейлів

2.Приготувати коктейль

3.Фотозвіт прислати на Вайбер

  • Приготування коктейлів на основі вин та вермутів

Americano

 

Коктейль був придуманий Гаспаром Кампари в 1860 році. Він подавав його в своєму барі «Мілано-Турині». Історія свідчить, що Гаспар почув, як група американців розхвалювала його коктейль. Він був настільки задоволений, що назвав напій в їх честь - Americano.

Складові:



Біттер «Campari» - 50 мл

Вермут «Cinzano Rosso» - 50 мл

Содова - 50 мл (або 100 мл якщо хочете зробити смак напою менш алкогольним)

лід

часточка апельсина

цедра апельсина

Спосіб приготування і подача:

У келих «олд фешн» покласти лід (4-5 кубиків), налити вермут, Campari і содову. Перемішати барною ложкою. Прикрасити часточкою апельсина і спиралевидной цедрою.

 

Beefeater Negroni

Один з класичних коктейлів, придуманий італійським графом Камілло Негроні в 1920 році. За легендою, граф просив позначати свій келих часточкою апельсина, щоб на світському прийомі завжди знаходити приготований на свій смак коктейль.

Складові:

Джин «Beefeater» - 30 мл

Солодкий вермут - 30 мл

Біттер «Campari» - 30 мл

Спосіб приготування і подача:

Змішати всі інгредієнти з льодом і вилити в стакан, на три чверті заповнений подрібненим льодом. За бажанням додати мінеральної води. Подавати обов'язково з часточкою апельсина.


 

Cinzano Darling Clementine

 

Вермут за своїми смаковими качествм добре поєднується з мандарином, що і підштовхнуло бартендер до створення даного коктейлю. Darling Clementine - героїня американської фольклорної балади.

Складові:

Вермут «Cinzano Orancio» - 80 мл

Коньяк - 10 мл

Свіжовичавлений сік мандарина - 10 мл

Коричневий цукор - 2 чайні ложки

Лід-крихта

Спосіб приготування і подача:

Акуратно змішати цукор з соком. Додати лід. Влити вермут. Перемішати.


 

Chivas Manhattan

За право вважатися батьківщиною цього класичного аперитиву сперечаються клуби Нью-Йорка і Лондона.

Складові:

Віскі «Chivas Regal» - 70 мл

Червоний вермут - 25 мл

Спосіб приготування і подача:

Келих для змішування наповнити до половини льодом і перемішати в ньому всі інгредієнти. Відфільтрувати в келих для коктейля і прикрасити обпаленої апельсиновою кіркою. Вона робиться так: смужку апельсинової цедри потрібно занурити в лікер «Cointreau» або «Triple Sec», злегка віджати, підпалити і кинути в келих.

 Завдання:

приготувати коктейлі за рецептурою та фотозвіт надіслати у ВАЙБЕР


Гарнірування коктейлів

Завжди, коли людина випиває який-небудь алкогольний напій, у нього виникає бажання закусити. Пройшли тисячоліття, і людина зрозуміла, що кожному напою відповідає з певна закуска. Легка закуска до змішаних напоїв називається гарніром.

При підборі гарніру значення відіграють смакові відчуття людини, фізіологічне поєднання напою й закуски, шикарний вигляд і консистенція пропонованого гарніру й, звичайно, естетична сторона оформлення подачі напою й гарніру до нього. Із цього випливають основні правила підбору й подачі гарнірів до змішаних напоїв. А саме:

1. Гарніром може (теоретично) бути будь-який їстівни продукт. Категорично забороняється використовувати неїстівні продукти. Важливо не плутати гарнір із прикрасою. Гар­нір - це закуска, прикраса служить тільки для естетичного оформлення напою. Як розрізнити гарнір і прикрасу?Гарнір - їстівний, прикраса –не їстівна. Вишня, ананас, банан, смородина - служать гарнірами, хоча в них є неїстівні частини. Адже ніхто не буде їсти кісточки від вишні, шкурки від банана, гребені від винограду або смородини. Але якщо й зустрічаються неїстівні частини гарніру, то бармен прагне максимально від них позбутися або зробити так, щоб самому гостеві легко було позбутися від них. Крім того, неможна щоб прикраса контактувала безпосередньо з напоєм. Найчастіше прикраси ставлять поруч із посудом подачі. Наприклад вазочку із квітами, гілку хвої із шишкою, для прикраси-осінній аркуш у ролі підставки й т.д.

2 . Гарнір служить легкою закускою до напою. Тому він повинен за смаковими властивостях підкреслювати його особливі якості, згладжуючи його недоліки, чудово із ним поєднуватися.

