Виробниче навчання з професії бармен


02.04.2020 р.
Тема уроку: Обслуговування іноземних споживачів
Особливості надання послуг харчування іноземним туристам
Організація харчування іноземних туристів має певні особливості. Насамперед, необхідно враховувати національність гостей. З давніх-давен мандрівників цікавили особливості кухні країни, у яку вони прибули. З іншого боку, виявом справжньої гостинності та високої поваги є вміння господарів нагодувати гостя звичними для нього стравами. Цим жестом вони дають гостеві зрозуміти, що не хочуть, щоб він відчував себе на чужині. А у туриста він породжує вдячність і добру, довгу пам'ять про візит до чужої країни. Але треба враховувати, що приготування страв рідної кухні туристів вимагає великої майстерності кухаря, інакше можна досягти зворотного ефекту і образити патріотичні почуття гостя.
                   Організовуючи харчування іноземних туристів стравами української та інших поширених кухонь (французької, італійської, китайської), необхідно пам'ятати, що на формування особливостей харчування в різних країнах, географію харчування впливає низка факторів, серед яких основні: природні особливості тієї чи іншої країни, зумовлені географічним положенням, етичні і релігійні норми, конкретні історичні долі народів, рівень досягнутого розвитку країн. У кожній країні, у людей різних національностей є властиві їм смаки у виборі продуктів харчування, приготуванні страв, застосуванні різноманітних способів та технологічних прийомів теплової обробки продуктів, використанні спецій і приправ.
Є також і певні харчові обмеження. Так, наприклад, американці п'ють каву перед сніданком, а перед обідом п'ють чисту воду з льодом. В європейській традиції снідати, обідати та вечеряти з мінеральною або фруктовою водою, а у східній - не вживати мінеральної води зовсім. Датчани, норвежці, чехи й румуни не люблять баранину. Англійцям не варто пропонувати варені ковбаси, борошняні соуси, заливну рибу, млинці й пельмені. Європейці та американці не люблять гострих приправ, а вихідці з Азії, Центральної та Південної Америки - навпаки. Італійці, чехи, болгари, румуни, араби не їдять чорного хліба. Німцям, австрійцям, швейцарцям, французам, італійцям, грекам, арабам, туркам краще пропонувати каву, а китайцям, японцям, індійцям, корейцям - чай. Японці та корейці не п'ють молока. Румуни не вживають соуси, а корейці не визнають бульйонів .

               Особливої уваги вимагає організація харчування віруючих людей. Так, у певні дні та періоди не вживають їжі тваринного походження (крім меду) православні та католики. Індуїсти не п'ють молока та не їдять яловичини. Не вживають свинини та алкогольних напоїв мусульмани. Віруючі іудеї в приготуванні та вживанні їжі притримуються законів кашрута - правил, яких потрібно дотримуватись при приготуванні не тільки святкової, але і щоденної їжі. Наприклад, заборонено змішувати молочну і м'ясну їжу, вживати м'ясо тварин, що не жують жуйку і не мають роздвоєного копита, а також м'ясо хижих тварин і птахів, плазунів і риб, у яких немає плавників і луски (зокрема молюсків), а також усі продукти, з цих тварин отримані. Їжа для віруючих іудеїв у ресторанах повинна готуватися в присутності рабина.

              Необхідно також враховувати особливості в режимі харчування вихідців з різних країн, які характеризуються часом приймання їжі, її калорійністю в різний час доби. Англійці, французи, американці другий прийом їжі називають ланчем. За часом він збігається з нашим обідом. У меню ланчу немає перших страв, є закуски, другі страви, солодкі страви й кава або чай. Обід - за часом наша вечеря - складається із закуски, першої та другої страви, десерту, чаю або кави. Ознакою підвищеної уваги до англійських гостей буде організація для них п'ятигодинного чаю [11]. Для організації харчування туристів рекомендуються такі орієнтовні інтервали: сніданок - з 8 до 10 години (у туристичний сезон - з 7 до 10 години); обід - з 12 до 15 години; вечеря - з 17 год. 30 хв. до 20 години.

             Врахування національних традицій харчування повинно відображатися в меню. Воно повинно бути різноманітним за днями тижня. У меню потрібно включати не менше п'яти-шести фірмових страв і страв на замовлення. Оптимальний варіант - складання меню, в яке б входили страви української національної кухні, страви європейських кухонь та страви національних кухонь гостей. На прохання туристів підприємства харчування зобов'язані замінювати страви з урахуванням наявності на підприємстві сировини, у тому числі, забезпечувати дієтичними і вегетаріанськими стравами. Дітям від двох до дванадцяти років, які подорожують у складі груп іноземних туристів або із сім'ями, харчування надається за спеціальним меню у межах 50% вартості харчування відповідного класу обслуговування.

Для туристів, що проживають у готелях, щоденний ресторанний сервіс починається зі сніданку. Від його організації залежить подальший настрій гостей. Дуже часто він включається у вартість послуг готелю, тому організації ранкової трапези приділяється велика увага. Існує багато варіантів сніданків, вибір яких залежить від контингенту споживачів.

Види сніданків, що пропонуються іноземним туристам.

1. Ранковий чай (6.00-7.30). Може пропонуватися гостям із Великобританії та континентальної Європи. Подається в номер. Звичайно складається з однієї порції чаю із холодним молоком або зі збитими вершками, кількох кексів і бісквітів.
2. Простий сніданок (6.30-10.00). Пропонується гостям із Франції й країн Середземномор'я, США. Складається з однієї чашки напою до сніданку (головним чином, кави, але може бути також чай, какао, шоколад або молоко), однієї булочки або рогалика (у Франції й Італії майже завжди подається круасан).
3. Складний сніданок (6.30-10.00). Класичний вид сніданку. Складається з напою (кави, чаю, какао, шоколаду або молока), вершкового масла, мармеладу або меду, печива.
4. Додатковий сніданок (6.30-10.00). У доповнення до складного сніданку додається одна склянка фруктового або овочевого соку, лоток з ковбасою або сиром, яєчна страва (яєчня або омлет, відварне яйце), а також йогурт, вівсяні пластівці, сир.
5. Розширений сніданок (6.30-10.00). У меню передбачені фруктові й овочеві соки, шинка, сир, ковбаса, страва з яєць, сир, йогурти, кукурудзяні пластівці з молоком. Деякі зі страв готують за індивідуальними замовленнями споживачів.
6. Сніданок із шампанським (10.00 - 11.30). Складається з гарячого напою, алкогольного напою (шампанське, вино), холодних закусок і гарячих страв, десерту. Подається при наявності якогось приводу, наприклад, дня народження одного з учасників трапези.
7. Пізній сніданок (10.00 і 14.00). Є альтернативою сніданку й обіду. Складається з гарячих і холодних напоїв, булочки, масла, джему, ковбаси, сиру, супу, гарячих м'ясних страв, десерту.

Окрім того, існує багато варіантів національних сніданків, які можуть подаватися гостям з відповідних країн

Варто мати на увазі, що поняття "обід", прийняте в Україні, не завжди збігається з таким поняттям в європейських та інших країнах світу. В багатьох країнах прийом їжі в обідню пору називається "ланч", і організовується без подачі першої страви. До того ж він менш калорійний. Обід та вечеря для іноземців можуть бути організовані і за нашими традиціями. Обід складатиметься з холодної та гарячої закуски, першої та другої страви, десерту та гарячих і холодних напоїв. 

Технологічна картка
Види національних сніданків
Назва
Склад
Австрійський 1-й
Кава з вершками або молоком; булочка
Австрійський 2-й
Холодні закуски (ковбаса, відварне м’ясо); гарячі страви (тушкована або запечена яловичина, смажена печінка); мінеральна вода, кава
Американський
Гарячий напій; хліб; масло; варення або джем; питна вода з кубиками льоду; фруктові соки, свіжі фрукти  або компот з фруктів; страви зі злакових (кукурудзяні, рисові пластівці), невелика порція м'яса, пиріг та ін.
Англійський короткий
Кава або чай, цукор; булочні вироби, тости; масло; джем, мед, варення
Англійський повний
Кава або чай, цукор; булочні вироби, тости; масло; джем, мед, варення; страви з яєць (яєчня з шинкою або беконом, яйця, смажені на хлібі, омлет з шинкою або шампіньйонами і т.ін.); рибні страви, страви зі злакових (вівсяна каша, молочні супи)
Голландський
Кава, чай, молоко; голландські анісові сухарики; голландський сир;  вівсяна каша; млинчики з начинкою; м’ясне асорті; оселедець
Іспанський та португальський 1-й
Кава; булочка та мармелад або гарячий шоколад з печивом
Іспанський та португальський 2-й
Овочі; рибні та яєчні страви
Італійський
Свіжі фрукти; міцна кава з молоком; тости, булочки з мармеладом, медом, маслом
Німецький 1-й
Кава з молоком або вершками; булочки с мармеладом або джемом; бутерброди з сиром та маслом
Німецький 2-й
Холодні і гарячі закуски; перші та другі страви; десерт
Польський 1-й
Чай, кава з молоком; булочка; мармелад або варення
Польський 2-й
Холодні та гарячі закуски; десерт; кава, чай з молоком
Скандинавський
Рибні і м’ясні страви; хрусткі хлібці
Фінський
Гарячий напій з молоком
Французький 1-й
Дуже міцна кава з великою кількістю молока; масло; сир різних сортів; хліб, булочки, круасани
Французький 2-й
Холодні закуски (бутерброди канапе, різноманітні салати із свіжих та консервованих овочів, птиці, риби, масла, морепродуктів); гаряча овочева закуска; рибні або м’ясні гарячі страви з гарніром з овочів; фрукти; кава
Швейцарський 1-й
Кава с молоком; булочка
Швейцарський 2-й
Сир; м’ясне асорті; вівсяна каша; рибні чи м’ясні гарячі страви; булочка; мед