Гарнір підбирається не тільки за смаковими якостями, ще необхідно враховувати його фізіологічний вплив на людину разом з напоєм. З фізіологічної сторони іноді напій не поєднується із продуктом. Наприклад, не можна поєднувати оселедець або свіжий огірок з молочними продуктами. Варто пам'ятати, що гарніри збагачують організм всім спектром фізіологічно корисних елементів від білків і жирів до вітамінів і мікроелементів. Емпіричним шляхом людина підібрала до кожного напою свої продукти. Як правило, вони задовольняють всім вимогам, необхідним для гарнірів. Але тут доречно згадати, що "на смак і колір товариша немає". Іноді смакові поєднання в підбиранні закуски до напою залежать від національності, традицій, релігійних переконань і навіть часу доби. Величезне значення у виборі гарніру мають особисті звички й смаки самого відвідувача. Тут бармен безсилий, він може тільки рекомендувати класичні поєднання напою й гарніру. Але смаки й побажання гостей - закон, що повинен неухильно дотримуватися.

3.      Гарнір - легка закуска, але не страва. Тому вага гар­нірів буває від 5 до 50 г, як правило - 10 - 30 г. Але зустріч­аются й виключення. Гарніром можуть бути навіть десертні й фруктові салати, тістечка, вихід яких досягає 120 г. Гарнір повинен бути свіжим. Чим свіжіший гарнір, тим він кращий. Тому гарнір, як правило, готується разом з напоєм, на очах у гостя. Хоча вони й повинні бути нескладного приготування (тому що потрібно приготувати його швидко), але в особливих випадках гарніри бувають складні по приготуванню й вимагають для цього значного часу. Іноді за техноло­гією приготування необхідно складне, спеціальне обладнання. Буває складне, об'ємне попереднє замовлення, на яке необхідно багато особливого гарніру. У таких випадках гар­нири наготовлюють заздалегідь. Природньо, що такі заготов­ки зберігаються в холодильнику, часто впереміш із льодом. При цьому бармен повинен неухильно дотримувати терміну реалізаці, правила зберігання й піклуватися про зовнішній вигляд гарніру

4.      Гарнір - не тільки смакова, але й естетична композиція. Від того, наскільки привабливий, гарний і спокусливий гарнір, залежить те задоволення, що отримає Ваш відвідувач. Від того, скільки Ви продасте таких композицій, і буде залежати Ваш прибуток. Дуже часто відвідувач ­вибирає собі змішаний напій не за смаковими якостями, а за його зовнішнім виглядом. Бачачи у інших відвідувачів красиво оформлений коктейль, відвідувач замовляє: "І мені от це!", навіть не знаючи, який смак і назва "от цього". Привабливість змішаних напоїв найчастіше на 50 - 80% залежить від зовнішнього вигляду гарніру. Тому вишукана гарніровка напоїв - шлях до гарного прибутку й успіху в роботі. Ні­ коли не слід шкодувати часу на приготування гарного, оригінального гарніру. Цей час окупиться сторицею, у вигляді подяки відвідувачів і прибутком у касі.

5.      При виборі зовнішнього вигляду гарніру варто пам'ятати про його кольорову гаму, яскравість, насиченість, соковитість квітів і зовнішньої аппетитності. При цьому колір гарніру не обов’ковий, але повинен контрастувати з кольором напою. Все залежить від Вашого смаку, і побажань відвідувачів.

6.      У приготуванні й підборі гарнірів величезну роль відіграє культура, досвід і вміння самого бармена. Зовні гарнір - це художній твір бармена.

Виконуючи ці правила, Ви завжди зможете створити свій власний твір мистецтва у вигляді гарніру до змішаного напою.

 


 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

По горизонтали:

По вертикали:

2. Спиртний напій, який виготовляють з голубої агави

3. Напій, який отримують шляхом змішування спирту з ефірними маслами ягід ялівцю

4.Спиртний напій, який виготовляють з цукрової тростини

1. Напій на основі спирту, отриманий із зерна жита,пшениці,ячменю,кукурудзи та картоплі

5. Напій, який виготовляють із коньячного спирту

 шляхом перегонки столових виноградних вин

Відповіді присилаємо на Вайбер

Приготування коктейлів на основі лікері

Лікером називають солодкий алкогольний напій, який був проведений методом настоювання, основу його можуть складати фрукти, ягоди, трави, коріння, різні рослинні і тваринні компоненти. Взагалі поняття лікеру досить широке і розмите, це стосується не тільки широкого різноманіття його компонентів, але і варіацій вмісту цукру і алкоголю (від 15 до 70%). Без лікерів не представляє свою роботу ні один бармен, адже безліч лікерів служать незамінним компонентом коктейлів, деякі лікери служать прекрасним дижестівом, вживаним після їжі, а деякими коктейлями прийнято насолоджуватися у чистому вигляді, доповнюючи їх льодом. Серед величезного вибору лікерів Ви неодмінно знайдете той, який підкорить Ваше серце своїм смаком і ароматом, а купити лікер в Україні Вам допоможемо ми – мережа виномаркетів OKwine.
Історія створення лікеру.

Лікер був винайдений в середньовіччі, коли алхіміки в пошуках еліксирів вічного життя створювали неймовірні рецепти, яким ми користуємося в наші дні. Також не останню роль в азах виробництва лікерів відіграли французькі ченці, які помітили, що при витримуванні екстракти коренів і трав благополучно переходять в спирт, а прийом таких настоянок всередину дозволяє вилікуватися від хвороб досить швидко. Але такі ліки мали один недолік: вони були дуже гіркими. Таким чином, для поліпшення смакових якостей був доданий мед, після чого такий солодкий еліксир став називатися лікером. Перший лікер, рецепт і факт створення якого був задокументований, був приготований голландським лікарем у 1575 році, але французькі ченці готові оскаржувати це першість, адже вони стверджують, що перший французький лікер був створений 65 роками раніше. В 17-18 столітті лікер став популярним і модним напоєм серед королівської знаті. У 19 столітті лікер злетів на пік своєї популярності, в той час асортимент просто вражав: лікер робили, напевно, з усіх компонентів, які тільки могли піддаватися настаиванию. Саме в 19 столітті виробники лікерів відійшли від класичних трав'яних компонентів і експериментували з настоюванням фруктів, додавали вершки і прянощі для вишуканості смаку. Міцність напою знизилася, що дозволило лікеру стати улюбленим напитом дам того часу. Двадцяте століття ознаменувався розвитком барною культури, а тут, як відомо, лікерів відведена провідна роль, адже без них ні один коктейль не отримав би той смак, який так нами любимо.
Технологія приготування лікерів.

Всі лікери виробляються методом настоювання, коли наповнювач, яким можуть бути абсолютно різні рослинні або тваринні компоненти (трави, фрукти, квіти, спеції, яйця або вершки), настоюється або на підготовленому спирті, або на вже готових алкогольних напої (віскі, ром, коньяк, бренді тощо). Незважаючи на такі, здавалося б, просту методику, виробництво лікерів досить трудомістке і кардинально різниться у кожного з виробників. Кожен виробник має свої секрети, свою техніку і нюанси виробництва, проте виробництво будь-якого лікеру обов'язково передбачає кілька стадій: спочатку сировину неодмінно потрібно підготувати, а саме висушити і подрібнити, потім наповнювач настоюється на основі, ось тут маса варіацій від терміну настоювання до вибору основи, після чого виробляють купажування (або доводячи напій до потрібної фортеці, або додаючи цукор або інші компоненти), потім слід стабілізація та розлив у пляшки.
Це класична схема виготовлення лікеру, деякі лікери піддаються витримці, деякі проходять додаткову перегонку після настоювання, саме із-за таких разбежностей в технології виробництва в поняття «лікер» входить величезна кількість напоїв. Перш ніж купити лікер ознайомтеся з основними компонентами, адже серед безлічі лікерів так непросто знайти свій смак.
Якими бувають лікери?

Класифікують лікери в залежності від типу наповнювача наступним чином:
- трав'яні. Найдавніші з лікерів, в їх основі лежить використання різних трав при настоюванні. Одним з найпопулярніших трав'яних лікерів є настояний на анісові лікер «Самбука»;
- гіркі лікери, називаються ще биттером або бальзамом, мають особливий гіркий смак. Як не дивно, але гіркі настоянки користуються величезною популярністю, до них відносять знамениту Бехерівку, Єгермейстер (Ягермайстер), Кампарі і легендарну Ангостуру;
- фруктові лікери, на відміну від гірких трав'яних побратимів, були створені виключно для дегустації і ніякого відношення не мали до лікарських настоянками. Найбільш поширеними компонентами для фруктових лікерів є цитрусові, до них відносять «Мараскіно», «Старий Таллін» і інші;
- окремим підрозділом фруктові лікерів можна виділити креми, їх роблять часто з одного інгредієнта. Це лікери сімейства Кюрасао, Тріпл Сек і знаменитий Куантро;
- горіхові лікери, лідером серед яких виступає Амаретто, – окрема категорія лікерів, яка завоювала неймовірну популярність, рідко хто не пробував Амаретто і не знає його благородного гіркуватого смаку.Французи, італійці та іспанці чинять лікер на основі волоського горіха, в латиноамериканських країнах для виробництва лікеру використовують кокосовий горіх, саме з нього отримують знаменитий Малібу;
 - яєчні лікери масово виробляють в Голландії, саме з легкої руки голландців на світ з'явився знаменитий «Адвокат»;
 - вершкові лікери - улюблені ласощі багатьох жінок, його роблять на основі багатьох напоїв (віскі, текіли, коньяку), додаючи при цьому вершки, які м'яко підкреслюють смак міцного напою.  Бейліс, Кероланс, Шеріданс - лідери в світі лікерів.  Купити Бейліс не складає ніяких труднощів, він є на полицях кожного поважаючого себе магазину, а все тому, що любителі цього напою обчислюються мільйонами

Лікер Kahlua і коктейль «Білий росіянин»

 

Кавовий лікер з вмістом алкоголю 20%.  Робиться з добірної арабіки з додаванням ванільного сиропу і тростинного рому.

  Колір: Коричневий, з відтінком обсмажених зерен кави.

  Аромат: Кавовий, з легкими ванільними і пряними нотками.