 Презентації:



Завдання для самостійної роботи учнів.
За допомогою наданого матеріалу скласти меню на день  та карту напоїв для іноземних  туристів (країна за вибором), з урахуванням особливостей харчування та певних харчових обмежень,дотримуючись правил розміщення страв та напоїв.
Виконані завдання відправляємо на Google Classroom

Правила техніки безпеки при роботі бармена
      Безпека процесів приготування напоїв, закусок та обслуговування відвідувачів на кожній ділянці торгового залу і на робочому місці бармена, у барної стійки вимагає дотримання правил охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарії та гігієни, протипожежної безпеки.      Реалізація відповідних заходів забезпечує нррмальную роботу на всіх ділянках виробництва.Бармен повинен знати і дотримуватися правил охорони праці і техніки безпеки при експлуатації теплового, механічного та електричного обладнання. Перед включенням кожного побутового приладу, торгово-технологічного обладнання, машини він повинен переконатисяв їх справності, перевірити роботу ваговимірювального приладів. Забороняється експлуатація несправного обладнання.
      Бармен повинен:
• стежити за станом підлоги поруч з робочим місцем, щоб не посковзнутися на пролитому жирі; дотримуватися обережності при перенесенні гарячих страв і напоїв або окропу;
• дотримувати акуратність при митті і перенесення скляного посуду, так як при необережному поводженні можна розбити склянку, келих і порізати руку. Не можна використовувати посуд з тріщинами або відколами;
• відкривати пляшки тільки штопором, а банки з консервованою продукцією -спеціальним ключем, обережно поводитися з ножами.Бармен повинен вміти надати першу допомогу при нещасних випадках. Так, при ураженні електричним струмом він повинен відключити обладнання від джерела струму, звільнити потерпілого від проводу сухою палицею або табуретом і викликати лікаря.
       При порізах необхідно зупинити кровотечу з рани і попередити можливість інфекції, на рану накласти пов'язку, використовуючи стерильний пакет першої допомоги, який повинен бути в обов'язковому порядку у бармена чи адміністрації бару.
      Протипожежна техніка тісно пов'язана з технікою безпеки. Заходи пожежної безпеки повинні дотримуватися на виробництві та на робочому місці бармена. Причини виникнення пожежі можуть бути різними, найчастіше це необережне поводження з вогнем та паління в місцях, не обладнаних для цієї мети. Бармен повинен дотримуватися заходів пожежної безпеки, працюючи з електричним обладнанням; несправна електропроводка часто буває причиною короткого замикання та пожежі.
          З метою попередження пожежі бармен повинен перед початком роботи на електрообладнанні переконатися у справності проводки і її заземленні. Бармен повинен вміти користуватися вогнегасником. В барі повинен бути встановлений щит зустаткуванням для гасіння пожежі. На видному місці вивішується план евакуації працівників бару і відвідувачів на випадок пожежі, а також телефон пожежної команди.




   
Домашнє завдання.
http://lib.iitta.gov.ua/106799/1/Organizacia%20i%20tehnika%20obslugovuvannia%2025012016.pdf


Збірник «Організація і техніка обслуговування» для учнів ПТНЗ для галузі ресторанного господарства. Опрацювати сторінки 174-182 і скласти технологічні картки «Меню» на тиждень  та «Карту напоїв» для туристів різних іноземних держав» (держави за вибором).

Виконані завдання відсилаємо на Google Classroom

      03.04.2020
    

Тема уроку : Спеціальні форми обслуговування
Кейтеринг напоїв і коктейлів (виїзний бар)  ця послуга виїзного бару є активною самостійною ланкою в проведенні святкових заходів тому вона повноцінно супроводить інші види кейтерингу. Слід відрізняти поняття "коктейльний кейтеринг" від такого виду виїзного ресторанного обслуговування, як "коктейль", хоча коріння, безумовно, загальні. Виїзний бар - це, передусім, наявність на заході «безпосередньо бару», а саме: мобільної, збірної конструкції, що дозволяє, де б то не було організувати повноцінний процес приготування коктейлів. Також мається на увазі робота фахівців (барменів, помічників бармена, офіціантів), наявність барного устаткування, інвентарю, посуду, доставка на місце проведення алкоголю, соків, напоїв, фруктів, льоду і т. п., загалом, усього комплексу заходів і засобів, необхідних для приготування в окремо взятому місці (не залежно від наявності приміщення) коктейлів і мікс-дрінков.
  При виїзному ресторанному обслуговуванні розрізняють декілька видів.
  Фуршет (у переведенні з французького - "вилка") якнайкраще підходить для неформального спілкування. Його зазвичай організовують у випадках, коли в порівняно обмежений час (від 30 хвилин до 1,5 години) необхідно прийняти велику кількість гостей. Фуршет підходить для ділових, але не занадто офіційних зустрічей. Гості, як правило, їдять стоячи, і їм надається вільний вибір місця в залі, блюд і напоїв. Декілька невеликих столів оформляються як міні-бари, де виставляються міцні і прохолодні напої, відповідні келихи. Столи для фуршета встановлюють в залі так, щоб відстань між ними і до стін була достатньою для вільного пересування запрошених. Меню фуршета складається в основному з великого числа холодних закусок. Готуються вони невеликими порціями, щоб було зручно їх вживати стоячи, за допомогою однієї вилки. Частенько в меню фуршета включаються і гарячі закуски.
  Шведський стіл, або smorgasbord ("стіл бутерброда"), є варіант фуршета з розподілом "лінії самообслуговування" і ресторанного залу. На
спеціальних столах, розміщених, як правило, уздовж стіни, виставляються холодні і гарячі закуски, гарячі блюда, десерти і фрукти. На кожному столі приготовлені закусочні тарілки і столові прилади. Наповнивши тарілку
людина сідає за окремий столик і вже може не відриватися від цікавої розмови або видовища : офіціанти наповнять келихи або принесуть чергове блюдо.
  Кава-брейк зазвичай проводиться в перервах між нарадами і засіданнями в першій половині дня або з ранку, перед початком офіційного заходу. На каву-брейк подають десерти, випічку, канапе, безалкогольні напої і, звичайно, чай і каву. Це свого роду міні-фуршет, на який компанія-замовник виділяє не більше  півгодини. Складність організації цього виду кейтерингу, на думку представників ресторанного бізнесу, полягає в тому, що його "швидкість" припускає обмежений асортимент блюд, який, проте, повинен задовольнити запити усіх присутніх.
  Пікнік, або барбекю, зазвичай проводиться в теплу пору року, на свіжому повітрі. Класичні страви - м'ясо або риба, приготовані на вугіллі, юшка або окрошка, холодні закуски. Час пікніка, як правило, не обмежений однією годиною, і подібна форма кейтерингу підходить для різноманітних корпоративних акцій, неформального спілкування з партнерами по бізнесу. Правда, організатори пікніка мають бути готові до капризів погоди: необхідно передбачити зручні посадочні місця для гостей, тенти і шатри на випадок дощу і спеціальне холодильне устаткування для того, щоб блюда в жару не втратили первинний вигляд і смак.


  Банкет передбачає обов'язкове розміщення гостей за столами, виключаючи самообслуговування, і вважається самою традиційною і консервативною формою проведення урочистих заходів. За правилами класичного банкету холодні закуски і прохолодні напої розставляються заздалегідь. Гарячі блюда подаються послідовно за вибором гостей. По суті, меню банкету є обідом: від закусок - до першого блюда або, минувши його, до гарячого другого, і наприкінці - до десерту. При цьому, як відмічають експерти, дуже важливо, щоб кількість запрошених відповідала площі, на якій вони будуть розміщуватись за столом, - не менше 1,5 кв. м на людину.

Завдання для повторення пройденого матеріалу.
Встановіть відповідність:
1 Встановіть відповідність між назвою металевого посуду і його призначенням.
1) соусник;
2) ікорниця;
3) кокільниця;
4) кокотниця;
5) креманка;
6) турка.
1.Для гарячих соусів до м’ясних, рибних, овочевих страв
2.Для запікання і подавання закусок із соусами
3.Для запікання і подавання гарячої закуски з осетрини, судака або інших риб і        морепродуктів
4.Для приготування і подавання кави по-східному
5.Для зернистої ікри
6.Для солодких страв, морозива, різних десертів
2. Розмістіть назви скляних чарок по їх об’єму від меншого до більшого:
1) чарка рейнвейна;
2) чарка мадерна;
3) келих для шампанського;
4) чарка лафітна;
5) склянка чайна;
6) чарка лікерна
7) чарка горілчана;
3. Встановіть відповідність між назвою порцеляново-фаянсового посуду та його призначенням.
1) блюда круглі;
2) вази салатні на високій ніжці;
3) вази на низькій ніжці;
4) соусники;
5) блюда овальні.
1. Для салатів з крабів, натуральних овочів
2. Для рибних холодних страв і закусок
3.Для холодних соусів
4.Для бутербродів, корзиночок і тарталеток
5.Для борошняних кондитерських виробів, тістечок
4. Встановіть відповідність між назвою скляного посуду та його
призначенням.
1) ваза.
2) стопка.
3) графин.
4) розетка.
5) ваза плоска –плато.
1. Для соків.
2. Для плодів і ягід, кондитерських виробів, варення.
3. Для варення, меду, джему.
4. Для соків і напоїв, що відпускаються на розлив.
5. Для тортів і тістечок.
Відповіді надіслати  до  Google класу або на Вайбер.