  Смак: Насичений, з виразною присутністю кави і легкими тонами рому.

  Переваги: ​​Сам по собі Калуа досить нудотний і тягучий.  Але в коктейлях його кавовий смак можна дуже вміло обіграти.

 

Отже, візьміть келих або стакан, додайте кілька кубиків льоду і налийте туди по черзі:

 • 30 мл Kahlua

 • 30 мл горілки

 • 30 мл вершків

 Далі можете все змішати, але набагато красивіше, коли коктейль «викладений» шарами.  Зверху можна прикрасити зацукровані вишенькою, м'ятним листом, апельсиновою цедрою.



Лікер Blue Curacao, Volare і коктейль «Блакитна лагуна»

 

 22% -ний десертний лікер на основі сушених апельсинових кірочок.  Апельсини вирощувалися на Карибському острові Кюросао, звідси і назва.

  Колір: Небесно-блакитний.

  Аромат: Цитрусовий, з апельсиново-мандариновий профілем.

  Смак: Солодкий, з вираженим цитрусовим присутністю.

  Переваги: ​​Блю Кюросао можна пити в чистому вигляді, з льодом, але найкраще він виглядає в коктейлях.  Головна його особливість - ефектний блакитний колір.

 Наповніть келих льодом доверху і налийте:

 • 20 мл Blue Curacao

 • 50 мл горілки

 • содова до верху

 

 Якщо хочеться чогось більш солодкого, горілку можна замінити білим ромом, а содову - ананасовим соком і додати 20 мл кокосових вершків.  Так у вас вийде коктейль «Блакитні Гаваї».



Лікер Cointreau і коктейль «Космополітен»

 

 Знаменитий апельсиновий лікер з 40% алкоголю.  Виготовлений на основі сушених кірок апельсинів двох сортів: солодкого іспанського і гіркого карибського.

  Колір: Прозорий

  Аромат: Виразний, з апельсиновим профілем і легкої ефірної серпанком.

  Смак: Солодкий і міцний, з виразним цитрусовим присмаком і пряністю в післясмаку.

  Переваги: ​​Куантро - популярна основа для багатьох коктейлів.  Його додають не тільки в Космополітен, але і в Лонг Айленд Айс Ті, Сайдкар, Май Тай, Маргариту і інші.

 Візьміть широкий трикутний келих і змішайте в ньому:

 • 20 мл Cointreau

 • 40 мл горілки

 • 50 мл журавлинного соку

 • 10 мл соку лимона або лайма

 Зверху можна прикрасити лимонною часточкою, коктейльної вишнею, спіралькою з апельсинової цедри.



Лікер Pina Colada, De Kuyper і однойменний коктейль

 

 Цей солодкий лікер міцністю 14,5% прибув з Карибських островів.  Крім кокосового молока, в його склад входять білий ром і ананасовий сік.

  Колір: Молочно-білий.

  Аромат: Кокосовий, з нотками ананаса.

  Смак: Тягучий і вершковий, з яскравим присутністю кокоса і тропічних фруктів.

  Переваги: ​​Лікер Піна Колада можна пити охолодженим, додавати в каву і морозиво.  Але найкраще він розкривається в коктейлях - коли йде зайва солодкість, і народжуються цікаві поєднання смаку.

 У великій довгастий келих, наповнений крижаною крихтою, додайте:

 • 30 мл білого рому

 • 30 мл Pina Colada

 • 90 мл ананасового, яблучного або іншого несолодкого соку

  Зверху можете додати півколо ананаса, свіжі ягоди або часточку апельсина

Лікер Baileys, Original і коктейль «Бейліс Еспіріту

 Один з найулюбленіших десертних напоїв, особливо серед жінок.  Секрет успіху - невелика міцність (17%), м'яка кремова текстура і виразний смак.

  Колір: Кавово-вершковий.

  Аромат: М'який, з кавовими, ванільними, карамелевими з вершковими тонами.

  Смак: Солодкий і обволікає, з виразний молочно-кавовим профілем, нотками шоколаду і випічки.

  Переваги: ​​Сам по собі Бейліс досить нудотний і тягучий.  Його часто додають в каву, до морозива і десертів, а також роблять коктейлі на основі цього лікеру, наприклад, знаменитий Б-52.  Якщо ж це для вас занадто міцно, спробуйте Бейліс Еспіріту.

 Візьміть високий прямий стакан і наповніть кубиками льоду.  Налийте 50 мл Baileys і

25 мл кави еспресо.  Якщо хочеться більше солодощі, можна додати пару ложок цукру.  Прикрасьте листочками м'яти.


Лікер Campari і коктейль «Негроні»

 

 Горький біттер з Італії міцність 25%.  В його основу легкі цитрусові, фрукти і трави.  І підсумку вдалося отримати насичений колір і багатогранний аромат.

  Колір: Яскраво-червоний, з рубіновими переливами.

  Аромат: Через домінуючий тон апельсинової цедри пробиваються нотки ягід, трав і деревини.

  Смак: Апельсиновий, з пряним і трав'яним присутністю і гірким присмаком.