Бармен-шоу
Робота барменів вже давно вийшла за рамки ресторанів і клубів. Зараз це ще й особливий напрямок мистецтва, наповнене видовищністю і оригінальністю. Бармен-шоу проходить за участю лише професійних барменів, прагнучі до творчої реалізації і розвиваючих своє мистецтво. Бармен-шоу буде доречно на будь-якому святі. Виступ проходить під запальну музику з віртуозними елементами жонглювання пляшками в поєднанні з вогненним шоу (фаєр-шоу).
Наприклад, для організації заходу можна запропонувати:
ѕ Welcome drink
ѕ Піраміди з келихів шампанського
ѕ Винний фонтан
ѕ Шоу барменів з приготуванням коктейлів будь-якої складності
ѕ Робота бармена в барі або за столами
ѕ Розробка карти коктейлів під формат будь-якої вечірки
ѕ Оренда обладнання: барні стійки, посуд та інвентар
ѕ Організація роботи бару для будь-якого заходу
               Піраміда з келихів шампанського (каскад).


Характеристика устаткування, інвентарю, що використовують під час організації кейтерінгової діяльності .

Готову продукцію необхідно доставляти на місце проведення заходу за 1-2 години до початку. Готова продукція повинна доставлятися вчасно і без деформувань декорування страв. Необхідно дотримання вимог до строків зберігання сировини та готової продукції. Для виконання цієї послуги необхідно потурбуватися про збереження якості страв, тобто забезпечити дотримання певної температури під час транспортування. Так, наприклад, ізотермічні контейнери дозволяють зберігати температуру як гарячих, так і холодних страв практично беззмін протягом 4–х годин. Контейнери виготовлені зі спеціального поліуретану, дуже легкі; вони мають широкий спектр кольорів: чорні, білі, сині та ін.
     ОПТИМАЛЬНИЙ ВИХІД ЇЖІ НА 1 ПЕРСОНУ
Наведе
но приблизний розрахунок меню на 1 персону для банкету тривалістю 5 годин: холодні закуски і салати - 500-600г, гарячі закуски - 150-200 г, гаряче основне - 400 г, десерт - 50-100 г, всього від 1 100 г на 1 персону. Якщо банкет тривати більше 5-6 годин, то рекомендований вихід їжі на персону 1 300г.
Якщо у вас денний захід тривалістю 5 годин, рекомендований вихід їжі на персону 1000-1100г.
ОПТИМАЛЬНИЙ ВИХІД НАПОЇВ НА 1 ПЕРСОНУ
Рекомендовано  використовувати усереднену формулу, завдяки якій і можна розрахувати кількість напоїв, які потрібно замовляти: 0,1L горілки + 0,3L вина + 0,05L коньяку / віскі + 1,0L безалкогольних напоїв - це розрахунок на одну персону. Для банкету рекомендовано охолоджені білі сухі вина, червоні сухі. В якості безалкогольних напоїв можна зупинити вибір на мінеральній воді і узварі власного приготування. Плюс можна додати сік з розрахунку 0,2L на людину
Презентація


Завдання для самостійної роботи учнів.
Зробити розрахунок для виїзного ресторанного обслуговування фуршету на 50 гостей:
1.Розрахувати вихід їжі та напоїв. Скласти таблицю.
2.Розрахувати необхідний посуд для обслуговування.
3.Скласти меню та карту напоїв.
Звіт про виконання надіслати  до  Google класу або на Вайбер

Тести для закріплення вивченого матеріалу

1. Слово «кейтеринг» походить від англ. дієслова «cater», яке в перекладіозначає:
а) «обслуговувати споживачів»;
б) «ресторанне обслуговування»;
в) «ресторанне господарство»
2. Кейтерингове обслуговування:
а) ресторанне обслуговування;
б) виїзне обслуговування;
в) обслуговування заходів.
3. Термін зберігання напівфабрикатів салатів при температурі 1—4°С становить:
а) 2 години;
б) 6 годин;
в) 12 годин.
4. Готову продукцію необхідно доставляти на місце проведення заходу за ...годин до початку бенкету:
а) 0,5-1;
б) 1-1,5;
в) 1-2.
5.При доставці на місце продукція розпаковується:
а) у загальному залі;
б) у технічному приміщенні;
в) у спеціальному приміщенні.
6. Асортимент послуг пропонується в залежності від:
а) форми заходу тарівня кейтерингової фірми;
б) форми заходу та складності програми;
в) форми заходу та фінансових можливостей замовника
7. На бенкеті фуршеті на одного офіціанта приходиться
а) 6-7 гостей;
б) 7-10 гостей;
в) 10-15 гостей
8.Яка форма обслуговування не потребує використання столів?
а) «кава-брейк»;
б) прийом-коктейль;
в) фуршет
9. У розрахунку –організація бенкету на 100 персон необхідна кількістьбарменів:
а) один;
б) два;
в) три.
10. Доставка готових гарячих страв можездійснюватися в термоконтейнерах,мармітах, спеціальних термосах, термоапаратах, які здатні підтримуватитемпературу продуктів протягом
а) 1-2 годин;
б) 1-1,5 годин;
в) 2-3 годин.
Відповіді надіслати  до  Google класу або на Вайбер

Домашнє завдання:

Зробити розрахунок для виїзного ресторанного обслуговування кави-брейк на 20 гостей:
1.Розрахувати вихід їжі та напоїв. Скласти таблицю.
2.Розрахувати необхідний посуд для обслуговування.
3.Скласти меню та карту напоїв.
Звіт про виконання надіслати  до  Google класу або на Вайбер




06.04.2020


Обслуговування банкетів та прийомів
1.Обслуговування банкет-коктейлю
При організації банкету-коктейлю можна передбачити розливання напоїв у чарки і бокали безпосередньо в банкетному залі. Для цього в зручних місцях, найчастіше в нішах, попід глухими стінами банкетного залу, влаштовують бари. Кількість їх залежить від кількості учасників банкету і площі банкетного залу.
За відсутності спеціальних буфетних стійок для бару ставлять звичайні столи, застеляють їх товстою тканиною і скатертинами, роблячи спуск до підлоги, як при накритті банкетного фуршетного столу. Довжина такого столу - 2-4 м, ширина - 1-1,5 м.
У центрі столу-бару влаштовують вітрину; виставляють напої в пляшках (етикетками в зал) та глечиках і крюшонницю. Тут же має бути термос або інший посуд з харчовим льодом, набори для відкривання банок і відкорковування пляшок, серветки і невеликі підноси для подачі 1-5 чарок.
На столі-барі виставляють групами чарки, бокали, стопки для напоїв.
При цьому для зручності роботи бармена високий посуд ставлять ближче до торців столу, а низький - до його центру. Напої наливає буфетник-бармен, який стоїть за барною стійкою.
Для зручності і швидкості роботи справа від нього має бути невеликий столик з напоями в пляшках і глечиках.
Запас напоїв знаходиться в ящиках, коробках, які знаходяться під столом. Там же має бути ящик для пробок, місце для порожньої і непотрібної тари, запас харчового льоду та ін. За 20-30 хвилин до початку банкету бар має бути повністю підготовлений і забезпечений усім необхідним. За 10-20 хвилин до приходу гостей бармен розливає напої і забезпечує під час банкету необхідний запас наповнених напоями чарок. Він пропонує і наливає напої як безпосередньо гостям, які підійшли до бару, так і офіціантам для подачі їх у зал. При обслуговуванні банкету з великою кількістю учасників на допомогу бармену, як і при організації буфету поза банкетним залом, призначається помічник, в обов'язки якого входить поповнення бару чистим посудом, збирання використаного, доставляння відсутніх напоїв, а у разі потреби подача їх з підносу окремим гостям, які стоять поблизу, а також допомога бармену в розливанні напоїв.
 До меню включають холодні закуски 8-10 найменувань з розрахунку 1/3-1/4 порції на людину. Вони повинні бути нарізані невеликими шматочками, які наколюють на шпаги. Це бутерброди канапе різної форми, воловани, тарталетки, кошики із салатами, паштетами, сирним із шинкою мусом, маленькі пиріжки з різними начинками, асорті із сирів, натуральні овочі.
Гарячі закуски подають у кокотницях і кокільницях.
До меню включають гарячі страви 3-4 найменувань. Це може бути смажена риба в тісті, шашлик з осетрини, шашлик зі свинини, сосиски-малятка, котлети по-київськи невеликого розміру. На десерт пропонують морозиво в креманках, фрукти, що розрізані на ча- сточки і нанизані на шпаги. Потім — гарячі напої (чорна кава, чай), до яких пропонують маленькі тістечка (птифури) в асортименті.


2.Обслуговування банкет -коктейль –фуршету
Для організації такого банкету необхідні два банкетних зали. Один з них, перший від парадного входу в приміщення, призначається для зустрічі і збору прибуваючих гостей. Він оформляється, як зал для банкету-коктейлю. В іншому залі накривають один або кілька великих столів, які сервірують і оформляють подібно до фуршетного столу, за винятком напоїв і посуду для них. На цьому столі має бути різноманітний асортимент холодних, гарячих та десертних страв, фруктів.
Крім закусочного столу, в цьому залі, як і в першому, необхідно поставити біля стін та в інших зручних місцях кілька невеликих столів з сервіровкою, як і в першому залі.
Закусочний стіл до цього моменту має бути повністю підготовлений: поставлені холодні, гарячі, а іноді й десертні страви, закуски, соуси, спеції, хліб, розкладені набори для розкладання і т.ін. Як тільки гостей запросили до столу, офіціанти переходять до другого залу і подають гостям тарілки і столові набори, розкладають або допомагають взяти закуску, страву і т.ін., а потім прибирають зі столу і виносять із залу використаний посуд і поповнюють його чистим.

Презентація

https://ppt-online.org/166544



Завдання для повторення вивченого матеріалу
ТЕСТ


1. Температура подачі портвейну:
     а) охолоджений;
     б) кімнатної температури;
     в) підігрітий до 20-ти градусів.
 2. Якою рукою подають страви гостю?
     а) правою, підходячи з лівого боку;
     б) лівої, підходячи з лівого боку;
     в) правою, підходячи з правого боку
3.На підносі більш високі предмети знаходяться:
     а) в центрі підноса;
     б) по краях;
     в) зліва
 4. Прилади можна брати тільки:
     а) за ручки;
     б) за середину;
     в) двома пальцями.
5 Після того як прийнято замовлення необхідно:
     а) негайно приступити до його виконання;
     б) повторити замовлення;
     в) забрати меню
6.При якій температурі подають горілку?
а) влітку +5 *С, взимку -12 *С;
      б) +10 *С, +12 *С;
        в) +15 *С, -18 *С
 7. Які закуски можна рекомендувати до горілки?
       а)   гарячі, солодкі закуски, салати;
       б)   всі холодні, гарячі закуски;
       в)   морепродукти, десерт, краби.
8. Яка температура подачі ігристих сухих вин?
        а)  до +4 *С;
        б)  до +10 *С;
        в)  при +6 *С;
9.Яке устаткування розміщують за барною стійкою?
        а)  льодогенератори, фризери, кавоварки;
        б)  грилі, м’ясорубки, холодильні камери;
        в)  посудомийні машини, електричні плити.
10.Мірний посуд застосовують в барах для…
        а)  відмірювання порції напоїв;
        б)  подачі напоїв та страв;
        в)  зберігання напоїв.
11. Яке вино рекомендують подавати до птиці?
        а)  біле сухе;
        б)  десертне;
        в)   червоне напівсолодке;
12. Яка ложка має ручку (35-40 см завдовжки)?
        а)   ложка десертна;
        б)   ложка барна;
        в)    ложка столова.
Відповіді на тест чекаю на Google Classroom або Вайбер

Приклад розрахунку страв, напоїв, посуду до весільного банкету на 20 осіб


Складання меню
Страва
вихід
кількість порцій
ціна
Канапе з копченим лососем
-
20
150.00
Бутерброди з ікрою
-
20
300.00
Печінковий мус в тарталетках
-
20
350.00
Сирна нарізка з сирів(Чеддер,Мааздам)
250
4
320.00
Салат Цезарь
220
4
440.00
Салат від Шефа
190
4
400.00
Салат Грецький
280
4
380.00
Курячі рулетики з беконом
130
10
590.00
Рибне філе з луком і сливочним соусом
120/30/20
10
800.00
Свинні реберця в медово-горчичному соусі.
250
10
750.00
Картопляне пюре
170
10
420.00
Овочі гриль
200
10
450.00
Свіжі фрукти в салаті з сиропом и сливками
150
10
485.00
 Шоколадно-кремовий весільний торт

Складання замовлення на бар
Сировина     к-сть  ціна  сума
Шампанське       5          50.00     20.00
Вино червоне     10         60.00    600.00
Горілка               10         40.00    400.00
Сік                      20          25.00    500.00
Вода газована    40         10.00     400.00
Вода без газу     10         10.00     100.00

Розрахунок необхідної кількості посуду, приборів
Посуд:
Закусочна тарілка - 20 шт
Овальне блюдо - 12 шт
Мілка столова тарілка - 10 шт
Лафітні бокали - 20 шт
Чарка - 20 шт
Шампанки - 20 шт
Хайболи -20 шт
Чайні чашки з блюдцем - 20 шт
Кавові чашки з блюдцем - 10 шт
Столові вилки - 20 шт
Столові ножі - 20шт
Закусочні вилки - 20 шт
Закусочні ножі - 20шт
Чайні ложки - 20 шт
Кавові ложки - 10 шт

Завдання для самостійної роботи учнів.
Скласти меню для тематичного бенкету (ювілею) на 30 осіб. За прикладом розрахувати кількість страв, напоїв та посуду.

Бармен повинен знати:
правила експлуатації обладнання, на якому він працює;
порядок організації свого робочого місця;
санітарно-гігієнічні вимоги до інвентарю, інструментів з якими він працює;
вимоги особистої гігієни та санітарії;

              Домашнє завдання:
             Опрацювати стор.151-174http://lib.iitta.gov.ua/106799/1/Organizacia%20i%20tehnika%20obslugovuvannia%2025012016.pdf  Скласти карту напоїв для бенкету –фуршету на 40 осіб.
            Виконане завдання відправити на Google Classroom або Вайбер




-
-

3.000

















07.04.2020


Тема уроку: Приготування коктейлів-аперитивів



Коктейлі аперитиви
Аперитив - це назва напоїв, які подають до столу перед основною трапезою. Роль аперитиву полягає в тому, щоб порушити апетит в очікуванні обіду або вечері, але у жодному випадку не притупити відчуття голоду. Із-за відмінностей в культурі живлення в різних країнах аперитиви існують в різних формах: Класичні аперитиви Найбільш відомі з них: Dry Martini (Драй Мартіні), Side Car (Сайд кари), White Lady (Уайт леді). Сюди ж можна віднести і Kir (Кір). Аперитиви середземноморської Європи Вермути і європейські біттери дуже добре підходять для таких коктейлів, хоча їх можна пити і в чистому вигляді. Вони входять до складу коктейлів: Americano (Американо), Negroni (Негроні) і інших. На півдні Європи надзвичайно популярні біттери, такі як Suze, Picon, Сатрап, а також анісові: Pernod, Ricard, Sambucca, Ouzo.

Свою оригінальну назву аперитив отримав завдяки латинському слову aperīre, що в дослівному перекладі означає «відкривати». Напої аперитиви переслідують одну мету - викликати апетит у гостей перед основним прийомом їжі.

Варто відзначити, що до аперитиву відносяться напої, які в силу свого хімічного складу і властивостей сприяють поліпшенню травлення, а також провокують слиновиділення і збуджують здоровий апетит. В даний час існує багато видів аперитивів, які користуються заслуженою популярністю і попитом в загальносвітовій кулінарної традиції. Всі види аперитивів можна поділити на дві основні групи - алкогольні та безалкогольні напої.

Найбільш часто використовуваними як аперитив алкогольними напоями можна вважати пиво, херес, ракію, вермут, а також кампарі, узо і Бехеровку. Найвідомішими безалкогольними аперитивами вважаються мінеральна або охолоджена вода, а також фруктовий сік. Варто відзначити, що не будь-який сік можна вважати аперитивом. Найкраще на травлення впливає виноградний, томатний, лимонний, гранатовий, грейпфрутовий, березовий і апельсиновий соки.

Подача коктейлів-аперитивів залежить від пори року і клімату: чим південніше, тим м’якше і ніжніше повинен бути коктейль-аперитив, чим північніше - тим міцніше і насиченішим. Але в будь-якому місці і в будь-яку погоду вживання і натуральних і змішаних аперитивів НЕ повинно перевищувати 100 мл за один раз.
У барменській справі аперитиви підрозділяють на групи залежно від складу напою. Виділяють аперитиви змішані, одинарні, а також комбіновані. До одинарних аперитивів відносяться напої, які представлені одним видом алкоголю, наприклад вермут або безалкогольними напоями: водою, соком і так далі.
До складу змішаного аперитиву входять кілька видів напоїв. Причому змішаний аперитив - це ні що інше як коктейль з алкогольних і безалкогольних напоїв. Комбінований аперитив - це асорті з декількох видів напоїв, які подають гостям перед трапезою наприклад води, соків, а також вина.
Розрізняють:
безалкогольні аперитиви (соки, морси, мінеральна вода);
коктейлі на основі джину;
коктейлі на основі віскі;
коктейлі на основі горілки і гірких настоянок;
коктейлі на основі бренді і коньяку;

коктейлі на основі вин.
Коктейлі-аперитиви на основі джину:
Сухий мартіні - Dry martini


Джин - 60 мл.
Сухий вермут - 10 мл.
Метод: стир & стрейн
Бокал: коктейльна рюмка мартіні
Гарнір: оливка

В змішувальний стакан з льодом додайте усі компоненти і ретельно перемішайте барною ложкою. Відфильтруйте в коктейльну рюмку мартіні. Прикрасьте оливкою і збризніть маслами цедри лимона.




https://www.youtube.com/watch?v=dN1tCIQhyC0

Коктейлі-аперитиви на основі віскі:
Манхеттен - Manhattan
Рай віскі (ржаной) - 50 мл (5/7)
Червоний вермут - 20 мл (2/7)
Біттер Ангостура - 1 дешь (2 - 3 каплі)
Метод: стир & стрейн
Бокал: коктейльна рюмка мартіні
Гарнір: коктейльна вишня

Охолодіть в змішувальному стакані всі компоненти і вилийте в коктейльну рюмку мартіні. Прикрасьте коктейльною вишнею.