  Переваги: ​​Кампари - офіційний коктейльний інгредієнт за версією міжнародної асоціації барменів.  Його використовують не тільки для приготування Негроні, а й Гарібальді, Американо, а також ігристих шприц.

 Зробити Негроні дуже просто.  Потрібно взяти склянку з льодом і додати туди по 30 мл джина, Campari і червоного вермуту.  Якщо хочете більш освіжаючий і менш алкогольний напій, долийте туди Просекко і газованої води - вийде Шприц.  Також можна зробити Американо - прибравши з рецепта джин і додавши 100 мл содової.



Лікер Limoncello Limo, Toso і коктейль «Ель Торо»

 

 Класичний італійський настій спирту на лимонних кірках, який потім розбавляється цукровим сиропом.  Для приготування беруться тільки самі спілі добірні лимони, вирощені в П'ємонті.

  Колір: Яскраво-лимонний.

  Аромат: Виразний лимонний профіль з виразною присутністю цедри.

  Смак: Свіжий, з яскравим присутністю лимона, легкої «маринування» і ефірними нотками.

  Переваги: ​​Лімончелло часто п'ють охолодженим, в ролі дижестива.  Також його виразний лимонний смак відмінно доповнює коктейлі.

 У келих або широкий стакан з товстими дном налийте:

 • 35 мл текіли

 • 20 мл Limoncello

 • 100-150 мл лимонаду

 Покладіть пару крижинок всередину, а зверху прикрасьте часточкою лайма.  Насолоджуйтесь!

Завдання: приготувати  коктейлі ,фотозвіт вислати на вайбер або електронну пошту


Коктейлі на основі пива

Коктейль з пива або, як його ще називають у Європі – Shandy – один з найпопулярніших літніх коктейлів Західної Європи. Напій має різні назви залежно від національності його шанувальників, але його склад при цьому принципово не відрізняється:

Radler – пиво, змішане навпіл з лимонадом, дуже популярне в німецькомовних країнах і регіонах;

Panache – з тим же складом, але яке п’ють у Франції та франкомовній частині Швейцарії;

Diesel – пиво з колою, популярне в Італії, Німеччини та Португалії;

а також більш міцний варіант Shandy – Lager Top – пиво з невеликою кількістю лимонаду, яке люблять у Великої Британії.

Основні складові Shandy, як ви вже встигли здогадатися – це прохолодне пиво, змішане з різними інгредієнтами: лимонадом або соком, фруктами і спеціями. Пропозиція про мікс двох основних інгредієнтів зазвичай підбирається до смаку.

Міксування пива з різними інгредієнтами стає навіть популярнішим за експерименти з вином. А все тому, що пиво «із вдячністю» відповідає різноманітними смаками і ароматами. Інгредієнти, що їх пивовари деколи додають у пінний напій задля його особливого смаку, можуть вас дуже здивувати. Як щодо пива, звареного з зернами гірчиці, перцем чилі, каррі або набором спецій для приготування піци «Маргарита»?

Всі ці експерименти зайвий раз доводять, що пиво може поєднуватися з різними інгредієнтами, і тому його використання в якості бази для приготування освіжаючих коктейлів є цілком логічним кроком.

Класичний «Йорж» – найвідоміший представник родини коктейлів, які можна приготувати на основі пива. Але далеко не єдиний.

Рецепти коктейлів з пивом включають спеції, міцні алкогольні напої, фрукти, соки, мед і навіть молочні продукти. Найяскравіші з них зібрані в меню Karlovy Pivovary, а багато хто легко приготувати вдома.

Напої, виготовлені на основі пива, подаються як холодними, так і гарячими. Вони відмінно освіжає у спеку і зігрівають взимку.

Найпопулярніші рецепти коктейлів на основі пива

 «Йорж». Напій складається з 400 мл пива і 60 мл горілки. Горілка вливається в келих пива, отриману суміш потрібно швидко випити. Щоб заглушити смак горілки, пиво краще брати щільне, з вираженим смаком. Коктейль викликає швидке сп'яніння і дуже популярний.

 «Велосипедист». Пиво з лимонадом в пропорції 1:1 відмінно освіжає в спеку. Його автором став безвісний власник таверни в Мюнхені, через заклад якого проходив велопробіг у 1922 році. Спроба заощадити привела до створення нового пивного коктейлю, який дуже сподобався покупцям. Лимонад легко можна замінити колою, овочевим або фруктовим соком.

 Пиво зі сметаною. Володіє цікавим смаком і являє собою енергетик, який швидко відновлює сили після великих фізичних навантажень. Для приготування потрібно змішати 300 мл пива і 200 мл сметани.

 Імбирне пиво. Гаряча суміш пива, меленого імбиру і бренді відмінно зігріває і зміцнює імунітет. При приготуванні важливо не дати пива закипіти — просто нагрійте 500 мл пінного зі спеціями і змішайте з 50 мл бренді.

Технологічна картка

Гостре пиво

 Складові:

 Світле пиво - 0,5 л

 Гострий соус - 3-4 краплі

 Вустерський соус - 5 крапель

 Лайм - ½ шт.