Коктейлі-аперитиви на основі горілки:

Маргарита – Margarita
Текіла – 35 мл.
Лікер Triple Sec – 20 мл.
Сік лимона або лайма – 15 мл.
Метод: шейк & стрейн
Бокал: коктейльна рюмка із обідком із солі.
В шейкер з льодом налийте всі компоненти. Ретельно встряхніть і вилейте в охолождену коктейльную рюмку мартіні із соляним обідком.



https://alcofan.com/prigotovlenie-koktejlya-margarita.html

Коктейлі-аперитиви на основі коньяку та бренді:
 
Side car
Коньяк – 50 мл.
Лікер Куантро – 20 мл.
Сік лимона або лайма – 20 мл.
Метод: шейк & стрейн
Бокал: коктейльна рюмка мартіні

Взбийте в шейкері всі компоненти і отфільтруйте в коктейльну рюмку мартіні.
https://www.youtube.com/watch?v=cARYPT_y86c




Коктейлі аперитиви на основі рому:
Дайкірі - Daiquiri
Світлий ром - 45 мл.
Сік лайма - 25 мл.
Цукровий сироп - 15 мл.
Метод: шейк & стрейн
Бокал: коктейльна рюмка мартіні

Додайте всі компоненти в шейкер з льодом, добре встряхніть і вилийте в коктейльну рюмку мартіні. Прикрасити долькою лайма.


Коктейлі-аперитиви на основі вин:
Негроні - Negroni
Джин – 30 мл.
Біттер Кампарі – 30 мл.
Солодкий червоний Вермут – 30 мл.
Метод: билд з льодом
Бокал: олд фешен
Гарнир: долька апельсина
В бокал олд фешен з льодом налийте всі компоненти, акуратно перемішайте. Прикрасьте долькою і завитком апельсина.

 https://www.youtube.com/watch?v=i0ii8PZ6EY4



Тести для барменів
1. У яких чарках подають горілку?
1. Об'ємом 50 мл.
2. Об'ємом 150 мл.
3. Об'ємом 120 мл.
4. Об'ємом 200 мл.
2.У якому посуді подають айс-кріми, коктейлі на молоці?
1. У чарці поні.
 2. У склянці середній тумблер об'ємом 250 мл
3. У склянці хайбол об'ємом 200 мл .
4.У склянці олдфешен об'ємом 150 мл.
3. У якому посуді подають прохолоджувальні та змішані напої?
2. 1. У склянці великий тумблер об'ємом 300 мл 3.У склянці для соку об'ємом 100 мл.
3. У склянці малий тумблер об'ємом 160 мл. 4.У келиху флюте.
4. У якому посуді подають портвейн гостям?
1. У чарці-шале для коктейлів об'ємом 90 мл.
 2.У чарці для міцних вин об'ємом 75 мл.
3. У чарці-шале об'ємом 150 мл.
 4.У чарці для крюшонів об'ємом 125 мл.
5. У якій чашці подають каву по-віденськи?
1. Об'ємом 250 мл.
2.Об'ємом 150 мл.
3. Об'ємом 75 мл.
 4.Об'ємом 100 мл.
 6. Яке призначення менажниць у барі?
1. Для подавання гарячих закусок.
 2. Для подавання цукерок, дрібного печива.
3. Для подавання бутербродів.
 4. Для подавання салатів, овочів, соленого печива, горішків
7.Яке функціональне призначення шейкера?
1. Для змішування та одночасного охолодження всіх компонентів напою.
2. Для дозування інгредієнтів напою.
3. Для змішування, охолодження і короткочасного зберігання компонентів напою.
4. Усі відповіді правильні.
8. Із якою метою використовують стрейнер?
1. Для подрібнення мускатного горіху.
2. Для приготування гарячих змішаних напоїв.
3. Для проціджування коктейлів, які готують у змішувальній склянці.
4. Для зберігання консервованих фруктів.
9. Чим користуються для відмірювання рідких компонентів?
1. Джигером.
2. Корками зі зливною трубкою.
3. Свізлом.
 4. Ложкою для крюшону
 10.Яка висота та ширина верхньої стільниці барної стійки?
1. Висота 1100 - 1200 мм та ширина 550 - 600 мм.
2. Висота 1100 - 1200 мм та ширина 350 - 400 мм.
3. Висота 1100 - 1200 мм та ширина 500 - 550 мм.
4. Висота 1200 - 1300 мм та ширина 300 - 320 мм.
11. Яка висота та ширина нижньої (робочої) стільниці барної стійки?
1. Висота 750 - 800 мм та ширина 350 мм.
 2.Висота 850 - 900 мм та ширина 500 мм.
3. Висота 1100 - 1200 мм та ширина 450 мм.
4.Висота 800 - 850 мм та ширина 700 мм
 12.Яке призначення ваз багатоярусних?
 1. Для подавання варення, джему, меду.
 2.Для подавання крюшонів.
 3. Для подавання фруктів, печива, тістечок.
 4. Для подавання десертів.




ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ РОБОТИ
1. Загальні вимоги:
1) виконання тільки тієї роботи, за якою пройдено навчання, інструктаж з охорони праці і до якої бармен допущений працівником, відповідальним за безпечне виконання робіт;
2) використання справного обладнання та інструментів і тільки для передбачених цілей;
3) дотримання правил переміщення в приміщенні і на території підприємства;
4) дотримання робочого місця в чистоті, своєчасне прибирання розсипаних або розлитих продуктів, напоїв і т. д.
2. Забороняється захаращення робочого місця, проходів до нього, між обладнанням, барними стійками, проходів до пультів управління, рубильників, шляхів евакуації та інших проходів порожньої тарою з-під продукції.
3. До спеціальних вимог слід віднести:
1) використання для відкупорювання пляшок тільки спеціально призначеного для цього інструменту (консервних ножів, штопорів і т. д.);
2) при використанні різного устаткування слід попереджати про їх включення працівників, що знаходяться поряд, включати і виключати обладнання сухими руками, не торкатися відкритих частин обладнання, оголених чи із пошкодженою ізоляцією проводів, а також оглядати, регулювати, усувати несправності, очищати обладнання тільки після його виключення і вистигання нагрітих поверхонь.
4. При використанні кавоварки бармен повинен дотримуватися наступних вимог:
1) слідкувати за рівнем води і тиском в котлі (бойлері), насосі (помпі), температурою води для приготування напою. Якщо вона не досягає заданого рівня, необхідно припинити подачу кави до тих пір, поки вода не нагріється до 100 ° С;
2) відкривати крани подачі пари і гарячої води плавно, без ривків і великих зусиль;
3) не підставляти руки в робочий простір для розливу кави і трубок для подачі пари і гарячої води, не доторкатися до гарячих частин пристрою, не направляти пар і гарячу воду на обличчя і тіло, не засмічувати вентиляційні решітки;
4) при заповненні фільтра порцією свіжомеленої кави стежити, щоб порошок не потрапив на тримач при закріпленні швидкозйомної рукоятки в корпусі кавоварки, а після кожної операції протирати трубку подачі пари вологою ганчіркою;

5) забороняється використовувати кавоварку при відсутності води в котлі, несправності манометра, сигнальної лампочки рівня води і датчика автоматичного включення підживлення котла.
5. При експлуатації НВЧ-печі слід:
1) завантажувати продукти тільки після відповідного сигналу про її готовність до роботи. Якщо піч не включається, необхідно перевірити запобіжник, щільніше притиснути дверцята і підігнути язичок замку, що натискає на мікровимикач в клямці;
2) теплову обробку продуктів робити тільки в посуді, спеціально призначеному для цих цілей;
3) якщо проводиться приготування або підігрівання їжі, що знаходиться в ємностях із пластику, паперу або інших займистих матеріалів, необхідно вести постійне спостереження за НВЧ-піччю. При появі диму слід відключити піч від джерела живлення. Не дозволяється використовувати фольгу, металевий посуд або посуд з металевим покриттям;
4) забороняється використовувати НВЧ-піч при пошкодженні дверних ущільнювачів і прилеглих частин, кутів дверцят, екрану або скла, а також здійснювати самостійно ремонт печі;
5) відкривати дверцята робочої камери можливо лише після відключення нагріву.
При використанні електрообладнання забороняється:
·         переносити або пересувати включені в електричну мережу касовий апарат, кавомолку та інше нестаціонарне обладнання;
·         залишати без нагляду працююче обладнання, допускати до його експлуатації ненавчених і інших сторонніх осіб.

ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ
Після закінчення роботи з метою забезпечення безпеки бармен зобов’язаний:
1) вимкнути і знеструмити обладнання;
2) розібрати, почистити та помити обладнання після його повного вимкнення або після повного охолодження нагрітих поверхонь;
3) якщо використовувалася кавоварка, то відключити її від електричної мережі і закрити вентиль на водопровідній трубі. Потім відкрити зливний вентиль і видалити з водогрійного котла воду. Сітку-фільтр і чашкотримачі очистити і помістити в гарячий розчин із спеціальним миючим засобом або залишити на ніч у холодній воді, а млиновий механізм кавомолки очистити пензлем або сухою тканиною. Зовнішні поверхні кавомолки протерти сухою тканиною.