 Сіль - 1 щіпка

 Технологія приготування:

В стакан насипаємо солі, додаємо трохи гострого соусу, потім пару крапель вустерського соусу.  Все це закріплюємо віджатим з половинки лайма соком і доливаємо пиво.

Технологічна картка

Гаряче пиво з апельсиновим соком

 Складові:

 ● 0,5 л.  пива

 ● 1 апельсин

 ● 2 ст.  л меду

 ● 1 ч. л.  кориці

 ● 1-2 ч. л.  цукру (за смаком)

Технологія приготування:

 Пиво наливаємо в каструлю і злегка нагріваємо на повільному вогні.  Апельсин очищаємо від шкірки і нарізаємо його скибочками.  Кілька залишаємо для прикраси, а решта кидаємо в каструлю

 Додаємо мед, корицю і цукор, перемішуємо.  Апельсини в каструлі злегка придавлюємо ложкою, щоб пустили сік

 Пиво не повинно сильно нагріватися, тільки злегка потеплішати.

 Розлийте напій по склянках, прикрасьте скибочками свіжих апельсинів

 Кориці не повинно бути занадто багато, так як вона дає злегка гіркуватий присмак.

 

Завдання : приготувати коктейлі за технологічними картками , фотозвіт надати у Вайбер або електронну пошту


Коктейлі на основі шампанського

  • шампанське в коктейлях не можна струшувати (сильно піниться), при необхідності його лише повільно перемішують ложкою;
    перед приготуванням всі інгредієнти і келих добре охолоджуються;
  • використовуйте тільки великі келихи, місткість яких на 20-30% перевищує сумарний об’єм всіх доданих компонентів;
  • чим вище якість шампанського, тим смачніше буде коктейль, це не той випадок, коли можна купувати найдешевший напій.

1. «Мімоза».

Коктейль з легким приємним смаком, підходить для створення серед гостей святкового настрою. Ідеальне поєднання лікеру, шампанського і соку.

Склад:

  • апельсиновий лікер – 20 мл;
  • цукор – 1 столова ложка;
  • шампанське – 150 мл;
  • апельсиновий сік – 50 мл

·         Приготування:

·         1. Налити 10 мл лікеру в невелику мисочку, а цукор пересипати в блюдце.

·         2. Опустити краї келихів у лікер, а потім у цукор. Повинен вийти цукровий обідок.

·         3. Налити в келих лікер (10 мл), сік і шампанське, потім перемішати.

·         4. Прикрасити апельсиновою цедрою.

·         Є ще однин рецепт коктейлю «Мімоза», він робиться з шампанського з апельсиновим соком, змішаних в рівних пропорціях. Раджу спробувати обидва варіанти і вибрати кращий.

«Белліні».

Рецепт придумав відомий венеціанський бармен Джузеппе Кіпріану. Він назвав коктейль на честь великого італійського художника Джованні Белліні, який умів створювати унікальні рожеві відтінки. Напій запам’ятовується своїм персиковим смаком.

Склад:

  • шампанське (ігристе вино Просекко) – 100 мл;
  • великий персик – 1 штука;
  • цукор – 1 чайна ложка.
  • ·         Приготування:

    ·         1. Персик очистити від шкірки і подрібнити його в блендері разом з цукром до однорідної маси.

    ·         2. Додати в келих 50 мл отриманого пюре.

    ·         3. Влити добре охолоджене шампанське.

    ·         4. Прикрасити будь-яким фруктом.

    У різні часи цей коктейль високо оцінили Ернест Хемінгуей, Орсон Уеллс, Сінклер Льюїс та інші представники всесвітньо відомої богеми

  • «Шампань айс».

    Це щось середнє між коктейлем і солодкою алкогольною стравою.

    Склад:

    • шампанське (брют або сухе) – 50 мл;
    • морозиво (пломбір) – 100 грам;
    • полуниця – 50 грам;
    • м’ята – 2-3 листочка.
    • ·     Приготування:

      ·         1. Полуницю нарізати великими шматочками, м’яту – дрібними.

      ·         2. Змішати в келиху полуницю, морозиво і м’яту.

      ·         3. Влити шампанське.

      ·         4. Пити коктейль через трубочку. Залишки полуниці можна з’їсти ложкою.

      ·         Шампанське з морозивом і полуницею прийнято подавати на десерт.


    • «Мартіні Рояль».

       

      Освіжаючий слабоалкогольний коктейль, в якому гармонійно поєднуються шампанське і мартіні.

      Склад:

          білий вермут (мартіні Б’янко) – 75 мл;

          шампанське – 75 мл;

          лимон – 1 четвертинка;

          м’ята – 1 грам;

          лід в кубиках – 160 грам.

      Приготування:

      1. Наповнити келих льодом.

      2. Додати вино і шампанське.

      3. Вичавити в склянку сік четвертинки лимона.

      4. Розмішати коктейль ложкою.

      5. Прикрасити листочком м’яти і часточкою лимона.

      Також білий вермут можна замінити червоним (Россо), а замість лимонного соку додати вишневий. Вийде «Червоний королівський мартіні».


      Завдання: приготувати коктейль,фотозвіт вислати на Вайбер


    • Приготування шаруватих коктейлів

       

      Ці коктейлі належать до групи "корот­ких напоїв" (вихід 50 — 75 мл). Це де­сертні коктейлі, які рекомендують у ден­ний час. їх поділяють на чотири групи:

      1. Класична група Пуус-кава, Чампе-реллс, Кнікебайн (це шаруваті коктейлі).

      2. Підсолоджена група — будується за структурною формулою: основа + лі­кер.

      3. Солодка група Сау — в цих коктей­лях основа, кисла і солодка частини однакові в пропорційному відношенні.

      4. Емульгаторна група — будується за формулою: основа + вершки і осно­ва + вершки + лікер.

       

      Класичні післяобідні коктейлі назива­ють коктейлями-парадоксами, оскільки їх не змішують. Окремі частини (ком­поненти) напою нашаровуються, не змішуючись, одна на другу, створюю­чи смаковий і кольоровий букет. Прин­цип шаруватості базується на різній питомій вазі компонентів. Для приготування цих напоїв слід пам’ятати, що сиропи містять цукру більше, ніж кре­ми, а креми — більше, ніж плодово-ягідні лі­кери; плодово-ягідні лікери — більше, ніж цитрусові;цитрусові — більше, ніж ароматичні. Під час приготування цих коктейлів ви­користовують барну ложку, яку перевер­тають ручкою вниз, тримаючи її під на­хилом, і по ручці наливають компоненти. Коктейлі групи Пуус-кава. Ці шаруваті коктейлі готують у спеціальній чарці для Пуус-кави місткістю 50 мл. Напій скла­дається з багатьох компонентів (ліке­рів) різних кольорів. Усі лікери повинні бути добре охолодженими. Якщо кок­тейль готують з коньяком, то його до­дають у кінці. Компоненти для коктей­лю беруть в однаковому пропорційно­му відношенні. Рекомендують коктейлі Пуус-каву для жінок.

      Коктейль Пуус-кава № 1.

      Сироп малиновий — 10, лікер Мараскіно — 10, лікер Шартрез — 10, лікер М’ятний — 10, коньяк Курвуазьє — 10. Вихід- 50.

       

      Коктейлі групи Чампереллс.

      Ці шару­ваті коктейлі готують у чарці до 75 мл. Кількість шарів — не більше ніж чоти­ри. Для їх приготування використову­ють охолоджені ароматні та терпкі лі­кери, кінцевим компонентом повинен бути фруктопо-ягідний бренді або інші дистиляти (горілка, джин, віскі), крім коньяка. Рекомендують ці коктейлі для чоловіків,

       

      Коктейль Чампереллс № 1.

      Лікер Крем де какао коричневий — 25, лікер Бенедиктин зелений — 25, Кальвадос безбарвний — 25. В и х і д — 75.

       

      Коктейлі групи Кнікебайн. Це шару­ваті коктейлі, до складу яких входить жовток і білок яйця або тільки жовток.

       

      Приготування коктейлю Кнікебайн. На дно охолодженої тюльпаноподібної чар­ки місткістю 75 мл опускають жовток, потім обережно шарами вливають ком­поненти: лікери, сиропи, міцноалкогольні напої. Білок збивають окремо і обережно викладають зверху приготов­леного напою і збризкують 2 — 3 дешами Ангостури або посипають сухим модифікагором (тертим мускатним го­ріхом, шоколадом, горіхами або дрібно посіченим імбиром). Кількість шарів може бути довільна. Кінцевий міцноалкогольпий компонент — будь-який дистилят (залежно від смаку клієнта).

       

      Коктейль Кнікебайн на основі горілки.

      Сироп малиновий — 10, крем ванільний — 10, лікер Шартрез — 10, горілка — 20,яйця (жонток) — 20, збитий білок — 20. Ангостура — 2-3 деша. В и х і д — 90.

       

      Якщо готують шаруваті коктейлі з жов­тком, то його розмішують між шарами компонентів, посипавши сухим моди­фікатором.

      Підсолоджена група. Це десертні напої, рецептура яких має таку формулу: ос­нова + лікер в однаковому пропорцій­ному відношенні.

      Готують ці лікери в шейкері з льодом, подають в коктейльних охолоджених чарках, сервірують соломинками, гар­нірують цитрусовими, черешнею або вишнею, нанизаною на шпажку. Приклади рецептур коктейлів підсолод­жуючої групи:

       

      октейль Солодкий сау.

      Лікер Куантро — 25, сік лимонний — 25, джин сухий — 25. В и х і д — 75.

       

      Емульгаторна група коктейлів: їх ще називають вершковими десертними коктейлями, оскільки постійним компонентом у цій групі є вершки.

      Найсмачніші коктейлі готують з ви­користанням кавового і шоколадного крему.