Завдання для самостійної роботи учнів:
1. За технологічними картками приготувати коктейлі, дотримуючись правил приготування, санітарії та гігієни.
2. Вирахувати вміст алкоголю в кожному напої.
 3.Дати класифікацію кожному напою.
 Домашнє завдання :
Зробити 3 технологічні картки  «Коктейлі-аперитиви» виготовлені способами:
- «Шейк»
- «Міксер»
- «Бленд»
Виконані завдання надсилаємо Google Classroom або Вайбер





08.04.2020


Тема уроку : «Приготування шаруватих коктейлів»

Ці коктейлі належать до групи "корот­ких напоїв" (вихід 50 — 75 мл). Це де­сертні коктейлі, які рекомендують у ден­ний час.
їх поділяють на чотири групи:
1. Класична група Пуус-кава, Чампе-реллс, Кнікебайн (це шаруваті коктейлі).
2. Підсолоджена група — будується за структурною формулою: основа + лі­кер.
3. Солодка група Сау — в цих коктей­лях основа, кисла і солодка частини однакові в пропорційному відношенні.
4. Емульгаторна група — будується за формулою: основа + вершки і осно­ва + вершки + лікер.
Класичні післяобідні коктейлі назива­ють коктейлями-парадоксами, оскільки їх не змішують. Окремі частини (ком­поненти) напою нашаровуються, не змішуючись, одна на другу, створюю­чи смаковий і кольоровий букет.
Принципи готування шаруватих коктейлів

Базовий секрет готування коктейлю шарами – це правильне чергування компонентів, залежно від їх щільності. Так, нижній пласт повинен бути щільним, а верхній – самим легким. Виявляють щільність за вмістом цукру – чим більше цукру, тим вона вища. Наприклад:

·         до легких напоїв відносяться – коньяк, горілка, віскі;
·         до напоїв помірної щільності – напої десертні, молоко, настоянки солодкі, аперитиви;
·         до щільних (важких) – гренадін, наливки, лікери, креми, сиропи.
Для отримання естетичного на вигляд напою важливо, щоб кольори обраних складових поєднувалися один з одним.

Техніка готування

Отже, вам уже відомі методи приготування коктейлів.

 Шаруваті напої готують так:
·  Усі шари в келих наливають по черзі по барній ложці або лезу ножа. Перш ніж додавати наступний шар, потрібно дочекатися, щоб попередній прийняв спокійний стан.
·  Келих повинен бути прозорим, інакше весь сенс шаруватості зникне.
·  Всі складові для смугастого напою зазвичай беруть у рівних пропорціях.
·  Якщо в рецепті є жовток яєчний, то його обережно по стінці впускають в стопку.
·  Якщо верхній шар напою підпалюють, то подають з соломинкою. В інших випадках – без неї.


 Прин­цип шаруватості базується на різній питомій вазі компонентів. Для приготування цих напоїв слід пам’ятати, що сиропи містять цукру більше, ніж кре­ми, а креми — більше, ніж плодово-ягідні лі­кери; плодово-ягідні лікери — більше, ніж цитрусові; цитрусові — більше, ніж ароматичні. Під час приготування цих коктейлів ви­користовують барну ложку, яку перевер­тають ручкою вниз, тримаючи її під на­хилом, і по ручці наливають компоненти.

Коктейлі групи Пуус-кава. Ці шаруваті коктейлі готують у спеціальній чарці для Пуус-кави місткістю 50 мл. Напій скла­дається з багатьох компонентів (ліке­рів) різних кольорів. Усі лікери повинні бути добре охолодженими. Якщо кок­тейль готують з коньяком, то його до­дають у кінці. Компоненти для коктей­лю беруть в однаковому пропорційно­му відношенні. Рекомендують коктейлі Пуус-каву для жінок.
Коктейль Пуус-кава № 1.
Сироп малиновий — 10, лікер Мараскіно — 10, лікер Шартрез — 10, лікер М’ятний — 10, коньяк Курвуазьє — 10. Вихід- 50.
Коктейлі групи Чампереллс.
Ці шару­ваті коктейлі готують у чарці до 75 мл. Кількість шарів — не більше ніж чоти­ри. Для їх приготування використову­ють охолоджені ароматні та терпкі лі­кери, кінцевим компонентом повинен бути фруктопо-ягідний бренді або інші дистиляти (горілка, джин, віскі), крім коньяка. Рекомендують ці коктейлі для чоловіків,
Коктейль Чампереллс № 1.
Лікер Крем де какао коричневий — 25, лікер Бенедиктин зелений — 25, Кальвадос безбарвний — 25. В и х і д — 75.

Коктейлі групи Кнікебайн. Це шару­ваті коктейлі, до складу яких входить жовток і білок яйця або тільки жовток.
Приготування коктейлю Кнікебайн. На дно охолодженої тюльпаноподібної чар­ки місткістю 75 мл опускають жовток, потім обережно шарами вливають ком­поненти: лікери, сиропи, міцноалкогольні напої. Білок збивають окремо і обережно викладають зверху приготов­леного напою і збризкують 2 — 3 дешами Ангостури або посипають сухим модифікагором (тертим мускатним го­ріхом, шоколадом, горіхами або дрібно посіченим імбиром). Кількість шарів може бути довільна. Кінцевий міцноалкогольпий компонент — будь-який дистилят (залежно від смаку клієнта).
Коктейль Кнікебайн на основі горілки.
Сироп малиновий — 10, крем ванільний — 10, лікер Шартрез — 10, горілка — 20,яйця (жовток) — 20, збитий білок — 20. Ангостура — 2-3 деша. В и х і д — 90.
Якщо готують шаруваті коктейлі з жов­тком, то його розмішують між шарами компонентів, посипавши сухим моди­фікатором.
Завдання для повторення:
  1 Укажіть правильний варіант запису напоїв у карті напоїв бару.
1. Міцні алкогольні напої, пиво, аперитиви, вина, безалкогольні напої, кондитерські вироби, фрукти, тютюнові вироби.
2. Аперитиви, міцні алкогольні напої, вина, пиво, безалкогольні напої, кондитерські вироби, фрукти, тютюнові вироби.
3. Тютюнові вироби, фрукти, аперитиви, міцні алкогольні напої, вина, пиво, безалкогольні напої, кондитерські вироби.
4. Безалкогольні напої, міцні алкогольні напої, аперитиви, вина, пиво, кондитерські вироби, фрукти, тютюнові вироби.
2.Укажіть послідовність запису у карті напоїв бару міцних алкогольних напоїв.
1. Горілка, коньяк, ром, віскі, джин, міцні лікери, наливки, креми.
2. Віскі, джин, міцні лікери, наливки, креми, коньяк, ром, горілка.
 3. Горілка, ром, джин, віскі, коньяк, креми, наливки, міцні лікери.
4. Креми, горілка, ром, джин, віскі, коньяк, міцні лікери, наливки.
Завдання для самостійної роботи учнів:
 Приготувати коктейлі згідно технологічних карток


Технологічна картка

    Коктейль  «Карнавал»

Компоненти
Кількість
1.
Лікер вишневий
30 мл
2.
Лікер «Шартрез»
30 мл
3.
Коньяк 3-зірковий
30 мл

Вихід
90 мл

Коктейль «Афродизіак»

Вам потрібно мати:

·         лікер «Бейліс» — 20 мл;
·         лікер Блю Кюрасао» — 20 мл;
·         лікер «Калуа» — 20 мл
Процес приготування: всі складові охолодіть і влийте в келих шарами.


Коктейль «Зелений мексиканець»
Вам потрібно мати:

·         сік лимонний – 10 мл;
·         текілу – 25 мл;
·         лікер «Пізан амбон» (на основі зелених бананів) – 25 мл
Виконайте наступні кроки:
·  Влийте в чарку лікер, потім сік лимонний. Текілу вливайте третім шаром.
·  «Мексиканця» потрібно випити залпом.



   Коктейль «Хіросіма»
Візьміть:
абсент – 15 мл;
«Бэйлис» — 15 мл;
самбуку (італійський лікер з запахом анісу) – 15 мл;
пару крапель гренадину.
Виконайте такі дії:
Влийте в високий келих самбуку, потім «Бэйлис» і абсент.

У готовий напій капніть трохи гренадину, який опуститься на дно і дасть ефект вибуху. Цей коктейль подають підпаленим.


Домашнє завдання:Зробити 3  технологічні  картки з теми «Шаруваті коктейлі»

Виконане завдання надіслати  на Google Classroom або Вайбер


09.11.2020


Тема Уроку :Приготування середніх змішаних напоїв




            Коктейлі-діджестиви (After dinner coctails) – це коктейлі, які подають наприкінці або після їжі. Друга назва – післяобідні коктейлі.

Не виключено, що фармацевти приховують від суспільства той факт, що замість таблеток після трапези можна випити. І травлення відчуватиме себе не гірше, ніж після дози ферментів та стабілізаторів. Проте, якщо аперитив направлений на розпал бесіди, апетиту та дружелюбності, то діжестіви варто підключати на завершальній стадії вечері.

          Причому, вони покликані не тільки покращити травлення, а й очищують смакові рецептори, а також відіграють виключно “світську” роль: підтримують хороший настрій та сприяють продовженню застольних розмов.

Зовсім не обов'язково під час діжестіву допити все, що не було випито до того. У хід можуть піти і звичайні чай та кава. Вони не відносяться до традиційних діжестівів, аде добре справляються з усіма функціями, які на них покладаються.

           У список діжестівів входить менше напоїв, порівняно із аперитивами. Його обмеженість зумовлена фізіологічними потребами — допомога шлунку є пріорітетом. Окрім того, діжестів позбавлений легкого шарму, притаманного аперитиву. Смак діжестівів повинен бути яскравим, а міцність — високою.

У пошуках витоків традицій подавати міцні напої після їжі можна безкінечно довго копирсатися у руїнах давніх цивілізацій, але прообраз діжестіву у сучасному розумінні з'явився знову ж таки у Франції. У епоху Середньовіччя французи використовували спирт тільки у медичних цілях, тому після їжі пили різноманітні настоянки із трав. У хід йшли суміші вина, витяжок із коріння та цукру. Усього декілька століть безперервної практики і до 19 століття було відпрацьовано декілька традиційних технологій, які були закріплені нехитрими правилами подачі діжестівів.

         По-перше, діжестів повинен бути темнішим, ніж аперитив. По-друге, напій, що подається після їжі, повинен бути міцнішим за основний напій під час трапези. По-третє, він повинен поєднуватися із попередньо поданими стравами та напоями.

До речі, від дотримання останнього правила і вибору потрібної відповідності, основним чином залежить загальне враження від усієї трапези. А, також, самопочуття на наступний ранок. Якщо під час вечері подавалось пиво, то після нього варто зупинити свій вибір на солодовому віскі. За червоним вином може слідувати коньяк, граппа або кальвадос. Якщо ж на завершення вечері подавали солодке, то у якості діжестіву підійдуть лікери або густі бальзами — солодкі і у невеликих кількостях. Хоча це швидше рекомендації, ніж правила, тож можна сміливо експериментувати.

         Діджестиви-це велика група коктейлів із різними смаковими відтінками-кислим, солодким, кисло-солодким і т.д. Таке розмаїття пояснюється тим, що для виготовлення коктейлів-диджестивів використовують різноманітні напої та продукти: міцні алкогольні напої, вина, лікери та сиропи, фруктові соки,яйця, мед, вершки тощо.Залежно від смакових властивостей та способів приготування, набору проуктів, що входять у рецепт, ці коктейлі поділяють на підгрупи: коктейлі типу сауер, шаруваті, з вершками, кордіал, смеш,фліпи, фрапе, міст, ойстери і фрозен.

           Існує, також, дві традиції діжестівів. Вважається, що у Франції та країнах із багатими кулінарними традиціями більше уваги приділяється практично усім властивостям напою. Він повинен сприяти травленню і мати при цьому яскраво виражений смак та аромат. Для “європейсько-французької” школи діжестівами є кальвадос, коньяк, арманьяк, граппа, бренді, мадера, херес, єгермейстер, бальзами на травах.

        У європейській практиці неміцні діжестіви прийнято повільно потягувати. Міцніші напої та настоянки на травах сприяють травленню через смакові та нюхові рецептори.

       У Великобританії та США, де споживають простішу їжу, вимоги до діжестівів набагато простіші. Більше значення надається саме смаку та аромату напою, що розширює можливості вибору напоїв. До них відносяться: віскі, портвейн, лікери, десертні вина, діжестівні коктейлі. Особливо люблять останній пункт. Наприклад, якщо вечеря була легкою, то до складу коктейлю можуть увійти вершки, молоко, яйця, мед, сиропи, горіхи, соки та міцний алкоголь. Але якщо вечеря була ситною та жирною, то використання вершків та яєць у коктейлі можна поставити під сумнів. За об’ємом подавання діджестиви відносяться до середніх змішаних напоїв (150-200мл).

https://vseosvita.ua/library/prezentacia-klasifikacia-ta-tehnologia-prigotuvanna-zmisanih-napoiv-95731.html

Завдання для повторення вивченого матеріалу.

1.Назвіть відмінність між аперетивами та діджестивами.

2.Класифікуйте змішані напої за обємом та температурою подавання.

3.Назвіть способи виготовлення змішаних напоїв.


Тести для барменів

1. Яке призначення гейзера (спеціальної насадки на пляшку)?

1. Для відділення напоїв від льоду.

2.Для безперервного наливання напоїв тонким струменем.

3. Для приготування спіралі з цедри фруктів.

4. Для створення окантовки на келиху

2. У якому посуді подають міцні та десертні вина?

1. У чарках ємністю 75-100 мл.

2.У чарках поні ємністю 35-60 мл.

3. У бокалах флюте.

4. У склянці хайбол.

3. У якому посуді подають коньяки та бренді на діджестив?

1. У чарках сауер різної ємності.

2.У конусоподібних чарках ємністю 75-100 мл

3. У бокалах типу тюльпан різної ємності.

 4.У склянках олдфешен.

4. У якому посуді подають лікери, наливки та настоянки?

1. У чарках сауер ємністю 100-125 мл 

2.У чарках ємністю 75-100 мл.

3. У конусоподібних чарках ємністю 75-100 мл.

4. У бокалах флюте ємністю 250-330 мл.
5. У якому посуді подають шаруваті коктейлі?
1. У чарках сауер ємністю 100-125 мл.
2.У бокалах флюте ємністю 250 - 330 мл.
3.У конусоподібних чарках ємністю 75-100 мл.
4. У келихах ємністю 125 - 150 мл.
6. У якому посуді подають міцні алкогольні напої з льодом?
1. У чарках тоді ємністю 100 - 150 мл.
2. У склянках олдфешен ємністю 125 - 150 мл (може бути 280 - 330 мл).
3. У келихах Маргарита.
4. У склянках коллінз ємністю 300 - 400 мл.
7. У якому посуді подають пунші, гроги, глінтвейни?
1. У склянках хайбол ємністю 250-300 мл.
2.У пивних високих склянках.
3. У пивних кухлях ємністю 0,33 - 2,0 л
4. У чарках тоді ємністю 100-150 мл.
8. У якому посуді подають марочні (спеціальні) сорти пива?
1. У склянках хайбол ємністю 250 - 300 мл
2.У зомбі.
3. У пивних високих склянках.
4. У склянках колінз.
9. У якому посуді подають содову, столову мінеральну воду?
1. У склянках для води.
2.У глечиках ємністю 0,25 - 1,0 л.
3. У кружках для крюшонів
4. У кубках.
10. У якому посуді відпускають міцне темне пиво (портер)?
1. У склянках для води.
 2.У пивних кубках.
3. У айріш бокалі.
 4.У харікейн.
11. Для подавання якого пива призначений пивний кухоль-шале?
1. Темного.
 2. Коричневого.
3. Світлого.
4. Оранжевого.
12. У якому скляному посуді подають текілу?
1. У склянці звичайній об'ємом 200 мл.
2.У склянці хайбол об'ємом 200 мл.
3. У стопці об'ємом 35-50 мл.
4.У склянці малий тумблер об'ємом 160 мл



Відповіді надати у Google Classroom або Вайбер




                 Технологічна картка
          Змішаний напій «Паралізатор»



1.Горілка 15 мл

2.Текіла 15 мл

3.Лікер «Калуа» 15 мл

4.Кока-кола      90 мл

5.Вершки свіжі 60 мл

6.Апельсин        10 г

Вихід:                  195/10

Технологія приготування:

Склянку тумблер наповнити льодом на ¾ об’єму. Додати алкоголь у будь-якій послідовності. Відтак вливаємо Кока-колу, а потім вершки.Оздоблюємо скибочкою апельсина, п’ють коктейль через соломку.



Технологічна картка

Змішаний напій Тріно «Пірат» 


     1. Ром кубинський 50 мл
     2. Вермут «Тріно-драй»  100 мл
     3. Лайм   50 г
     4. Цукор – пісок  20  г
     5. М’ята       5 г
    Вихід:  150/50




Технологія приготування

На дно склянки хайбол покласти листя м’яти, лайм, всипати цукор і все розтерти барною ложкою. У склянку покласти 3-5 кубиків льоду, влити ром та вермут і легко перемішати юарною ложкою. Сервірувати коктейльною соломинкою та свізлом. Прикрасити  скибочкою лайма та гілочкою мяти.




Технологічна картка

Змішаний напій « Континенталь»

1. Ром світлий       60 мл

2. Лікер мятний   60 мл

3. Сік лайма            20 мл

4. Лимон                  20 г

Вихід:                  140/20
 
  Технологія приготування


Готують у шейкері. Подають із льодом у старомодній склянці.



                     Завдання для самостійної роботи учнів.

За технологічними картками приготувати коктейлі, дотримуючись правил приготування ,санітарії та гігієни.



Домашнє завдання: 


Зробити презентацію «Діджестиви»

Виконане завдання надіслати  на Google Classroom або Вайбер



10.04.2020
Тема уроку: «Приготування змішаних напоїв великими порціями»



Змішаним напоєм можна назвати будь-який напій, що складається не менше як із двох рідин з додаванням  або без додавання додаткових компонентів.
За класифікацію деяких міксологів  (за обємом подавання) до змішаних напоїв приготовленими великимм порціями (250-400 мл) відносяться тонізуючі та прохолоджувальні напої.
Тонізуючі змішані напої можуть задовольнити будь-який смак. Ці напої містять невелику кількість алкоголю, який спричиняє  підвищення тонусу організму, підсилюючи вплив усіх решту компонентів. Тонізуючі напої зі содовою або мінеральною водою, соками, молоком і т.д. можна рекомендувати замість міцних алкогольних коктейлів та напоїв. Їх подають холодними і гарячими.
Готують ці напої , як правило, у склянці, в якій подають порціями 150-300мл. При виготовленні тонізуючих напоїв від загального обєму напою тільки 50-75 мл припадає на алкогольний складник. Тому тонізуючі напої є менш міцними, ніж коктейлі (9-5% спирту).
Різновиди цих напоїв відрізняються рецептами і способами приготування. Їх  поділяють на такі групи: хайболи, рікі, колінзи, фізи, дейзи, слінгі, кулери , джулепи,сангарі, коблери,   фікси, ег-ноги, гроги,тодді.
Хайбол – прохолоджувальний тонізуючий напій, може бути алкогольним або безалкогольним в залежності від основи. Як основу використовують будь-який напій міцноалкогольний (джин, віскі, горілка, бренді) і сухі винПриблизна пропорція – основи 50 мл, наповнювача 100 мл та 2-3 великих шматочки льоду. Подають з соломинкою. Готують в келиху для гостя. Наповнювач – газовані напої.
Джин-тонік:
Джин – 50 мл
Тонік – 100 мл
Лід____________
Вихід 150 мл.