      Коктейль Вершковий на основі горілки.

      Лікер Куантро — 25,вершки — 25, горілка — 25. В и х і д — 75.

       

      Коктейлі групи Флоут. Це особлива група емульгаторних десертних після­обідніх коктейлів, які готують за фор­мулою: основа + вершки. Як основу виористовують плодово-ягідні лікери і креми, вершки збивають. Приготування коктейлів Флоут. Охо­лоджений келих Сау наповнюють на 1/2 льодом, вливають лікер і кладуть частину збитих вершків, розмішують барною ложкою знизу вверх, щоб лі­кер повністю перемішався з вершками . Другу половину збитих вершків кладуть зверху на напій, посипають тертим шоколадом, гарнірують фігурним пісоч­ним печивом. Сервірують чайною лож­кою і соломинкою.

      Лікер Флоут № 1.

      Лікер Крєм-какао — 25, вершки збиті — 25. В и х і д — 50.

      Завдання :Приготувати шаруваті коктейлі та фотозвіт вислати на Вайбер

    • Приготування глінтвейну та грогу

      Перше гаряче вино з додаванням цілющих трав та ароматних фруктів споживали ще римляни — це вважалось смачним та корисним захистом від застуди. Грог же прийшов до нас із Британії. У 17 столітті морякам британського флоту було прописано споживати півпінти рому для профілактики від цинги та інших захворювань.

      Але адміралу не подобалось сп'яніння підлеглих і він наказав розбавляти ром гарячою або холодно водою з додаванням лимонного соку. Моряки жартома називали цей напій на честь начальника-старого — грог.

      У сучасному світі ці гарячі коктейлі дещо змінились. Тепер існує багато різних рецептів та ідей приготування як глінтвейну, так і грогу. Вони можуть бути і підбадьорливими, і заспокійливими, і святковими, але завжди зігріваючі та смачні.

      Глінтвейн

      Інгредієнти

      • 1 апельсин або 2 клементина.
      • 1 лимон.
      • 1 лайм.
      • 100 г цукрової пудри або 60 г коричневого цукру.
      • 3 зірочки гвоздики.
      • 1 паличка кориці.
      • 1 лавровий лист.
      • 1 цілий мускатний горіх.
      • 1 ванільний стручок.
      • 1 зірочка анісу.
      • Пляшка червоного вина, наприклад Cabernet Sauvignon Reserva, Montes. Можна також замінити іншими варіантами.

      Технологія приготування

      Зніміть цедру з цитрусових. Помістіть цукор у велику каструлю, додайте цедру, вичавіть сік апельсину або клементинів та поставте на середній вогонь. Додайте гвоздику, корицю, лавровий лист, трохи тертого мускатного горіху, а також вміст стручка ванілі у каструлю. Долийте червоне вино у такій кількості, щоб воно покрило цукор. Потім доведіть сироп до кипіння та кип'ятіть 4-5 хвилин, щоб він набув аромату спецій. Після цього додайте зірчастий аніс, зніміть каструлю з вогню та вилийте залишок вина. Обережно перемішайте сироп з вином знову на невеликому вогні, але не доводьте до кипіння. Розлийте напій у келихи і подавайте зі скибочкою апельсину.


       
    • Грог

      Інгредієнти

      • 100 мл води.
      • 50 г темного рому, наприклад, El Dorado Dark, EL Dorado.
      • 25 г свіжого соку лайму.
      • 1 ч.л. коричневого цукру.
      • Шматочок апельсину та паличка кориці.

      Технологія приготування

      Наповніть кружку теплою водою та дайте постояти протягом хвилини або двох, щоб вона нагрілася. Додайте цукор та розмішайте до повного розчинення. Додайте сік лайму та ром (бренді, віскі), і знову перемішайте. Розлийте у келихи та подавайте, прикрасивши напій паличкою кориці та апельсином.

    •  


Для глінтвейну вибирайте червоне сухе, напівсухе або солодке вино. Воно не повинно бути дуже дорогим, але обов'язково якісним. Найкращим вибором будуть сорти Каберне, Совіньйон, Мальбек, Сіра.

Щоб приготувати глінтвейн правильно, варто спочатку зробити сироп з невеликої кількості вина, цукру, спецій і фруктів. Цю суміш можна кип'ятити, головне — щоб усі складові розчинились та віддали свій аромат. Потім уже потрібно додати іншу частину вина та підігріти, але не кип'ятити. 

Для грогу вибирайте витриманий ром. Можна також використовувати і білий ром, але в такому випадку напій не буде настільки ароматним. Можна брати навіть недорогий ром, але від надійного виробника. Якщо ви хочете приготувати напій з бренді або віскі, то це буде “тодді” — він відрізняється від грогу міцною основою. Що стосується процесу приготування, то краще всього спочатку зробити сироп з води та цукру, а вже потім додати ром (бренді або віскі). При цьому варити його зовсім не обов'язково.

 

Завдання: Приготувати групові напої. Фотозвіт прислати на Вайбер

Комментариев нет:

Отправить комментарий