Ріккі – готують на міцноалкогольній або безалкогольній основі з соком свіжого лайма і газованим наповнювачем – содовою водою, додають лід.

Джин-ріккі:
Сік лайма натурального – 5 мл
Сироп цукровий – 5 мл
Джин – 40 мл
Вода содова – 100 мл
Лід
_______________
Вихід 150 мл.


Коллінз – готують з міцноалкогольної основи, підсолоджуючого компонента, соку свіжого лимону, харчового льоду і мінеральної води (аналогічний Сау, але розбавлений мінеральною водою). Найбільш популярним є напої Том Колінз (на основі джину Old Tom) і Джон – коллінз (на основі голландського джину).




Ріккі – готують на міцноалкогольній або безалкогольній основі з соком свіжого лайма і газованим наповнювачем – содовою водою, додають лід.

Голуба затока
Горілка      30 мл
Лікер «Кюросао» голубий  15 мл
Вода «Спрайт»        100 мл
Лід                ½ склянки
Лімон           10 г.
Ананас         15 г.
Вихід:         145/25





Дейзі – складаються,як правило. З якого-небудь міцного алкогольного напою, лимонного соку, сиропу та лікеру.Дейзі розбавляють содовою або столовою мінеральною водою. Характерною особливістю дейзів є червоний колір.Готують їх у шейкері, але не розбавляють водою.

Тодді складається із суміші міцної алкогольної основи, цукрового сиропу, прянощів, гарячої води.

Кулери – сильно охолоджений напій. Схожий на хайбол, в якому основа міцноалкогольна або вина, в якості наповнювача – імбірний лимонад, частіше – сидр, можна застосовувати мінеральну воду або газовані соки. Склянку попередньо заморожують, заповнюють колотим льодом на 1/3, вливають всі компоненти, перемішують барною ложкою і оформляють спіраллю, з цитрусових які вкладають в склянку і закріплюють на краю, сервірують соломинкою.

Ег-ног – корисний і поживний напій до складу якого обов'язково входять свіжі дієтичні сирі яйця або жовтки яєць та молоко пастеризоване або кип'ячене, вершки, сметана.

Коблер – подають у високих прозорих келихах, основа – міцноалкогольний напій або вино, підсолоджуючий компонент – сироп або лікер, наповнювач – мінеральна вода або інший газований напій, обов'язковими компонентами є фрукти, плоди або ягоди та потовчений лід. Оформляють плодами, ягодами, цитрусовими. Сервірують соломинкою і ложкою для фруктів. Фрукти застосовують свіжі або консервовані ароматні і ніжні, без кісточок, крупні нарізують кубиками. Не рекомендують яблука і груші, доречним є використання цитрусових, бананів, персиків, абрикос, малини, полуниць, консервованих ананасів, папайя, манго та ін.

Фізшумуючий ігристий напій, основною складовою якого є газована вода або шампанське і кислі на смак плодові і ягідні соки. Батьківщиною є Англія, назва походить від англійського слова, яке означає "шумуючий", "ігристий". Для приготування сильногазованої води використовують сифон. Споживають відразу після приготування, подають з соломинкою.

Прохолоджувальні напої призначені для насичення організму вологою, їх подають  у проміжках між прийомами їжі, завжди з льодом і в об’ємі  300-400 мл. Без використання алкоголю.




https://videouroki.net/razrabotki/tvorchieskaia-rabota-kuliery-studient-dienisov-alieksandr.html


Завдання для повторення вивченого матеріалу.
1.У якому посуді подають прохолоджувальні та змішані напої?
2.Укажіть послідовність запису напоїв у карті коктейлів бару.
1.Дообідні  коктейлі  (аперитиви),  коктейлі  на  основі  шампанського,  післяобідні  коктейлі (диджестиви), асортимент безалкогольних напоїв.
 2.Асортимент  безалкогольних  напоїв,  дообідні  коктейлі  (аперитиви),  коктейлі  на  основі шампанського, післяобідні коктейлі (диджестиви).
 3.Коктейлі на основі шампанського, дообідні коктейлі (аперитиви), післяобідні коктейлі (диджестиви), асортимент безалкогольних напоїв.
 4.Післяобідні  коктейлі  (диджестиви),  асортимент  безалкогольних  напоїв,  коктейлі  на  основі шампанського, дообідні коктейлі (аперитиви).
3.Укажіть посуд, інвентар, інструменти, приладдя, що розміщують перед барменом при організації робочого місця бармена.
1.Білдінг (лоток для приготування коктейлів), мензурки різні, обробна дошка, обробні ножі.
 2.Посуд із заготівлями гарнірів, дошки для цитрусових і гарнірів із ножами і щипцями, алкогольні напої з гейзерамиі дозаторами.
3.Бокали і чарки, тарілки і блюдця, попільнички, свіз-ли і шпажки, картонні і паперові підставки під бокали, серветки, запас столового і роздаткового приладдя.

 4.Сифон із газованою водою, монетниця або ящик для грошей, рушничок для рук, серветки для протирання, папки меню або карти напоїв.

Виконані завдання надіслати у Google Classroom або Вайбер

Завдання для самостійної роботи учнів:

За допомогою технологічних карток приготувати алкогольні напої, дотримуючись правил приготування коктейлів, санітарії та гігієни.

Технологічна картка

Коктейль «Куба лібре»

Компоненти
Кількість
1.
Ром світлий
50 мл
2.
Сік лайма
10 мл
3.
Кока-кола
120 мл
4.
Лід
½ склянки

Вихід
180  мл


Технологія приготування
Покладіть кусковий лід в келих "хайбол";
Вичавіть прямо в келих 10 мл соку лайма;
Налийте світлий ром;
Долийте доверху кока-коли і перемішайте барной ложкою;
Прикрасити двома часточками лайма, опустивши їх в келих.

За легендою американські солдати привезли з собою на Кубу Кока-колу, яка припала до смаку місцевим жителям. А бармени почали змішувати новий полюбився газований напій c ромом, додаючи лайм і лід, також привезеним американцями. В одному з барів в Гавані американський капітан підняв келих з цим напоєм, вимовивши "Por Cuba Libre", що означає "За вільну Кубу". Весь бар з криками "Por Cuba Libre" підняв келихи з коктейлем з рому, кока-колою і соком лайма. З тих пір цей коктейль називається "Вільна Куба".


Технологічна картка
Коктейль «Мохіто»
                                 (безалкогольний)

Компоненти
Кількість
1.
Гілочки м’яти
1 шт.
2.
Вода мінеральна з лимоном
250 мл
3.
Лід
½ склянки
4.
Лимон
1 шт.
5.
Цукровий сироп
15 мл

Вихід
270  мл

Технологія приготування

1. Поклади у хайбол м'яту 10 листочків та лимон 3 часточки
2. Налий цукровий сироп 15 мл та потисни мадлером
3. Наповни хайбол подрібненим льодом доверху
4. Долий мінеральну воду доверху та акуратно розмішай    коктейльною ложкою
5. Додай трохи подрібненого льоду
6. Прикрась гілочкою м'яти











Технологічна картка
Коктейль «Шприцер»
     (безалкогольний)

Компоненти
Кількість
1.
Виноградний сік
100 мл
2.
Вода «Спрайт»
100 мл
3.
Лід
½ склянки
4.
Лимон (скибка)
10 г

Вихід
200 мл
 

Технологія приготування
У порційні стакани викладіть порізані на часточки фрукти, залийте соком і спрайтом.
  





Технологічна картка

Коктейль «Атланта»
           (безалкогольний)

Компоненти
Кількість
1.
Апельсиновий сік
60 мл
2.
Вода «Пепсі кола»
100 мл
3.
Лід
½ склянки
4.
Лимон (скибка)
30 г

Вихід
160 мл

Технологія приготування
Змішати газовану воду з соком, додати часточки лимона і лід.












Технологічна картка
Коктейль «Атланта»
(алкогольний)

Компоненти
Кількість
1.
Коньяк
30 мл
2.
Апельсиновий сік
40 мл
3.
Вода «Пепсі кола»
100 мл
4.
Лід
½ склянки
5.
Лимон (скибка)
30 г

Вихід
170/ 30
 
Технологія приготування
Змішати газовану воду з соком, коньяком  та  додати часточки лимона і лід. Перемішати барною ложкою.





Домашнє завдання . Розробити технологічні картки по приготуванню тонізуючих та охолоджувальних напїв.



Виконані завдання надіслати у Google Classroom або Вайбер




Комментариев нет:

Отправить комментарий